Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Mokotów
1433/NG/GV/443-204/2005/RW
z 19 października 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

PE html PUBLIC "-//W3C//DTD XHTML 1.0 Strict//EN" "http://www.w3.org/TR/xhtml1/DTD/xhtml1-strict.dtd"> Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1433/NG/GV/443-204/2005/RW
Data
2005.10.19



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Mokotów


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
podatek naliczony
warunki odliczenia


Pytanie podatnika
Spółka korzysta z usług firm budowlanych, które remontują pomieszczenia oraz wykonują usługi budowlane i budowlano- montażowe. Spółka korzysta również z usług stałej obsługi biurowej oraz prawnej, a także usług ochrony i dozoru mienia i osób. Spółka obniża podatek należny o podatek naliczony wynikający z faktur dokumentujących ww. usługi w miesiącu otrzymania tych faktur. W ocenie Spółki powyższe postępowanie jest właściwe.


Zgodnie z art. 19 ust. 13 pkt 2 lit. d ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. nr 54 poz.535 z poź. zm)- dalej ustawa o VAT, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż 30. dnia, licząc od dnia wykonania usług budowlanych lub budowlano-montażowych.

Ustawodawca odmiennie uregulował również moment powstania obowiązku podatkowego dla usług stałej obsługi prawnej i biurowej, który powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż z upływem terminu płatności określonej w umowie lub fakturze - art. 19 ust. 13 pkt 4 ustawy o VAT.

Natomiast § 15 ust. 1 i 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25.05.2005r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2005r. nr 95 poz. 798)- reguluje moment wystawienia faktur do powyższych usług. Zgodnie z powyższymi uregulowaniami fakturę wystawia się nie później niż z chwilą powstania obowiązku podatkowego, zastrzegając równocześnie, iż faktury nie mogą być wystawione wcześniej niż 30. dnia przed powstaniem obowiązku podatkowego.

Zgodnie z art. 86 ust. ust. 10 pkt 1 ustawy o VAT, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę albo dokument celny, z zastrzeżeniem pkt 2-4 oraz ust. 11,12,16 i 18.W sytuacji, kiedy podatnik otrzyma prawidłowo wystawioną fakturę, tj. wystawioną zgodnie z przepisami ww. rozporządzenia, to oczywiście może dokonać odliczenia podatku naliczonego zawartego w tej fakturze zgodnie z przepisem art. 86 ust. 10 pkt 1 ustawy o VAT. Jeżeli podatnik nie dokona obniżenia kwoty podatku należnego w terminach określonych w ust. 10, może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za następny okres rozliczeniowy - zgodnie z przepisem art. 86 ust. 11.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj