Interpretacja Urzędu Skarbowego w Poddębicach
USIII.443/13/2005
z 18 sierpnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
USIII.443/13/2005
Data
2005.08.18



Autor
Urząd Skarbowy w Poddębicach


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
lokale
przetarg
stawki podatku
wkład


Pytanie podatnika
Opodatkowanie podatkiem od towarów i usług czynności związanych z pierwszeństwem zawarcia umowy o ustanowienie spółdzielczego prawa do lokalu mieszklanego bądź użytkowanego - wolnego w sensie prawnym


W dniu 31.05.2005 r. wpłynął do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Poddębicach wniosek o interpretację przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w przedmiocie opodatkowania podatkiem od towarów i usług czynności związanych z pierwszeństwem zawarcia umowy o ustanowienie spółdzielczego prawa do lokalu wolnego.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż za czynność pierwszeństwa zawarcia umowy o ustanowienie spółdzielczego prawa do lokalu wolnego Spółdzielnia pobiera od osoby, która wygrała przetarg na pierwszeństwo zawarcia umowy o ustanowienie spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego bądź użytkowego, dodatkowe opłaty, poza wkładem w wysokości odpowiadającej wartości rynkowej prawa. Konieczność pobrania tej dodatkowej opłaty wynika z regulaminu wewnętrznego Spółdzielni, natomiast jej wysokość do celów przetargowych, poza wkładem, określa Zarząd Spółdzielni uwzględniając rodzaj wystawionego do przetargu prawa, dodatkowe koszty związane z przeprowadzeniem przetargu poniesione przez spółdzielnię oraz zadłużenie z tytułu opłat za mieszkanie i inne koszty. Wniesiona opłata przez osobę, która wygrała przetarg na pierwszeństwo ustanowienia spółdzielczego prawa do lokalu nie jest zaliczana na poczet wkładu, a stanowi przychód Spółdzielni przeznaczony na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych Spółdzielni.

Podatnik stoi na stanowisku, iż opłata za pierwszeństwo zawarcia umowy o ustanowienie prawa do lokalu nie jest usługą w rozumieniu art. 8 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług i tym samym nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Osoba, która wygrała przetarg na ustanowienie ww. prawa i wniosła przedmiotową opłatę nie otrzyma od Spółdzielni towaru w postaci ustanowienia prawa. Dopiero po wniesieniu wymaganego wkładu, a w przypadku osób niebędących członkami podpisania deklaracji członkowskiej, wniesienia wpisowego i udziału zostanie zawarta stosowna umowa o ustanowienie prawa do lokalu. Zdaniem podatnika nie występuje bezpośredni związek między opłatą za pierwszeństwo a zawarciem umowy o ustanowienie prawa, które jest towarem, za który płaci się określony wkład.

Naczelnik Urzędu Skarbowego zauważa, iż zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej "podatkiem", podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.W myśl art. 7 ust. 1 ww. ustawy przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel (...).Dla potrzeb podatku od towarów i usług towary są definiowane jako rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty - art. 2 pkt 6 cyt. ustawy.

Zgodnie natomiast z art. 8 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług (...) przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (...).Z przedłożonego przez Spółdzielnię "Regulaminu przetargów pierwszeństwa zawarcia umowy o nabycie spółdzielczego prawa do lokalu lub prawa odrębnej własności lokalu " wynika, iż cenę za pierwszeństwo zawarcia umowy określa Zarząd Spółdzielni, uwzględniając rodzaj wystawionego do przetargu prawa, dodatkowe koszty związane z przeprowadzeniem przetargu, zadłużenie z tytułu opłat za mieszkanie oraz inne koszty, poniesione przez spółdzielnię (§ 3 ww. regulaminu). Określona przez Zarząd cena za pierwszeństwo zawarcia umowy nie jest zaliczana na poczet wkładu (§ 14 ww. regulaminu).

Stwierdzono również, iż opłacenie ceny za pierwszeństwo zawarcia umowy za ustanowienie spółdzielczego prawa do lokalu jest jednym z warunków, który należy dopełnić, aby zawrzeć ze Spółdzielnią przedmiotową umowę. Zgodnie z art. 8 ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, z wyjątkiem usług elektronicznych.

Urząd Statystyczny w Łodzi Ośrodek Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych wyraził opinię, iż powyższe czynności nie są odrębnie klasyfikowaną usługą, lecz mieszczą w się w ramach działalności podstawowej Spółdzielni Mieszkaniowej (administrowanie lokalami) i zostały umieszczone w grupowaniu PKWiU 70.32.11-00.00, tj. usługi zarządzania nieruchomościami mieszkalnymi świadczone na zlecenie. Powyższe usługi stosownie do postanowień § 8 ust. 1 pkt 8 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.) podlegają zwolnieniu od podatku VAT, natomiast przychód uzyskany z powyższego tytułu należy wykazać w deklaracji dla podatku od towarów i usług jako sprzedaż zwolnioną.

Natomiast w przypadku lokali użytkowych, usługi zarządzania nieruchomościami niemieszkalnymi świadczone na zlecenie, zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług TOM III, mieszczą się w grupowaniu PKWiU 70.32.12-00, i stosownie do postanowień art. 41 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (...) podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według stawki 22%.

W związku z powyższym, organ podatkowy nie podziela poglądu wyrażonego przez podatnika w złożonym wniosku, iż czynności związane z pierwszeństwem zawarcia umowy o ustanowienie spółdzielczego prawa do lokalu wolnego nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj