Interpretacja Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu
1473/223/WD/423/70/05/ES
z 25 sierpnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1473/223/WD/423/70/05/ES
Data
2005.08.25



Autor
Trzeci Mazowiecki Urząd Skarbowy w Radomiu


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody --> Przychody


Słowa kluczowe
odsetki od depozytów
przychód


Pytanie podatnika
Jako zabezpieczenie kredytu Spółka składa w banku depozyt pieniężny, który będzie oprocentowany. Czy uzyskane odsetki od depozytu można zaliczyć do przychodów zwolnionych z podatku, w przypadku, gdy koszty związane z korzystaniem z kredytu nie będą zaliczane do kosztów uzyskania przychodów.


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U.z 2005r. Nr 8, póz. 60) po rozpatrzeniu wniosku Spółki. z o.o z miesiąca czerwca 2005ro udzielenie pisemnej interpretacji dotyczącej zaliczenia do przychodów zwolnionychz podatku odsetek od depozytu pieniężnego stanowiącego zabezpieczenie kredytuw przypadku jeśli koszty związane z korzystaniem z kredytu nie są zaliczane do kosztów uzyskania przychodów

Naczelnik Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu stwierdza, że stanowisko wnioskodawcy podane we wniosku jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

Pismem z czerwca 2005r.,Spółka. z o.o. wystąpiła do Naczelnika Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w stanie faktycznym jak niżej.

Spółka złożyła w Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości wniosek o dofinansowanieprojektu w zakresie: Wzrost konkurencyjności małych i średnich przedsiębiorstw poprzez inwestycje, Działanie 2.3.

Jednym z warunków złożenia wniosku było uzyskanie kredytu w wysokości określonej przez odrębne przepisy wydane przez Ministerstwo Gospodarki i Pracy. Wniosek Spółki uzyskał pozytywną ocenę formalną i merytoryczną. Spółka podpisała umowę o dofinansowanie z PARP oraz umowę kredytu z bankiem. Przewidywany termin wpływu środków pieniężnych z dotacji na rachunek Spółki to wrzesień - październik 2005r. Kredyt został udzielony na okres dwóch lat.

Środki otrzymane z PARP zostaną przeznaczone na dofinansowanie zakupu pięciu maszyni urządzeń dla drukarni, nie wymagających montażu. Otrzymana dotacja będzie potraktowana jako przychód wolny od podatku (art. 17 pkt 23 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych), rozliczony w czasie równolegle do odpisów amortyzacyjnych środków trwałych, których zakup został w części sfinansowany tą dotacją. Zakupy środków objęte wnioskiemo dotację będą realizowane w miesiącach czerwiec - sierpień 2005r.

Pytanie Spółki dotyczy następującej kwestii:

1. Jako zabezpieczenie kredytu Spółka składa w banku depozyt pieniężny, który będzie oprocentowany. Czy uzyskane odsetki od depozytu można zaliczyć do przychodów zwolnionych z podatku, w przypadku, gdy koszty związane z korzystaniem z kredytu nie będą zaliczane do kosztów uzyskania przychodów.

Stanowisko Spółki:

Zdaniem Spółki odsetki od depozytu zaliczyć należy do przychodów zwolnionych od podatku, ponieważ depozyt ma ścisły związek z otrzymanym kredytem, który generuje koszty nie zaliczane do kosztów uzyskania.

Biorąc pod uwagę stan faktyczny przedstawiony przez Spółkę we wniosku oraz obowiązujący stan prawny Naczelnik Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowegow Radomiu stwierdza co następuje.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Spółka otrzyma dotację z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości na dofinansowanie zakupu pięciu maszyn i urządzeń do drukami, nie wymagających montażu. Dotacja pochodzić będzie ze środków programu „Wzrost konkurencyjności małych i średnich przedsiębiorstw poprzez inwestycje. Działanie 2.3.

W związku z przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej PARP odpowiedzialna jest za niektóre działania w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego „Wzrost konkurencyjności przedsiębiorstw" (1.1, 1.2, 2.1 i 2.3).

Działanie 2.3 jest finansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, który jest podstawowym instrumentem polityki regionalnej Unii Europejskiej. Jego celem jest „wyrównywanie podstawowych dysproporcji pomiędzy poszczególnymi regionami Wspólnoty".

Z opisanego stanu faktycznego wynika również, że jednym z warunków złożenia wniosku było uzyskanie kredytu w wysokości określonej przez odrębne przepisy wydane przez Ministerstwo Gospodarki i Pracy. Jako zabezpieczenie kredytu złożono w banku depozyt pieniężny, który będzie oprocentowany.

Należy stwierdzić, że odsetki od depozytu pieniężnego złożonego jako zabezpieczenie w/w kredytu stanowią przychód spółki w dniu ich faktycznego otrzymania stosownie do następujących przepisów:

- art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54, póz. 654 ze zm.), zgodnie z którym przychodami z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 13 i 14 są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne,w tym również różnice kursowe.

- art. 12 ust 4 pkt 2) ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zgodnie z którymdo przychodów nie zalicza się kwot naliczonych, lecz nie otrzymanych odsetek odnależności, w tym również od udzielonych pożyczek (kredytów).

Przychodem są tylko odsetki faktycznie otrzymane. Pod pojęciem faktycznego otrzymania odsetek należy natomiast rozumieć dzień ich faktycznego wypłacenia albo datę kapitalizacji, czyli dopisania ich do rachunku bankowego.

W związku z powyższym jeżeli koszty związane z przyznaniem i funkcjonowaniem kredytu nie zostaną sfinansowane z otrzymanej dotacji, nie będą stanowiły „wydatków i kosztów bezpośrednio sfinansowanych z dochodów (przychodów), o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 14a, 23 i 24 (..) i w związku z tym nie zostaną uznane na podstawie art. 16 ust. l pkt 58 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych za nie stanowiące kosztów uzyskania przychodów to faktycznie otrzymane odsetki od depozytu bankowego stanowić będą przychód Spółki zgodnie z wyżej przytoczonymi przepisami art. 12 ust. l i ust. 4 pkt 2) ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Reasumując postanowiono jak w sentencji.

POUCZENIE

Udzielana interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedtawionego przez wnioskodawcą i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Interpretacja nie jest wiążąca dla Wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe oraz organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowejw Warszawie za pośrednictwem organu wydającego postanowienie,w terminie 7 dni od_daty doręczenia niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj