Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Stare Miasto
DF-415/41/05
z 6 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DF-415/41/05
Data
2005.06.06



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Stare Miasto


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
ulga
ulga na budowę mieszkań pod wynajem


Pytanie podatnika
Czy wynajęcie budynku mieszkalnego spółce, z przeznaczeniem lokali mieszkalnych na wynajem na cele mieszkalne nie spowoduje zmiany przeznaczenia budynku i w kosekwencji utraty prawa do ulgi związanej z budową tego budynku?


P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Stare Miasto działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60), po rozpatrzeniu Pana wniosku w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko Podatnika jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Z przedstawionego w piśmie opisu stanu faktycznego wynika, iż jest Pan współwłaścicielem budynku mieszkalnego z lokalami mieszkalnymi przeznaczonymi na wynajem. Koszty budowy tego budynku zostały odliczone zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zm.), w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2001 r. Współwłaściciele tego budynku tworzą spółkę cywilną i wynajmują, jako osoby fizyczne spółce cywilnej budynek mieszkalny za czynsz miesięczny z zastrzeżeniem, że lokale mieszkalne są przeznaczone na wynajem dla osób fizycznych przez tę spółkę.

Stanowisko Podatnika:
Podatnik uważa, iż wynajęcie budynku mieszkalnego spółce z przeznaczeniem lokali mieszkalnych na wynajem na cele mieszkalne nie zmienia przeznaczenia budynku, gdyż nadal lokale te są wynajmowane dla potrzeb mieszkalnych ludności i nie ma znaczenia, że wynajem przez spółkę tych lokali na cele mieszkalne jest jej działalnością gospodarczą. Powyższa sytuacja nie spowoduje utraty prawa do ulgi związnej z budową tego budynku, gdyż wynajęcie spółce budynku mieszkalnego z lokalami mieszkalnymi zachowuje przeznaczenie lokali mieszkalnych na cele mieszkalne.

Ocena prawna stanowiska Podatnika:
Zgodnie z art. 26 ust. 10 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zm.), w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2001 r., jeżeli przed upływem dziesięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym otrzymano decyzję właściwego organu o pozwoleniu na użytkowanie budynku lub lokalu, w związku z budową którego dokonano odliczeń:
1) nastąpiło zbycie budynku, lokalu mieszkalnego, udziału we współwłasności lub
2) wynajęto budynek albo lokal mieszkalny osobom, które w stosunku do właściciela lub chociażby do jednego ze współwłaścicieli zaliczone są do I grupy podatkowej w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od spadków i darowizn, lub
3) dokonano zmiany przeznaczenia budynku lub lokalu z mieszkalnego na użytkowy albo przeznaczono budynek lub lokal mieszkalny na potrzeby właściciela lub współwłaściciela
- podatnik jest obowiązany wykazać w zeznaniu i doliczyć do dochodów roku podatkowego, w którym zaistniały te okoliczności, uprzednio odliczone kwoty w części przypadającej na ten budynek lub lokal. Kwoty doliczone do dochodu zwiększa się o 10% za każdy rok kalendarzowy brakujący do upływu okresu, o którym mowa w zdaniu poprzedzającym.
Podatnicy, którzy korzystali z odliczeń, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 8 ustawy i przed upływem dziesięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym m. in.: dokonano zmiany przeznaczenia budynku lub lokalu z mieszkalnego na użytkowy są obowiązani doliczyć do dochodów roku podatkowego, w którym nastąpiły te okoliczności, uprzednio odliczone kwoty.
Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie definiuje pojęcia zmiana przeznaczenia budynku lub lokalu z mieszkalnego na użytkowy, jak również nie definiuje pojęcia lokal mieszkalny czy użytkowy. Należy zatem tymi pojęciami posługiwać się w znaczeniu nadanym im przez ustawę z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2003 r. Nr 207 poz. 2016) oraz rozporządzenie Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 14 grudnia 1994 r. W sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. z 1995 r. Nr 10 poz. 46 ze zm.).
Zgodnie z art. 71 ust. 1 prawa budowlanego zmiana sposobu użytkowania obiektu budowlanego wymaga pozwolenia właściwego organu. Pozwolenie takie może być wydane wówczas, gdy spełnione zostały warunki określone w art. 32 i 35 Prawa budowlanego, w tym m.in. Dotyczące zgodności proponowanej zmiany z planem miejscowym zagospodarowania przestrzennego. Przez zmianę sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części rozumie się w szczególności przeróbkę pomieszczenia z przeznaczeniem na pobyt ludzi albo przeznaczenie do użytku publicznego lokalu lub pomieszczenia, które uprzednio miało inne przeznaczenie bądź było budowane w innym celu, w tym także przeznaczenie pomieszczeń mieszkalnych na cele niemieszkalne (art. 71 ust. 2 Prawa budowlanego).
Z przedstawionego opisu stanu faktycznego wynika, że lokale mieszkalne znajdujące się w budynku, przy budowie którego korzystano z odliczeń, nadal będą lokalami mieszkalnymi, tylko wynajmującym będzie spółka prowadząca działalność gospodarczą. O zmianie sposobu przeznaczenia decyduje zmiana charakteru tego lokalu na wskutek dokonanych przeróbek, a nie zmiana statusu prawnego podmiotu dokonującego wynajmu. Fakt, iż wynajmującym będzie spółka, nie powoduje zmiany charakteru lokalu z mieszkalnego na użytkowy.
W związku z powyższym wynajęcie budynku mieszkalnego spółce z przeznaczeniem lokali mieszkalnych na wynajem na cele mieszkalne, nie zmienia przeznaczenia budynku i nie spowoduje obowiązku wykazania w zeznaniu rocznym doliczenia do dochodów uprzednio odliczonych kwot w w związku z budową tego budynku.

Powyższa interpretacja:
– dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia, traci moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących,
– nie jest wiążąca dla podatnika/ płatnika/ inkasenta/ następcy prawnego podatnika/ osoby trzeciej odpowiedzialnej za zaległości podatkowe, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Stare Miasto w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj