Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Radomiu
1424/1110/443/71/2005/IW
z 7 października 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1424/1110/443/71/2005/IW
Data
2005.10.07



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Radomiu


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
transport drogowy
transport lądowy


Pytanie podatnika
Czy stawka podatku od towarów i usług w wysokości 7% jest prawidłowa z tytułu świadczenia usług przewozu osób przez kraje wewnątrzunijne dla polskich podmiotów?


W dniu 08.07.2005r. Pan Grzegorz ....., wystąpił do tut. Organu podatkowego z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Wniosek dotyczy podatku od towarów i usług.
Jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego Podatnik prowadzi działalność gospodarczą w zakresie transportu lądowego pasażerskiego. Działalność prowadzona jest w kraju, jak i za granicą kraju ( kraje wewnątrzunijne i pozostałe) na zlecenie polskich podmiotów. Za wykonywane usługi podatnik wystawia faktury VAT z adnotacją "wynajem Autokaru". A w rubryce "symbol klasyfikacji statystycznej PKWiU" wpisuje symbol 602311, który otrzymał wraz ze zgłoszeniem działalności w GUS.Od 01.05.2004r. Podatnik na swoje usługi stosuje stawkę 7% zarówno świadczonych w kraju, jak i wewnątrz Unii.
W czerwcu 2005r. za wykonaną usługę transportu osób do Wielkiej Brytanii dla "..........." w Warszawie Podatnik zastosował stawę 7%. Został jednak poinformowany, że stawka ta dotyczy ceny poza granicami kraju, a w krajach wewnątrzunijnych obowiązuje oddzielne rozliczenie z pokonanych odległości z każdym krajem po uprzedniej rejestracji w tamtejszych urzędach.
Do wniosku podatnik dołączył kserokopię artykułu z " Prawa i Podatki" str. 48.Pytanie podatnika:
Czy stawka podatku od towarów i usług w wysokości 7% jest prawidłowa z tytułu świadczenia usług przewozu osób przez kraje wewnątrzunijne dla polskich podmiotów?

Stanowisko Podatnika:
Podatnik uważa, że przy rozliczeniach z polskim kontrahentem, dla którego świadczone są usługi przewozu osób do krajów Unii Europejskiej powinien w rubryce VAT dla rozliczeń poza granicami kraju wpisać " nie dotyczy" i nie rozliczać 7% stawki VAT.

Stanowisko Organu Podatkowego:
Zgodnie z przedstawionym stanem faktycznym podatnik świadczy usługi polegające na przewozie osób z miejsca wyjazdu w Polsce do miejsca przyjazdu na terenie Unii Europejskiej na zlecenie krajowych podmiotów. Trasa przebiega przez teren Polski i Unii Europejskiej.
Odmiennie niż w przypadku usług transportowych dotyczących towarów, usługi polegające na międzynarodowym przewozie osób nie są objęte szczególnymi regulacjami w zakresie ustalania miejsca ich świadczenia. W związku z tym stosuje się tu ogólną zasadę wyrażoną w art. 27 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) zgodnie, z którą w przypadku świadczenia usług transportowych miejscem świadczenia usług jest miejsce, gdzie odbywa się transport, z uwzględnieniem pokonanych odległości. Zgodnie z powyższym, określenie miejsca świadczenia dla usług przewozu osób ma zasadnicze znaczenie dla ich opodatkowania. Część usługi świadczona w Polsce jest opodatkowana w Polsce na podstawie polskich przepisów, pozostałe części tej usługi, które zostały wykonane w innych państwach członkowskich - są tam opodatkowane, według przepisów tych państw.
Tak więc zgodnie z powyższym, uwzględniając stan faktyczny przedstawiony przez podatnika opodatkowana jest w Polsce tylko ta część usługi, która odpowiada odległości przebytej w Polsce. Podlega ona opodatkowaniu VAT jak każda inna usługa krajowa ze wszystkimi tego konsekwencjami.
Natomiast zgodnie z treścią art. 41 ust. 2 cyt. ustawy dla towarów i usług wymienionych w załączniku Nr 3 do ustawy stawka podatku wynosi 7 %, z zastrzeżeniem ust. 12 i art. 114 ust. 1. Pod pozycją 144 przedmiotowego załącznika wymieniono usługi pasażerskiego transportu lądowego pozostałe o symbolu PKWiU 60.23, co oznacza, że świadczenie przedmiotowych usług (w części przypadającej na terytorium kraju) podlega opodatkowaniu przy zastosowaniu 7% stawki podatku od towarów i usług.Mieć należy na względzie, że niniejsze postanowienie nie rozstrzyga o poprawności zakwalifikowania do odpowiedniego grupowania PKWiU świadczonych przez Wnioskodawcę usług. Istotnym jednak w przedmiotowej sprawie jest właściwe zaklasyfikowanie wykonywanych usług z uwagi na to, że organy podatkowe uprawnione są jedynie do wskazania podatnikowi właściwej stawki podatku od towarów i usług. Ewentualne udzielenie informacji o stawce podatku od towarów i usług na towary i usługi dokonywana jest na podstawie klasyfikacji statystycznej zawartej w opinii Urzędu Statystycznego w Łodzi - Ośrodka Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych. Wyłączną odpowiedzialność za prawidłową pod względem statystycznym jak i podatkowym identyfikację świadczonych usług ponosi podatnik.
Właściwym zatem do dokonania w/w klasyfikacji jest urząd statystyczny. Komunikatem z dnia 05 listopada 2002r. ( Dz. Urz. GUS nr 12, poz. 87) w sprawie trybu wydania opinii interpretacyjnych według obowiązujących standardów klasyfikacyjnych Prezes GUS postanowił, że od 1 stycznia 2003r. do wydania opinii interpretacyjnych podstawowych standardów klasyfikacyjnych ( PKWiU, PKOB, PCN) właściwy jest Urząd Statystyczny w Łodzi, Ośrodek Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych mieszczący się przy ul. Suwalskiej 29, 93-176 Łódź.
Jeżeli zatem usługi transportu drogowego osób świadczone przez Podatnika mieszczą się w grupowaniu o symbolu PKWiU 60.23, to na podstawie art.41 ust.2 ustawy, świadczenie ich na terenie kraju podlega opodatkowaniu 7% stawką podatku VAT, w pozostałej części. Świadczonej poza krajem na terenie innych państwach członkowskich - są opodatkowane w tych państwach, według przepisów obowiązujących tychże państwach.

Pouczenie:
Niniejsze postanowienie wydane zostało na podstawie stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.
Załączoną do wniosku kserokopię artykułu z " Prawa i Podatki" str. 48. nie poddano ocenie, a interpretacja odnosi się wyłącznie do przedstawionego przez Wnioskodawcę stanu faktycznego.
Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej -do czasu jej zmiany lub uchylenia.
Zgodnie z art. 14b § 4 ustawy z dnia 29.08.1997r. na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia. Zażalenie, zgodnie z przepisem art. 222 w związku z art. 239 cyt. ustawy z dnia 29.08.1997r. powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia.
Zgodnie z art. 236 § 2 pkt. 1 cyt. ustawy zażalenie podlega opłacie skarbowej we właściwej wysokości.
Niniejsze postanowienie może zostać zmienione lub uchylone w drodze decyzji przez Organ odwoławczy w trybie art. 14b § 5 cyt. ustawy Ordynacja podatkowa.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj