Interpretacja Urzędu Skarbowego w Przemyślu
US.IX/443-34/MWA/05
z 8 sierpnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US.IX/443-34/MWA/05
Data
2005.08.08



Autor
Urząd Skarbowy w Przemyślu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podatnicy i płatnicy --> Podatnicy

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Świadczenie usług


Słowa kluczowe
syndycy


Pytanie podatnika
Czy wynagrodzenie syndyka otrzymane za pełnienie funkcji w postępowaniu upadłościowym podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Jaki podmiot jest usługobiorcą wykonywanych przez syndyka czynności?


Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), art. 5 ust. 1 pkt 1, art. 8 ust. 1 pkt 3, art. 15 ust. 1 i 2, art. 15 ust. 3 pkt 3, art. 106 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), art. 13 pkt 6 ustawy z dnia 29.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), art. 51 ust. 1 pkt 6, art. 160 ust. 1, 2 i 3, art. 162 ustawy z dnia 28.0.2003 r. Prawo upadłościowe i naprawcze (Dz. U. Nr 60, poz. 535 ze zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Przemyślu po rozpatrzeniu wniosku Podatnika z dnia 31.05.2005 r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego postanawia uznać stanowisko przedstawione we wniosku za nieprawidłowe w stanie faktycznym przedstawionym we wniosku.

W dniu 01.06.2005 r. do tut. urzędu wpłynął wniosek Podatnika w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie podatnika.

We wniosku Podatnik przedstawił następujący stan faktyczny:Wnioskodawca, na podstawie postanowień sądów, wykonuje funkcję syndyka w postępowaniach upadłościowych. Czynności dokonywane w tych postępowaniach podlegają dwóm reżimom prawnym, wynikającym z: ustawy z dnia 28 lutego 2003 r. prawo upadłościowe i naprawcze (Dz. U. Nr 60, poz. 535) oraz Rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z 24.10.1934 r. Prawo upadłościowe na zasadzie art. 536 pierwszego z tych aktów. Za pełnioną funkcję Wnioskodawca pobiera wynagrodzenie, wypłacane zaliczkowo. Wypłaty zaliczek odbywają się każdorazowo na podstawie postanowienia sądu.Pytania podatnika:

  1. Czy wynagrodzenie syndyka otrzymane za pełnienie funkcji w postępowaniu upadłościowym, powierzonej na podstawie postanowienia sądu upadłościowego podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na podstawie przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.)
  2. Jeżeli tak, to jaki podmiot jest usługobiorcą ewentualnej usługi świadczonej przez syndyka i czy z tego tytułu powinna być wystawiana faktura VAT.

Wnioskodawca przedstawia stanowisko, iż wynagrodzenie syndyka, otrzymywane za powierzone funkcje w postępowaniu upadłościowym, ma charakter procesowy i nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na podstawie przepisów ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług.Ze względu na charakter czynności syndyka, będących realizacją przepisów proceduralnych szeroko rozumianego prawa upadłościowego, nie jest możliwe wskazanie konkretnego beneficjenta ewentualnej usługi świadczonej przez syndyka.Naczelnik Urzędu Skarbowego w Przemyślu nie potwierdza prawidłowości stanowiska Podatnika.

Ad. 1Na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.Zgodnie z treścią art. 8 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również świadczenie usług zgodne z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.Na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych - art. 15 ust. 2 ustawy.Na podstawie art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy o VAT, za wykonywaną samodzielnie działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, z tytułu których przychody zostały wymienione w art. 13 pkt 2 - 9 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli z tytułu wykonania tych czynności osoby te są związane ze zlecającym wykonanie tych czynności prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawny pomiędzy zlecającym wykonanie czynności i wykonującym zlecane czynności co do warunków wykonania tych czynności, wynagrodzenia i odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności wobec osób trzecich.Biorąc pod uwagę kwalifikację przychodów uzyskiwanych przez syndyka należy stwierdzić, iż na podstawie przepisów cytowanej wyżej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych są one przychodami z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 13 pkt 6 ww. ustawy.Zgodnie z treścią przepisów ww. ustawy o podatku od towarów i usług, pojęcie działalności gospodarczej obejmuje wszelką samodzielną działalność producentów, handlowców lub usługodawców (...) również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar jej wykonywania w sposób częstotliwy.

Zgodnie z art. 160 ust. 1 cytowanej wyżej ustawy Prawo upadłościowe i naprawcze, w sprawach dotyczących masy upadłości syndyk dokonuje czynności na rachunek upadłego, lecz w imieniu własnym. Ryzyko gospodarcze wszelkich czynności prawnych, będące jednym z podstawowych kryteriów ustalenia czy działalność ma charakter samodzielny czy nie, w tym także czynności zobowiązaniowych syndyka ponosi zawsze masa upadłości. Syndyk w postępowaniu upadłościowym obejmuje majątek upadłego, zarządza nim, reprezentuje masę upadłości na zewnątrz i przeprowadza likwidację majątku masy. Syndyk obejmuje w zarząd cały majątek upadłego, który z mocy prawa traci nad nim zarząd, prawo korzystania i rozporządzania. Przy wykonywaniu swojej funkcji syndyk podlega ustawie i najważniejsze decyzje musi konsultować z sędzią komisarzem i radą wierzycieli, jednak w podstawowym i zasadniczym zakresie wykonywania swoich obowiązków jest w pełni samodzielny, wykonując jednocześnie wszystkie czynności na rachunek upadłego. Świadczy to o samodzielności działań syndyka, natomiast o zamiarze wykonywania działalności gospodarczej przez syndyków w sposób częstotliwy świadczy chociażby fakt posiadania przez syndyka odpowiedniej licencji uprawniającej do wykonywania powierzonej funkcji, czy stała gotowość do podjęcia czynności, w związku z czym należy uznać syndyka za podatnika podatku VAT w myśl art. 15 ust. 1 i 2.Między sądem upadłościowym a syndykiem nie istnieje również stosunek prawny, o którym mowa w art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy o VAT, w zakresie odpowiedzialności za powierzone funkcje, który mógłby wyłączać syndyka z grona podatników.Zgodnie z art. 51 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 28.02.2003 r. Prawo upadłościowe i naprawcze wyznaczenie syndyka następuje w drodze postanowienia sądu o ogłoszeniu upadłości. Stosownym postanowieniem sąd powierza zatem syndykowi pełnienie określonych funkcji w postępowaniu upadłościowym, których zakres precyzuje ustawa.Wysokość wynagrodzenia za czynności syndyka odpowiadające wykonywanej pracy określona jest w art. 162 ww. ustawy Prawo upadłościowe i naprawcze. O wynagrodzeniu i zwrocie poniesionych wydatków orzeka sąd na wniosek zainteresowanych. Wynagrodzenie pokrywane jest z masy upadłości. Wydając stosowne postanowienia w powyższym zakresie sąd działa jako organ władzy.

Na podstawie art. 160 ust. 2 ww. ustawy, syndyk nie odpowiada za zobowiązania zaciągnięte w sprawach dotyczących masy upadłości. Odpowiedzialności za te zobowiązania nie ponosi również sąd. Sąd nie odpowiada także za szkodę wyrządzoną na skutek nienależytego wykonania obowiązków przez syndyka. Zgodnie z art. 160 ust. 3 ustawy Prawo upadłościowe i naprawcze za ww. szkodę odpowiada bezpośrednio syndyk masy upadłościowej.Sąd nie jest więc związany z syndykiem więzami tworzącymi stosunek prawny jaki istnieje pomiędzy zlecającym a zleceniobiorcą w zakresie wynagrodzenia, warunków pracy oraz odpowiedzialności zleceniodawcy wobec osób trzecich, o którym mowa w art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy o VAT. Sąd powołuje syndyka i określa jego wynagrodzenie, ale nie pokrywa jego kosztów i nie ponosi odpowiedzialności ani za działania, ani za szkodę wynikającą z czynności podejmowanych przez syndyka.Reasumując, uznać należy, że czynności syndyka wykonującego powierzone funkcje w postępowaniu upadłościowym na podstawie postanowienia sądu upadłościowego wypełniają dyspozycję art. 8 ust. 1 pkt 3 oraz art. 15 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług i jako takie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według zasad ogólnych.

Ad. 2W związku z faktem, iż syndyk jako osoba wykonująca samodzielnie działalność gospodarczą i ponosząca stosowne koszty w zakresie wykonywanych przez siebie odpłatnych czynności jest podatnikiem podatku VAT, ma on obowiązek wystawienia faktury VAT za wykonywaną działalność usługową na podstawie art. 106 ust. 1 cytowanej wyżej ustawy o VAT. Przepis ten stanowi, iż podatnicy są zobowiązani do wystawiania faktur stwierdzających w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy (...).Zgodnie z art. 162 ustawy z dnia 28.02.2003 r. Prawo upadłościowe i naprawcze syndyk ma prawo do wynagrodzenia za swoje czynności odpowiadające wykonanej pracy, o którym decyduje sąd na jego wniosek. Obejmując majątek upadłego i zarządzając nim, syndyk działa za upadły podmiot tj. na jego rachunek, co oznacza, że wszelkich wypłat z masy upadłości syndyk dokonuje na rachunek upadłego i upadły jest usługobiorcą w zakresie usług świadczonych na jego rzecz przez syndyka.

Interpretacja niniejsza dotyczy stanu prawnego na dzień złożenia wniosku, odnosi się do przestawionego przez Wnioskodawcę i przytoczonego w treści postanowienia stanu faktycznego oraz obowiązuje do czasu zmiany stanu prawnego, który był przedmiotem interpretacji.Interpretacja nie jest wiążąca dla Wnioskodawcy, wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj