Interpretacja Urzędu Skarbowego w Bolesławcu
PDII/415/1/10/3/05
z 16 sierpnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PDII/415/1/10/3/05
Data
2005.08.16



Autor
Urząd Skarbowy w Bolesławcu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty przejazdu
koszty uzyskania przychodów
przychód z kapitału pieniężnego
samochód prywatny
sprzedaż akcji


Pytanie podatnika
Czy do kosztów uzyskania przychodu z tyt. przychodów uzyskanych z kapitałów pieniężnych można zaliczyć koszty dojazdu do biur maklerskich?



P O S T A N O W I E N I E
Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Bolesławcu stwierdza, że stanowisko Pana... – przedstawione we wniosku z dnia 17 maja 2005 r., który wpłynął w dniu 17.05.2005 r. o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w części dotyczącej zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu kosztu dojazdów własnym samochodem do biur maklerskich niezbędnych przy zakupie i sprzedaży akcji,
jest prawidłowe.


U Z A S A D N I E N I E
W dniu 17 maja 2005 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Bolesławcu wpłynął wniosek Pana... o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Pan... w roku 2004 dojeżdżał własnym samochodem do biur maklerskich położonych poza miejscem zamieszkania tj. do Wrocławia, Jeleniej Góry i Lubinia, celem złożenia i podpisania zamówień na akcje oraz uiszczenia odpowiedniej opłaty.

Stanowisko podatnika jest następujące:
Pan... uważa, iż koszty niezbędnych wyjazdów do zamiejscowych biur maklerskich należy uznać za koszt uzyskania przychodu z tytułu przychodu uzyskanego ze sprzedaży akcji. Koszty te zostały wyliczone jako iloczyn przejechanych kilometrów, średniego zużycia paliwa jego samochodu i ceny zakupowanej etyliny bezołowiowej E-95.

Stanowisko podatnika jest prawidłowe:
Stosownie do art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Nie uważa się za koszty uzyskania przychodów zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 38 tej ustawy między innymi wydatków na objęcie lub nabycie udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną oraz innych papierów wartościowych; wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu przy ustalaniu dochodu z odpłatnego zbycia tych udziałów (akcji).

Koszty te można podzielić na dwie grupy:
1. bezpośrednio przypisane do konkretnej transakcji – koszt nabycia zbywanego papieru wartościowego (cena jednostkowa x ilość papierów wartościowych),
2. koszty poniesione przez podatnika w roku podatkowym związane z obsługą rachunku przez biuro maklerskie, w celu uzyskania przychodu (koszty: prowizji, w tym prowizji kupna i sprzedaży, poniesionych w roku, związanych z prowadzeniem lub założeniem rachunku, koszty transferu, zdeponowania papierów itp.).

Koszty dojazdów do zamiejscowych biur maklerskich związanych z zakupem i sprzedażą akcji nie zostały wymienione w art. 23, jako nie stanowiące kosztów uzyskania przychodu, a zatem mogą być zaliczone do kosztów uzyskania. Tak więc, o ile celem ich poniesienia było uzyskanie przychodu z papierów wartościowych i dotyczyło ono źródła przychodu jakim są kapitały pieniężne – świetle art. 22 ust. 1 ustawy stanowią koszt uzyskania przychodów. Należy jednak zauważyć, że wszelkie koszty poniesione na sprzedane papiery wartościowe można dopiero ustalić w prawidłowej wysokości z chwilą ich sprzedaży wyłącznie do tej ich części, z których uzyskano przychód. W przypadku wydatków poniesionych na dojazd własnym samochodem do zamiejscowych biur maklerskich w celu zakupu i sprzedaży akcji, kosztami uzyskania przychodów będzie wyłącznie ta część tych wydatków, która rzeczywiście została poniesiona na ww. cel.

Zaznaczyć w tym miejscu należy, że to na podatniku spoczywa ciężar udowodnienia poniesionych wydatków i istnienie związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy wydatkiem a przychodem, jeżeli z faktu tego wywodzi skutki prawne, a do organu podatkowego należeć będzie ocena czy fakty te zostały w wystarczający sposób udowodnione i udokumentowane.

W związku z powyższym przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.
Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Jak stanowi art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.
Na niniejsze postanowienie służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej we Wrocławiu, Ośrodek Zamiejscowy w Jeleniej Górze za pośrednictwem Naczelnika tut. urzędu w terminie 7 dni od dnia doręczenia rozstrzygnięcia.
Zażalenie podlega opłacie skarbowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj