Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Praga
US34/DD2/415/21/05
z 4 października 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US34/DD2/415/21/05
Data
2005.10.04



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Praga


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Zakres przedmiotowy i podmiotowy


Słowa kluczowe
działalność gospodarcza
koszty uzyskania przychodów
przychód


Pytanie podatnika
Czy osiągając przychody z tytułu osobiście wykonywanej działalności i osobistego świadczenia usług bez pośrednictwa płatnika z tytułu sprzedaży grafik i akwarel będzie mógł rozliczać się na podstawie deklaracji PIT-53? W jakiej wysokości przysługują z tego tytułu koszty uzyskania przychodów?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 216 oraz art. 14 a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005r. Nr 8 poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 05.07.2005r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Praga

p o s t a n o w i ł

uznać za prawidłowe wyrażone we wniosku stanowisko w zakresie prawa podatkowego odnośnie rozliczania dochodu osiągniętego z tytułu wykonywania grafik i akwarel jako pochodzących ze źródła przychodu z tytułu osobiście wykonywanej działalności i osobistego świadczenia usług bez pośrednictwa płatników na podstawie deklaracji PIT-53.

U z a s a d n i e n i e

Wnioskiem z dnia 05.07.2005r. uzupełnionym w dniach 26.07.2005r. i 09.08.2005r. wystąpił Pan w trybie art. 14 a Ordynacji podatkowej o udzielenie pisemnej interpretacji w następującej sprawie: czy osiągając przychody z tytułu osobiście wykonywanej działalności i osobistego świadczenia usług bez pośrednictwa płatnika z tytułu sprzedaży grafik i akwarel będzie mógł rozliczać się na podstawie deklaracji PIT-53. W jakiej wysokości przysługują z tego tytułu koszty uzyskania przychodów?

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że jest Pan architektem, nie prowadzi samodzielnej działalności gospodarczej natomiast zamierza Pan sprzedawać swoje grafiki i akwarele w warunkach plenerowych (np. na warszawskiej Starówce).

Wg Pana stanowiska wykonywanie grafik i akwarel jest działalnością twórczą, plastyczną w pełnym tego słowa znaczeniu. Świadczenie w/w usług nie powoduje stałego ciągłego przychodu. Większość potencjalnych zleceniodawców to osoby fizyczne nie prowadzące działalności gospodarczej, w związku z tym uważa Pan, że uzyskane dochody powinien wykazać w deklaracji PIT-53 uwzględniając koszty uzyskania przychodów w wysokości 50% uzyskanego przychodu, gdyż jest ona przeznaczona dla wykonujących działalność twórczą.

Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny organ podatkowy na podstawie art. 14 a § 1 Ordynacji podatkowej informuje:

Zgodnie z art. 44 ust. 1a pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz.176 z późn. zm.) podatnicy osiągający dochody bez pośrednictwa płatników: z tytułów określonych w art. 13 pkt 2, 4 i 6-9 z zastrzeżeniem ust. 1 pkt 1 są obowiązani bez wezwania wpłacać w ciągu roku podatkowego zaliczki na podatek dochodowy według zasad określonych w ust. 3 a. W terminach płatności zaliczek jest Pan zobowiązany składać miesięczne deklaracje na druku PIT-53 Art. 13 pkt 2 w/w ustawy stanowi, że przychodami z działalności wykonywanej osobiście są przychody z osobiście wykonywanej działalności artystycznej , literackiej, naukowej, trenerskiej, oświatowej i publicystycznej.

Zgodnie z art. 22 ust. 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych koszty uzyskania niektórych przychodów określa się z tytułu korzystania przez twórców z praw autorskich i artystów wykonawców z praw pokrewnych w wysokości 50% uzyskanego przychodu.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 4 lutego 1994r. o prawie autorskim i pokrewnym (Dz. U. Nr 80 poz. 904 ze zm.) przedmiotem prawa autorskiego jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze. Art. 1 ust. 2 pkt 2 tej ustawy stanowi, że przedmiotem prawa autorskiego są utwory plastyczne.

W świetle przytoczonych wyżej przepisów przychody osiągnięte z tytułu sprzedaży grafik i akwarel może Pan rozliczyć na podstawie deklaracji PIT-53 i zastosować koszty uzyskania przychodów w wysokości 50% uzyskanego przychodu, jeśli utwory spełniają warunek określony art. 1 ust. 1 w/w ustawy o prawie autorskim i pokrewnym

Wobec powyższego postanowiono jak w sentencji.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz stanu prawnego obowiązującego na dzień zaistnienia zdarzenia i nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli podatkowej do czasu zmiany lub uchylenia zgodnie z art. 14 b § 1 i 2 Ordynacji podatkowej.

Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia (art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj