Interpretacja Urzędu Skarbowego w Krotoszynie
NP/443-26/ECH/2005
z 12 października 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
NP/443-26/ECH/2005
Data
2005.10.12



Autor
Urząd Skarbowy w Krotoszynie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Zwrot podatku


Słowa kluczowe
zwrot bezpośredni
zwrot podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
Czy aby skorzystać z przyspieszonego zwrotu podatku w części dotyczącej zmiany terminu ze 180 dni na 60 dni podatnik powinien w tym przypadku w całości uregulować wszystkie faktury zakupu wykazane w deklaracji VAT-7 za poprzedni miesiąc, które zostały wykazane w bieżącej deklaracji VAT-7 jako nadwyżka z poprzedniej deklaracji?


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Krotoszynie stwierdza, iż stanowisko podatnika zajęte we wniosku z dnia 17.08.2005r. (data wpływu do tut. Urzędu dnia 29.08.2005r.) jest prawidłowe.

W dniu 29.08.2005r. do tut. Urzędu został przekazany wniosek z dnia 17.08.2005r. skierowany do Izby Skarbowej w Poznaniu Ośrodek Zamiejscowy w Kaliszu w sprawie interpretacji dotyczącej zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym na wniosek podatnika w skróconym terminie.

Ze złożonego wniosku wynika, iż podatnik sporządzając deklarację VAT-7 wykazał sprzedaż w stawce 22%, 7% i 0%, nabycie pozostałych towarów i usług i środków trwałych oraz kwotę nadwyżki z poprzedniego miesiąca. W ostatecznym rozliczeniu powstała nadwyżka podatku naliczonego nad należnym. Podatnik zażądał do zwrotu podatek VAT na rachunek bankowy w wysokości podatku naliczonego związanego z nabyciem środków trwałych powiększonego o 22% obrotu opodatkowanego stawkami niższymi niż 22% w terminie 25 dni (wraz z deklaracją złożono wniosek o przyspieszony zwrot różnicy podatku VAT) i zwrotu podatku wynikającego z poz. 39 deklaracji, tj. podatku z przeniesienia z poprzedniej deklaracji w terminie 60 dni. Faktury dokumentujące zakupy ujęte w deklaracji podatkowej dotyczące bieżącego miesiąca oraz faktury zakupu z poprzedniego miesiąca wykazujące łącznie podatek naliczony w wysokości przeniesienia z poprzedniej deklaracji zostały w całości zapłacone. W związku z powyższym sformułowano następujące pytanie: Czy aby skorzystać z przyspieszonego zwrotu podatku w części dotyczącej zmiany terminu ze 180 dni na 60 dni podatnik powinien w tym przypadku w całości uregulować wszystkie faktury zakupu wykazane w deklaracji VAT-7 za poprzedni miesiąc, które zostały wykazane w bieżącej deklaracji VAT-7 jako nadwyżka z poprzedniej deklaracji?

Zdaniem podatnika w przypadku zażądania do zwrotu na rachunek bankowy w przyspieszonym terminie kwoty nadwyżki z poprzedniej deklaracji należy zapłacić w całości i bezpośrednio należności z faktur zakupu z poprzedniego miesiąca wykazujące łącznie podatek naliczony w wysokości przeniesienia z poprzedniej deklaracji.

Podatnik VAT czynny ma prawo, zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług, do odliczenia podatku naliczonego od dokonanych zakupów, jeżeli mają one związek z czynnościami podlegającymi opodatkowaniu. To podstawowe prawo podatników VAT związane jest ściśle z prawem do otrzymania zwrotu z urzędu skarbowego, powstałej w danym okresie rozliczeniowym nadwyżki podatku naliczonego nad należnym. Natomiast termin, w jakim podatnik otrzyma ten zwrot zależy od spełnienia przez niego warunków określonych w art. 87 ustawy o podatku od towarów i usług.

Podstawowym terminem zwrotu, określonym w art. 87 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług, z zastrzeżeniem ust. 3, jest termin 60-dniowy liczony od dnia złożenia rozliczenia przez podatnika. Zgodnie z art. 87 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług różnica podatku podlegająca zwrotowi w kwocie przekraczającej wartość podatku naliczonego związanego z nabyciem towarów i usług, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji oraz gruntów i praw wieczystego użytkowania gruntów, jeżeli zostały one zaliczone do środków trwałych nabywcy, powiększonej o 22% obrotu podatnika opodatkowanego stawkami niższymi niż stawka VAT - 22% oraz obrotu z tytułu dostaw towarów lub świadczenia usług, o których mowa w art. 86 ust. 8 pkt 1, podlega zwrotowi w terminie 180 dni od złożenia deklaracji podatkowej.

W myśl art. 87 ust. 6 ustawy o podaktu od towarów i usług "Na umotywowany wniosek podatnika złożony wraz z deklaracją podatkową urząd skarbowy jest obowiązany zwrócić różnicę podatku, o której mowa w ust. 2, w terminie 25 dni, a w przypadku kwoty, o której mowa w ust. 3 - w terminie 60 dni, licząc od dnia złożenia rozliczenia, gdy kwoty podatku naliczonego, wykazane w deklaracji podatkowej, wynikają z:1)faktur dokumentujących kwoty należności, które zostały w całości zapłacone bezpośrednio podatnikowi będącemu wystawcą faktury, z uwzględnieniem art. 22 ustawy z dnia 2 lipca 2004r. o swobodzie działalności gospodarczej;2)dokumentów celnych oraz decyzji, o których mowa w art. 33 ust. 2 i 3 oraz art. 34, i zostały przez podatnika zapłacone;3)wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub importu usług lub dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca, jeżeli w deklaracji podatkowej została wykazana kwota podatku należnego od tych transakcji (...)".

Wobec powyższego należy stwierdzić, iż w świetle obowiązujących przepisów, w każdej sytuacji podatnik, który wykonuje czynności podlegające opodatkowaniu oraz wykazuje nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym za dany okres rozliczeniowy, ma prawo otrzymania zwrotu tej nadwyżki z urzędu skarbowego. Ustawa o podatku od towarów i usług określa jedynie terminy, w jakich zwrot ten nastąpi. Podstawowym terminem zwrotu bezpośredniego jest termin 60 dni od dnia złożenia rozliczenia przez podatnika. Drugim treminem określonym w przepisach podatkowych jest termin 180 dni.

Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług określają, iż na umotywowany wniosek podatnika złożony wraz z deklaracją podatkową urząd skarbowy jest obowiązany zwrócić różnicę podatku w terminie skróconym 25 dni lub 60 dni, przy spełnieniu określonych warunków. Jednym z warunków zwrotu różnicy podatku VAT w skróconym terminie jest zapłacenie w całości i bezpośrednio podatnikowi będącemu wystawcą faktury, kwot należności faktur, z których kwoty podatku naliczonego zostały wykazane w deklaracji podatkowej i odliczone od podatku należnego. Zdaniem tut. Urzędu powyższy warunek dotyczy również przypadku, gdy podatnik zażąda do zwrotu na rachunek bankowy w przyspieszonym terminie kwotę nadwyżki z poprzedniej deklaracji. Zatem faktury zakupu z poprzedniego miesiąca wykazujące łącznie podatek naliczony w wysokości przeniesienia z poprzedniej deklaracji winny być również w całości i bezpośrednio zapłacone do dnia złożenia deklaracji podatkowej za okres rozliczeniowy, w którym podatnik żąda zwrotu na rachunek bankowy.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego we wniosku i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia. Interpretacja dotyczy stanu prawnego na dzień jej wydania a traci swą ważność z dniem zmiany przepisów.enia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj