Interpretacja Urzędu Skarbowego w Piasecznie
1418/ZD/FRI/415/39/05/PM
z 10 sierpnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1418/ZD/FRI/415/39/05/PM
Data
2005.08.10



Autor
Urząd Skarbowy w Piasecznie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Podstawa opodatkowania i wysokość podatku --> Podstawa opodatkowania


Słowa kluczowe
darowizna
przeniesienie prawa własności
ulga na budowę mieszkań pod wynajem


Pytanie podatnika
W latach 1996-97 korzystał podatnik z ulgi podatkowej związanej z ponoszeniem wydatków na budowę mieszkań pod wynajem.W 1999 roku nastąpiło przejęcie mieszkania do użytkowania. Obecnie zamierza podatnik dokonać przeniesienia prawa własności ww. lokalu na rzecz córki w formie darowizny. Czy w związku z powyższym ulga nabyta z tytułu zakupu mieszkania na wynajem będzie podlegac zwrotowi w jakiejkolwiek części?


Na podstawie art. 14a § 4, w związku z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 31 maja 2005 r., uzupełnionego dnia 20 czerwca 2005 r., oraz dnia 3 sierpnia 2005 r., dotyczącego udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w części dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Piasecznie biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny postanawia uznać Pana stanowisko za nieprawidłowe.

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że w grudniu 1996 r. nabył Pan prawo do lokalu mieszkalnego w budynku z lokalami przeznaczonymi na wynajem. Dnia 2 kwietnia 1999 r. nastąpiło przejęcie mieszkania do użytkowania. Stosownie do warunków umowy korzystał Pan w latach 1996-97 z ulgi podatkowej związanej z ponoszeniem wydatków na budowę mieszkań pod wynajem. Obecnie zamierza Pan dokonać przeniesienia prawa własności ww. lokalu na rzecz córki w formie darowizny

Wątpliwość Pana budzi, czy w wypadku przeniesienia prawa własności do lokalu mieszkalnego na rzecz córki, ulga nabyta z tytułu zakupu mieszkania na wynajem będzie podlegać zwrotowi w jakiejkolwiek części.

W Pana opinii mieszkanie może być przedmiotem darowizny bez wywołania jakichkolwiek skutków finansowych.

Prawo do odliczeń od dochodu, poniesionych wydatków w latach 1996-1997 na budowę budynku mieszkalnego wielorodzinnego z lokalami mieszkalnymi przeznaczonymi na wynajem przysługuje na warunkach określonych w art. 26 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2001 r., a obecnie regulują przepisy art. 7 ust. 13 ustawy z dnia 9 listopada 2000 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 104 poz. 1104 ze zm.).

Niemniej jednak ulgę tę można stracić ponieważ przepisy art. 7 ust. 14 wyżej cytowanej ustawy w związku z art. 26 ust. 1 pkt 10-12 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nakładają sankcje grożące za niedopełnienie warunków korzystania z ulgi na budowę domów z mieszkaniami do wynajęcia. Mimo uchylenia tych przepisów 1 stycznia 2001 r. obowiązują one nadal w stosunku do wszystkich, którzy już skorzystali z tej ulgi z racji wydatków poniesionych po 1 stycznia 1997 r.

Tak więc powyższą ulgę traci się, jeżeli przed upływem 10 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym korzystający z niej otrzymał decyzję o pozwoleniu na użytkowanie domu albo lokalu doszło do:1) zbycia budynku, lokalu mieszkalnego udziału we współwłasności lub 2) wynajęto budynek albo lokal mieszkalny osobom, które w stosunku do właściciela lub chociażby do jednego ze współwłaścicieli zaliczone są do I grupy podatkowej w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od spadków i darowizn lub 3) dokonano zmiany przeznaczenia budynku lub lokalu z mieszkalnego na użytkowy albo przeznaczono budynek lub lokal mieszkalny na potrzeby właściciela lub współwłaściciela

W przypadku zaistnienia ww. okoliczności podatnik jest obowiązany zwrócić ulgę i doliczyć do dochodów roku podatkowego, w którym zaistniały te okoliczności, uprzednio odliczone kwoty w części przypadającej na ten budynek lub lokal. Dodatkowo jeszcze doliczone kwoty trzeba powiększyć o 10% za każdy rok brakujący do upływu dziesięcioletniego okresu, wlicza się również rok, w którym doszło do utraty ulgi.

Po upływie 10 lat od uzyskania pozwolenia na użytkowanie właściciel czy współwłaściciel domu z mieszkaniem przeznaczonym na wynajem będzie mógł korzystać z niego bez ograniczeń albo sprzedać go bez utraty ulgi. Jednakże w przypadku kiedy przekaże Pan lokal mieszkalny córce przed upływem 10 lat od uzyskania pozwolenia na użytkowanie lokalu, spowoduje to utratę prawa do korzystania z ulgi podatkowej za rok 1997.

Przeniesienie aktu własności na córkę w formie darowizny jest równoznaczne ze zbyciem przez Pana tegoż lokalu.

Wobec powyższego stanowisko wyrażone przez Pana jest prawidłowe tylko w odniesieniu do ulgi podatkowej związanej z wydatkami poniesionymi w 1996 r.

Niniejsza interpretacja została wydana w oparciu o stan faktyczny przedstawiony we wniosku, według stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia i obowiązuje do czasu zmiany stanu faktycznego lub zmiany przepisów.

W myśl art. 14b § 1 powołanej wyżej ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, natomiast, zgodnie z art. 14b § 2, jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Piasecznie. Stosownie do art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej, zażalenie wnosi się w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj