Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Wola
US40/VAT/I/1823/2005/ADB
z 23 września 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US40/VAT/I/1823/2005/ADB
Data
2005.09.23



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Wola


Temat
Podatek od towarów i usług --> Rejestracja. Deklaracje i informacje podsumowujące. Zapłata podatku --> Rejestracja


Słowa kluczowe
czynności opodatkowane podatkiem od towarów i usług
podatek od towarów i usług
rejestracja dla potrzeb podatku od towarów i usług
wykonywanie czynności


Pytanie podatnika
Dotyczy rejestracji w Urzędzie Skarbowym dla celów podatku od towarów i usług?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art.14a § 1, 3, 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz.U. z 2005r Nr 8 poz.60 z późn.zm.), art.2, art.9 ust.1 ustawy z dnia 8 stycznia 1993r o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz.U. z 1993r Nr 11 poz.50 z późn.zm.), art.5 ust.1, art.96 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004r o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2004r nr 54 poz.535 z późn.zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 16.08.2005r /data wpływu 18.08.2005r/ w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego /podatku od towarów i usług/, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Wola postanowiłuznać stanowisko wnioskodawcy dotyczące dokonania rejestracji w Urzędzie Skarbowym dla celów podatku od towarów i usług za prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 18.08.2005r Strona złożyła wniosek z dnia 16.08.2005r w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu zastosowania przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług.
Z przedmiotowego wniosku wynika:
Stan faktyczny
Z dniem 02.08.2005r został powołany Likwidator Spółki. Przy przejęciu dokumentacji został on poinformowany, iż nie zostały dokonane czynności rejestracyjne w Urzędzie Skarbowym. Zawiązanie Spółki nastąpiło w dniu 06.02.2003r, rejestracja w KRS w dniu 26.03.2003r. W okresie od lutego 2003r do lipca 2005r nie prowadzono żadnej działalności handlowej. Księgi rachunkowe nie były prowadzone. Na dokumenty finansowe firmy składają się wyciągi bankowe, 8 faktur VAT zakup - wynajem i obsługa prawna oraz inne dowody wpłat gotówkowych. Brak jest faktur i rachunków z tytułu sprzedaży usług i towarów. Spółka nie zatrudniała żadnych pracowników. Nie dokonano zgłoszenia do ZUS.
Zapytanie
Czy dokonując likwidacji firmy - należy najpierw zarejestrować ją w Urzędzie Skarbowym?
Stanowisko wnioskodawcy
Zdaniem Likwidatora likwidacji Spółki można dokonać bez uprzedniej rejestracji w Urzędzie Skarbowym.

Działając na podstawie przepisu art. 14a § 1, 3 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa - Wola rozpatrzył przedmiotowy wniosek i postanowił uznać stanowisko podatnika w nim zawarte za prawidłowe.
Ocena prawna stanowiska wnioskodawcy
Zgodnie z przepisem zawartym w art.9 ust.1 ustawy z dnia 8 stycznia 1993r o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym - podatnicy, o których mowa w art.5, są obowiązani, przed dniem wykonania pierwszej czynności określonej w art.2, złożyć właściwemu organowi podatkowemu zgłoszenie rejestracyjne, z zastrzeżeniem ust.3.
Zgodnie natomiast z art.2 ww. ustawy - opodatkowaniu podlega sprzedaż towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, eksport i import towarów lub usług.
Od dnia 1 maja 2004r obowiązuje ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.
Zgodnie z przepisem zawartym w 96 ust.1 tej ustawy - podmioty, o których mowa w art.15, są obowiązane przed dniem wykonania pierwszej czynności określonej w art.5 złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego zgłoszenie rejestracyjne, z zastrzeżeniem ust.3.
Zgodnie zaś z art.5 ust.1 tej ustawy opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają:
-odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju,
-eksport towarów,
-import towarów,
-wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju,
-wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.
Mając na uwadze powyższe uregulowania prawne, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Wola stwierdza, iż w przedmiotowej sprawie Spółka nie ma obowiązku dokonania rejestracji dla celów podatku od towarów i usług - jako podatnik czynny lub zwolniony, przed likwidacją.Jak stanowią powyższe przepisy - podatnik ma obowiązek złożenia zgłoszenia rejestracyjnego - przed dniem wykonania pierwszej czynności podlegającej opodatkowaniu. Firma zaś - co wynika ze stanu faktycznego - nie wykonała takiej czynności. Tak więc nie miała obowiązku rejestrowania się jako podatnik podatku VAT.
Jednocześnie informuje się Stronę, że odpowiedź na złożone zapytanie w części dotyczącej obowiązku dokonania rejestracji dla celów innych niż podatek od towarów i usług zostanie przedstawiona w odrębnym postanowieniu.

P O U C Z E N I E

Powyższej informacji udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony w zapytaniu oraz obowiązujące w dniu złożenia zapytania przepisy prawa podatkowego.
Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, zgodnie z art.14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa.
Interpretacja jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla podatnika, do czasu jej zmiany lub uchylenia, zgodnie z art.14b § 2 ustawy Ordynacja podatkowa.
Zgodnie z art.14a § 4 na niniejsze postanowienie służy Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, za pośrednictwem tutejszego urzędu w terminie 7 dni od daty doręczenia, zgodnie z art.236 § 2 pkt 1 ustawy Ordynacja podatkowa.
Do zażalenia należy dołączyć znaki opłaty skarbowej o wartości 5 zł. W przypadku składania zażalenia wraz z załącznikami należy dołączyć znaki opłaty skarbowej w wysokości 0,50 zł do każdego załącznika.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj