Interpretacja Urzędu Skarbowego w Łęcznej
DM-423/1/05
z 6 września 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DM-423/1/05
Data
2005.09.06



Autor
Urząd Skarbowy w Łęcznej


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Zwolnienia podmiotowe


Słowa kluczowe
gmina
podatnik
zwolnienia podmiotowe


Pytanie podatnika
Na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) zwracam się z prośbą o udzielenie pisemnej informacji o zakresie zastosowania przepisów prawa podatkowego w następującej sprawie: Czy istnieje możliwość prawna obniżenia kwoty lub zwrotu przez Urząd Skarbowy, różnicy podatku VAT należnego o kwotę podatku naliczonego od poniesionych kosztów na realizację inwestycji p.n. "budowa oświetlenia ulicznego", dla której przewiduje się dofinasowanie z Sektorowego Programu Operacyjnego Restrukturyzacja i modernizacja sektora żywnościowego oraz rozwój obszarów wiejskich. Gmina podjęła działania w celu realizacji inwestycji, która finasowana będzie ze środków budżetu gminy i środków funduszy Unii Europejskiej t.j. SPO Restrukturyzacja i modernizacja sektora żywnościowego oraz rozwój obszarów wiejskich 2004-2006 w ramach Działania 2.3. Odnowa wsi oraz zachowanie i ochrona dziedzictwa kulturowego. Wydatki, które gmina będzie ponosiła w związku z realizacją w/w inwestycji obejmuje również podatek VAT. Podatek VAT naliczony przez wykonawcę inwestycji jest kosztem dla gminy, ponieważ realizowana inwestycja nie będzie wykorzystywana przez Gminę do czynności opodatkowanych podatkiem VAT oraz Gmina nie będzie osiągała przychodów z tego tytułu. Biorąc powyższe pod uwagę Gmina nie ma możliwości prawnej częściowego odliczenia podatku VAT należnego o kwotę podatku naliczonego, jak również ubiegania się o jego zwrot na podstawie art. 27a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonywania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 z późn. zm.). Ponadto informuję, że zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 15 lutego 1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) Gmina nie jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych. W tej sytucji nie ma mozliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów podatku VAT nie podlegającego odliczeniu.


POSTANOWIENIE

Na podstawie:art. 14 a § 1 § 3 § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa /t.j. Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm./, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Łęcznej udzielając informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym na wniosek Wójta Gminy uznaje stanowisko Wnioskodawcy za nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

Dnia 14.07.2005 r. Wójt Gminy, złożył wniosek do Urzędu Skarbowego w Łęcznej o interpretację przepisów podatkowych. W złożonym wniosku Wójt wskazuje, że gmina nie jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych.

Jednostki samorządu terytorialnego, mocą art. 165 ust. 1 Konstytucji wyposażone w osobowość prawną, są w rozumieniu art. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych /t.j. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm./ podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych.

Jednak na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, jednostki samorządu terytorialnego, w tym gminy, korzystają ze zwolnienia z podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie dochodów określonych w przepisach ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia /art. 14 b ustawy – Ordynacja podatkowa/.

Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie /art. 14a § 4 ustawy – Ordynacja podatkowa/.

Zażalenie wnosi się w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia Stronie zgodnie z art. 236 § 2 ust. 1 Ordynacji podatkowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj