Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Wola
US40/VAT/I/1825/2005/ADB
z 23 września 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US40/VAT/I/1825/2005/ADB
Data
2005.09.23



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Wola


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
czasopisma
stawki podatku
wydawnictwo specjalistyczne


Pytanie podatnika
Czy stawka 7% do sprzedaży czasopism spełniających wymogi ustawy o VAT może być stosowana do czasopism oznaczonych symbolem ISSN - napisanym w formacie HRT, czy tylko w formie kodu kreskowego?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art.14a § 1, 3, 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz.U. z 2005r Nr 8 poz.60 z późn.zm.), art.41 ust.2 ustawy z dnia 11 marca 2004r o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2004r nr 54 poz.535 z późn.zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 29.08.2005r /data wpływu 30.08.2005r/ w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego /podatku od towarów i usług/, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Wola postanowiłuznać stanowisko wnioskodawcy dotyczące sprzedaży czasopism oznaczonych symbolem ISSN za prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 30.08.2005r Strona złożyła wniosek z dnia 29.08.2005r w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu zastosowania przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług.
Z przedmiotowego wniosku wynika:
Stan faktyczny
W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Spółka dokonuje sprzedaży na terenie Rzeczypospolitej Polskiej prasy zagranicznej. Niektóre tytuły wydawnicze posiadają nadrukowane oznaczenia ISSN tylko w formie kodów kreskowych. Inne mają oznaczenie w postaci HRT - nadruk kombinacji cyfr 0-9, litery X i znaku "-".
Zapytanie
Czy stawka 7% do sprzedaży czasopism spełniających wymogi ustawy o VAT może być stosowana do czasopism oznaczonych symbolem ISSN - napisanym w formacie HRT, czy tylko w formie kodu kreskowego?
Stanowisko wnioskodawcy
Stawka 7% obowiązuje przy sprzedaży czasopism oznaczonych symbolem ISSN - bez względu na to czy jest on w formacie HRT, czy też jako kod kreskowy.

Działając na podstawie przepisu art. 14a § 1, 3 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa - Wola rozpatrzył przedmiotowy wniosek i postanowił uznać stanowisko podatnika w nim zawarte za prawidłowe.
Ocena prawna stanowiska wnioskodawcy
Zgodnie z przepisem zawartym w art.41 ust.2 ustawy o podatku od towarów i usług - dla towarów i usług, wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 7%, zastrzeżeniem ust.12 i art.114 ust.1.W załączniku nr 3 - pod poz.49 figurują - gazety, magazyny, czasopisma - oznaczone stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISSN, wytwarzane metodami poligraficznymi, z wyłączeniem: wydawnictw, w których niemniej niż 67% powierzchni jest przeznaczone na nieodpłatne lub odpłatne ogłoszenia handlowe, reklamy lub teksty reklamowe.
International Standard Serial Number, ISSN czyli Międzynarodowy Standardowy Numer Wydawnictwa Ciągłego - jest to ośmiocyfrowy niepowtarzalny identyfikator wydawnictw ciągłych tradycyjnych oraz elektronicznych. W Polsce numery ISSN są stosowane od roku 1977, za przydzielanie ich wydawcom odpowiedzialny jest Narodowy Ośrodek ISSN, podlegający Bibliotece Narodowej.
Kod kreskowy, kod paskowy - to graficzna reprezentacja informacji poprzez kombinację ciemnych i jasnych elementów, ustaloną według przyjętych reguł budowy danego kodu. Kod kreskowy przeznaczony jest dla czytników elektronicznych. Ma na celu umożliwienie automatycznego wczytywania informacji.
Najbardziej rozpowszechnioną formą kodu kreskowego jest kod EAN (European Article Numbering - Europejski Kod Towarowy), który został zatwierdzony do powszechnego stosowania w obrocie detalicznym. EAN 13 jest używany również w połączeniu z ISNN, dla publikacji prasowych czy magazynów.
Mając na uwadze powyższe, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Wola stwierdza, że w sytuacji, gdy czasopisma, których sprzedaży dokonuje Spółka spełniają wymogi określone w wyżej cytowanym przepisie, tj.:
- są one oznaczone stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISSN,
- są wytwarzane metodami poligraficznymi,
- nie stanowią czasopisma w których niemniej niż 67% powierzchni jest przeznaczone na nieodpłatne lub odpłatne ogłoszenia handlowe, reklamy lub teksty reklamowe,
nie ma wówczas znaczenia jaką formą ISSN są one oznaczone.Jak bowiem zauważono powyższej w ustawie o podatku od towarów i usług nie jest określona forma oznaczenia symbolem ISSN. Kod kreskowy zaś - jak zauważono powyżej - może być używany do oznaczenia symbolem ISSN publikacji prasowych lub magazynów.
Tak więc podatnik ma prawo do stosowania stawki podatku od towarów i usług w wysokości 7% - przy sprzedaży czasopism spełniających ww. warunki, bez względu na to w jakiej formie symbolu ISSN są one oznaczone. Może być to oznaczenie w formacie HRT (zrozumiały dla człowieka symbol literowy) lub też w formie kodu kreskowego.

P O U C Z E N I E

Powyższej informacji udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony w zapytaniu oraz obowiązujące w dniu złożenia zapytania przepisy prawa podatkowego.
Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, zgodnie z art.14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa.
Interpretacja jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla podatnika, do czasu jej zmiany lub uchylenia, zgodnie z art.14b § 2 ustawy Ordynacja podatkowa.
Zgodnie z art.14a § 4 na niniejsze postanowienie służy Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, za pośrednictwem tutejszego urzędu w terminie 7 dni od daty doręczenia, zgodnie z art.236 § 2 pkt 1 ustawy Ordynacja podatkowa.
Do zażalenia należy dołączyć znaki opłaty skarbowej o wartości 5 zł. W przypadku składania zażalenia wraz z załącznikami należy dołączyć znaki opłaty skarbowej w wysokości 0,50 zł do każdego załącznika.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj