Interpretacja Urzędu Skarbowego w Starachowicach
PP/4409-11-42/05
z 25 października 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/4409-11-42/05
Data
2005.10.25



Autor
Urząd Skarbowy w Starachowicach


Temat
Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy --> Zasady ogólne --> Moment powstania obowiązku podatkowego

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Zwrot podatku


Słowa kluczowe
usługi transportu międzynarodowego


Pytanie podatnika
Czy w przypadku świadczenia usług transportowych poza terytorium kraju należy stosować przepis art. 19 ust. 13 pkt 2 lit. a ustawy o podatku VAT w związku z przepisem art. 86 ust. 8 pkt 1 i art. 87 ust. 3 w/w ustawy?


Pismem z dnia 19.10.2005 r. Podatnik wniósł do tut. organu podatkowego podanie w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług, tj. odpowiedzi na pytanie, czy w przypadku świadczenia usług transportowych poza terytorium kraju należy stosować przepis art. 19 ust. 13 pkt 2 lit. a ustawy o podatku VAT w związku z art. 86 ust. 8 pkt 1 i art. 87 ust. 3 w/w ustawy.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Starachowicach po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego wyjaśnia, co następuje:

Zgodnie z przepisem art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) podatnik ma również prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o której mowa w ust. 2, jeżeli importowane lub nabyte towary i usługi dotyczą dostawy towarów lub świadczenia usług przez podatnika poza terytorium kraju, jeżeli kwoty te mogłyby być odliczone, gdyby czynności te były wykonywane na terytorium kraju, a podatnik posiada dokumenty, z których wynika związek odliczonego podatku z tymi czynnościami. Powyższy przepis dotyczy miedzy innymi świadczenia usług transportowych poza terytorium kraju.

Natomiast zgodnie z art. 87 ust. 3 w/w ustawy o podatku VAT różnica podatku podlegająca zwrotowi w kwocie przekraczającej wartość podatku naliczonego związanego z nabyciem towarów lub usług, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji, oraz gruntów i praw wieczystego użytkowania gruntów, jeżeli zostały one zaliczone do środków trwałych nabywcy, powiększonej o 22% obrotu podatnika opodatkowanego stawkami niższymi niż określona w art. 41 ust. 1 oraz obrotu z tytułu dostaw towarów lub świadczenia usług, o których mowa w art. 86 ust. 8 pkt 1, podlega zwrotowi w terminie 180 dni od dnia złożenia deklaracji podatkowej. Wartość świadczonych usług transportowych poza terytorium kraju, o których mowa w przepisie art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy o podatku VAT winna być wykazana w poz. 21 w deklaracjach VAT-7 lub VAT-7K.

Zgodnie z przepisem art. 19 ust. 13 pkt 2 lit. a w/w ustawy o podatku VAT obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż 30 dnia, licząc od dnia wykonania usług transportu osób i ładunków kolejami, taborem samochodowym, statkami pełnomorskimi, środkami transportu żeglugi śródlądowej i przybrzeżnej, promami, samolotami i śmigłowcami.

Uwzględniając powyższe przepisy prawa podatkowego Naczelnik Urzędu Skarbowego w Starachowicach stoi na stanowisku, że w przypadku występowania w okresie rozliczeniowym różnicy podatku do zwrotu w trybie art. 87 ust. 3 ustawy o podatku VAT należy wziąć również pod uwagę treść przepisu art. 19 ust. 13 pkt 2 lit. a w/w ustawy.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj