Interpretacja Urzędu Skarbowego w Skierniewicach
US.III/VAT/443/32/1/2005
z 3 października 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US.III/VAT/443/32/1/2005
Data
2005.10.03



Autor
Urząd Skarbowy w Skierniewicach


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania


Słowa kluczowe
koszt przesyłki
refakturowanie
usługi pocztowe


Pytanie podatnika
Podatnik prowadzi działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży części samochodowych poprzez sklep stacjonarny jak i drogą wysyłkową poprzez Internet. Podatnik wysyłając dany towar korzysta z usług poczty państwowej.Ponieważ usługi pocztowe są zwolnione z VAT, na paragonie sprzedaży czy fakturze przy sprzedaży wysyłkowej wyszczególnia cenę netto towaru, VAT dotyczący tego towaru oraz jako refakturowane koszty usługi pocztowej zwolnionej z VAT bez naliczania VAT należnego. Zdaniem podatnika jest to prawidłowe refakturowanie kosztów usług pocztowych zwolnionych od podatku.


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Skierniewicach na podstawie art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60ze zm.) w związku z art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarówi usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm)uznaje za nieprawidłowe stanowisko przedstawione w złożonym w dniu 14.07.2005r. wniosku w sprawie stawki VAT przy refakturowaniu kosztów usług Poczty Polskiej zwolnionych od podatku od towarów i usług.

Ocena prawna

Zgodnie z art. 29 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarówi usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) podstawą opodatkowania jest obrót,z zastrzeżeniem ust. 2 - 22, art. 30 - 32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrotem jest także otrzymana dotacja, subwencja i inna dopłata o podobnym charakterze mająca bezpośredni wpływ na cenę towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika,pomniejszona o kwotę należnego podatku.

Biorąc pod uwagę przedstawiony powyżej stan prawny oraz stan faktyczny należy stwierdzić, że refakturowanie usług pocztowych ze zwolnieniem od podatku VAT przynależnym usługom pocztowym, będących tylko elementem kosztu innej świadczonej usługi bądź sprzedawanego towaru opodatkowanych odpowiednimi stawkami podatku od towarów i usług nie jest właściwe. Zwolnienie od podatku usług pocztowych PKWiU 64.11, wymienionych w poz. 2 załącznika nr 4 do ustawy VAT dotyczy wyłącznie usług świadczonych przez pocztę państwową. Powyższe wynika bezpośrednio z zapisu art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług, definiującego obrót stanowiący podstawę opodatkowania podatkiem od towarów i usług, jako całość świadczenia należnego od nabywcy. Skoro zatem kwota należna, stanowiąca całość świadczenia należnego od nabywcy, obejmuje wszystkie elementy kosztów związanych ze świadczoną przez podatnika sprzedażą oraz inne elementy kształtujące w efekcie kwotę żądaną od nabywcy, to koszty wyłożone przez sprzedającego w imieniu nabywcy winny wchodzić w podstawę opodatkowania i nie powinny być odrębnie refakturowanez odrębną stawką podatku od towarów i usług (zwolnieniem od podatku) właściwą dla tych usług. Sprzedawca towarów dostarczając je nabywcy dokonuje wyłącznie sprzedaży towarów, natomiast koszty dodatkowe które ponosi, wchodzą w skład podstawowej jego czynności, jaką jest sprzedaż towarów. A skoro tak, to koszty ponoszone w związku i z tytułu sprzedaży towarów, winny nie tylko wchodzić w ramy tego samego rodzaju czynności jaką jest sprzedaż towarów, ale i winny być opodatkowane według stawki podatkowej właściwej dla realizacji tegoż świadczenia czyli sprzedaży towaru.

Biorąc pod uwagę powyższe, stanowisko Podatnika należy uznać za nieprawidłowe.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Skierniewicach informuje, iż:

  • interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcęi stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia,
  • interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj