Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Bielsku-Białej
PDF/415-0059/05
z 26 września 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PDF/415-0059/05
Data
2005.09.26



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Bielsku-Białej


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Szczególne zasady ustalania dochodu

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Katalog źrodeł przychodów


Słowa kluczowe
działalność gospodarcza
produkcja filmowa
ustalanie dochodu
źródła przychodu


Pytanie podatnika
Z opisu stanu faktycznego w przedmiotowej sprawie wynika, że wnioskodawca jako osoba fizyczna zamierza zainwestować własne oszczędności we współfinansowanie produkcji filmu produkowanego przez spółkę z o.o. W zamian za wkład finansowy wnioskodawca otrzyma z przychodów spółki z tytułu dystrybucji filmu – w pierwszej kolejności zwrot przekazanej kwoty, następnie przez okres 10 lat udziały w przychodach z tytułu dystrybucji filmu w pewnej wysokości procentowej.Wnioskodawca prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą. Do zakresu prowadzonej działalności gospodarczej nie wchodzi produkowanie filmów.Wnioskodawca ma wątpliwości dotyczące zakwalifikowania ww. przychodów do określonego źródła przychodów, a mianowicie czy udział w produkcji filmu będzie źródłem przychodu wymienionym w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. pozarolniczą działalnością gospodarczą oraz w jaki sposób ustalić dochód z tytułu inwestowania w ww. przedsięwzięcie filmowe.


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa

(tekst jednolity: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Bielsku-Białej stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 28.06.2005 r., uzupełnionym pismem z dnia 22.07.2005 r., o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej nie zaliczania przychodów uzyskanych z tytułu jednorazowego udziału we współfinansowaniu produkcji filmowej do źródła przychodów „pozarolnicza działalność gospodarcza” oraz ustalenia dochodu z tytułu współfinansowania produkcji filmowej, jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 28.06.2005 r. do Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Bielsku-Białej wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, uzupełniony następnie pismem z dnia 22.07.2005 r.

Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art.14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Z opisu stanu faktycznego w przedmiotowej sprawie wynika, że wnioskodawca jako osoba fizyczna zamierza zainwestować własne oszczędności we współfinansowanie produkcji filmu produkowanego przez spółkę z o.o. W zamian za wkład finansowy wnioskodawca otrzyma z przychodów spółki z tytułu dystrybucji filmu – w pierwszej kolejności zwrot przekazanej kwoty, następnie przez okres 10 lat udziały w przychodach z tytułu dystrybucji filmu w pewnej wysokości procentowej.

Wnioskodawca prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą. Do zakresu prowadzonej działalności gospodarczej nie wchodzi produkowanie filmów.

Wnioskodawca ma wątpliwości dotyczące zakwalifikowania ww. przychodów do określonego źródła przychodów, a mianowicie czy udział w produkcji filmu będzie źródłem przychodu wymienionym w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. pozarolniczą działalnością gospodarczą oraz w jaki sposób ustalić dochód z tytułu inwestowania w ww. przedsięwzięcie filmowe.

Stanowisko podatnika:

Podatnik wyraził swe stanowisko twierdząc, że z uwagi na jednorazowy charakter przedsięwzięcia udział w produkcji filmu nie będzie nosił znamion pozarolniczej działalności gospodarczej, a dochodem podlegającym opodatkowaniu będzie kwota uzyskanej nadwyżki nad przekazaną spółce ( zainwestowaną ) kwotą.

Stanowisko tut. organu podatkowego:

Dla celów podatku dochodowego w art. 10 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity z 2000r. Dz.U. Nr 14, poz. 176 ze zm.) wymienione zostały poszczególne źródła przychodów podlegające opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, m.in. w ust. 1 pkt 3 tego artykułu – pozarolnicza działalność gospodarcza.

Ustawodawca w art. 5a ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych definiuje pozarolniczą działalność gospodarczą jako „działalność zarobkową wykonywaną w sposób zorganizowany i ciągły, prowadzoną we własnym imieniu i na własny lub cudzy rachunek, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9„.

W orzecznictwie ugruntowany został pogląd (np. wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 14 marca 2002r. sygn. akt I SA/Wr 2057/99, publ. w „Monitorze Podatkowym„, 2002, nr 11, s. 34, uchwała składu siedmiu sędziów Sądu Najwyższego z dnia 6 grudnia 1991r., III CZP 117/91, publ. OSNCP nr 5/1992, poz. 65) o tym, iż aby działalność została zakwalifikowana do pozarolniczej działalności gospodarczej w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych winna cechować się zarobkowym, zorganizowanym, zawodowym, określonym administracyjno-prawnie i ciągłym (powtarzalnym i stałym) charakterem, pozwalającym na uczestnictwo w obrocie gospodarczym.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że udział w produkcji filmu ma charakter jednorazowy, zatem mając na względzie ww. cechy definiujące działalność gospodarczą, pomimo prowadzenia przez Pana działalności gospodarczej w innym zakresie niż produkcja filmów, przychody z udziału w produkcji filmu nie będą podlegały opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych jako przychody z tytułu działalności gospodarczej.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ww. ustawy o podatku dochodowym opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku. W świetle art. 9 ust. 2 tej ustawy dochodem ze źródła przychodów, jeżeli przepisy art. 24-25 nie stanowią inaczej, jest nadwyżka sumy przychodów z tego źródła nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym. Zatem w przedmiotowym przypadku, z uwagi na to, że nie zachodzą przesłanki wymienione w art. 24 i 25 ustawy o podatku dochodowym, znajdzie zastosowanie ta generalna reguła ustalania dochodu wyrażona w art. 9 ust. 2 ww. ustawy o podatku dochodowym.

Mając zatem na uwadze powyższe, tut. organ podatkowy podziela stanowisko podatnika wyrażone we wniosku.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę. Informuje się także, że nin. interpretacji udzielono w/g stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania nin. postanowienia..

Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

W przypadku zmiany przepisów podatkowych mających zastosowanie w przedmiotowej sprawie nin. interpretacja stanie się nieaktualna.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj