Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Targówek
1437/ZI/423/272/AM/05
z 9 września 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1437/ZI/423/272/AM/05
Data
2005.09.09



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Targówek


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z działalności gospodarczej


Słowa kluczowe
czynności zlecone
działalność gospodarcza
faktura
korekta podatku
podatek dochodowy od osób fizycznych
rozwiązanie umowy
umowa zlecenia
zaprzestanie wykonywania czynności


Pytanie podatnika
Z przedstawionego przez Pana stanu faktycznego wynika, iż prowadzi Pan działalność gospodarczą w zakresie między innymi doradztwa ekonomiczno finansowego. W dniu ....... 2005 roku w ramach prowadzonej działalności gospodarczej podpisał Pan umowę zlecenie, jako Przyjmujący zlecenie, z osobą fizyczną nie prowadzącą działalności gospodarczej, na pomoc i doradztwo przy nabyciu całości lub części nieruchomości. Umowa została zawarta na czas określony do dnia ........2006 roku lub miała obowiązywać do dnia nabycia nieruchomości przez Dającego zlecenie. W § 5 wspomnianej umowy zostały wymienione przypadki, w których miało Panu przysługiwać wynagrodzenie z tytułu zawartej umowy. Jednym z takich przypadków było odstąpienie Dającego zlecenie od niniejszej umowy. Wówczas Pana wynagrodzenie miało wynosić 10 % wartości nieruchomości. W dalszej części umowy określony był termin i sposób wypłaty wynagrodzenia. Z treści umowy wynikało, że wynagrodzenie dla Przyjmującego płatne będzie przez Dającego zlecenie z chwilą nabycia nieruchomości i zwolnienia obciążeń hipotecznych. Przez „nabycie nieruchomości” uważa się podpisanie umowy sprzedaży, przejęcie nieruchomości w kredycie lub leasingu, udzielenie przysądzenia własności na licytacji komorniczej lub inne świadczące o nabyciu prawa do nieruchomości na rzecz Dającego zlecenie. Wynagrodzenie płatne będzie na podstawie wystawionej przez Przyjmującego zlecenie faktury VAT. W opisanej umowie nie zostało ujęte kiedy i w jaki sposób nastąpi wypłata wynagrodzenia w przypadku odstąpienia od umowy przez Dającego zlecenie. Dający zlecenie wycofał się z zakupu nieruchomości i wypowiedział zawartą z Panem umowę. Ze złożonego wniosku wynika, że do dnia wypowiedzenia umowy Dający zlecenie nie uzyskał od Pana żadnej pomocy w nabyciu nieruchomości.
W związku z powyższym wystawił Pan fakturę VAT obciążającą Dającego zlecenie, zgodnie z umową, w której zawarta była wysokość wynagrodzenia w przypadku odstąpienia od umowy. Dający Panu zlecenie zwrócił Panu oryginał faktury i odmówił żądanej zapłaty tłumacząc, iż Pana roszczenie jest w całości bezzasadne i oparte zostało na nieważnym postanowieniu umowy z dnia .......2005r. W związku z powyższym zadaje Pan pytanie czy powinien Pan odprowadzić podatek dochodowy od osób fizycznych z tytułu wynagrodzenia wynikającego z błędnie zawartej umowy zlecenia.
Zdaniem Pana, pomimo faktu wystawienia faktury VAT i wykazaniem jej w przychodach w deklaracji PIT-5, nie ma Pan obowiązku odprowadzenia podatku od przedmiotowej faktury ponieważ nie otrzymał Pan żadnych pieniędzy jak również żadne pieniądze nie zostały postawione do Pana dyspozycji oraz nie może być mowy o jakiejkolwiek wartości świadczeń w naturze czy też innych świadczeń i ma Pan prawo do skorygowania (zmniejszenia) przychodów z powodu błędnie zawartej umowy z kontrahentem.


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a, 216 § 1 i § 2 oraz 236 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku – Ordynacja podatkowa /Dz. U. 137 poz. 926 z późn. zm./ Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek

postanawia

uznać stanowisko wnioskodawcy przedstawione we wniosku złożonym dnia 10.06.2005 r., w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego , jako prawidłowe.

UZASADNIENIE

Biorąc pod uwagę przedstawiony przez Pana stan faktyczny oraz obowiązujące w tym zakresie przepisy prawa podatkowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek stwierdza, co następuje:

- zgodnie z art.14 ust.1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14, poz. 176 ze zm.) za przychód z działalności gospodarczej uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług. Za datę powstania przychodu, o którym mowa w ust. 1 , uważa się, z zastrzeżeniem ust.1e – 1g, dzień wystawienia faktury (rachunku), nie później jednak niż ostatni dzień miesiąca, w którym:

1) wydano rzecz, zbyto prawo majątkowe, lub,

2) wykonano usługę, w tym częściowo wykonano usługę, jeżeli jej częściowe wykonanie stanowi wynikający z umowy lub z odrębnych przepisów tytuł do zapłaty, lub,

3) otrzymano zapłatę za wykonanie świadczenia – w pozostałych przypadkach.

Ze złożonego wniosku wynika, że na dzień odstąpienia Dającego zlecenie od zawartej umowy, nie wykonał Pan żadnych czynności stanowiących realizację przedmiotowej umowy zlecenia, wystawiona przez Pana faktura nie została przyjęta przez zleceniodawcę jak również nie otrzymał pan wynikającej z tej faktury zapłaty, a zatem uznać należy, iż nie uzyskał Pan przychodu z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej.

Jednocześnie organ podatkowy informuje, że powyższa interpretacja w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Powyższa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj