Interpretacja Urzędu Skarbowego w Tomaszowie Lubelskim
PD/415-19/2005
z 17 października 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD/415-19/2005
Data
2005.10.17



Autor
Urząd Skarbowy w Tomaszowie Lubelskim


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania


Słowa kluczowe
darowizna
obowiązek podatkowy
sprzedaż rzeczy


Pytanie podatnika
Zostałam obdarowana przez obojga rodziców samochodem osobowym o wartości 9000zł. W dniu 22.04.2005r. Była to pierwsza darowizna od 5-ciu lat. Ojciec zmarł 25.04.2005r. Z uwagi na duże wydatki związane z pochówkiem sprzedałam samochód w dniu 30.06.2005r. za taką samą kwotę. Uważam, że jestem zwolniona z podatku od darowizn i od podatku dochodowego od osóby fizycznych i nie muszę wykazywać dochodu w PIT za 2005r.


POSTANOWIENIE
w sprawie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowaniaprawa podatkowego

Stosownie do postanowień art. 14a § 4 w związku z art. 14a § 1 i § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (jednolity tekst Dz. U z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego po zapoznaniu się ze stanowiskiem zawartym we wniosku z dnia 29.09.2005 r. i dokonaniu oceny prawnej; orzeka w następujący sposób:
– stanowisko jest nieprawidłowe

UZASADNIENIE

Przepis art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa (jednolity tekst Dz. U z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) zobowiązuje, stosownie do swojej właściwości organy podatkowe do udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnych sprawach podatników, płatników lub inkasentów, w których nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa i postępowanie przed sądem administracyjnym na ich pisemny wniosek.
Stosownie zaś do przepisu art. 14a § 4 ustawy Ordynacja podatkowa, udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego następuje w drodze postanowienia.
W dniu 29.09.2005 r. zwrócono się do tutejszego organu z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. We wniosku odwołano się do następującego stanu faktycznego;
Dnia 22.04.2005 r. Podatniczka została obdarowana przez rodziców samochodem osobowym o wartości 9000,00 zł. Następnie w dniu 30.06.2005 r. sprzedała powyższy samochód za taką samą kwotę, tj. 9000,00 zł.
Odnosząc powyższy stan faktyczny przedstawiono następujące stanowisko – cyt. „Uważam, że w rocznym rozliczeniu PIT za 2005 rok nie muszę wykazywać dochodu ze sprzedaży wspomnianego samochodu".

Mając na względzie treść przepisu art. 14a § 3 ustawy Ordynacja podatkowa oraz przepisu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit.d ustawy z dnia 26 lipca 1991r o podatku dochodowym od osób fizycznych (jedn. tekst Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz.176 z późn. zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego dokonując oceny prawnej przedstawionego stanowiska uznał, że stanowisko Wnioskodawcy jest nieprawidłowe. Zgodnie z powołanym wyżej przepisem art. 10 ust. 1 pkt 8 lit.d ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (jedn. tekst Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz.176 z późn. zm.) źródłem przychodu jest odpłatne zbycie rzeczy - jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie. Natomiast przychodem z odpłatnego zbycia rzeczy ruchomych zgodnie z art. 19 § 1 wyżej cytowanej ustawy o podatku dochodowym jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia. Do kosztów zbycia zalicza się m.inn. faktyczną cenę za jaką samochód został nabyty /w tym przypadku samochód został nabyty w drodze darowizny - koszty nabycia nie wystąpiły/, opłatę skarbową - jeżeli zostanie ona uiszczona przez sprzedającego oraz udokumentowane wydatki poniesione na samochód, w czasie jego posiadania takie jak np. zakup części zamiennych, remonty itp. W opisanym przez Podatniczkę przypadku niewątpliwie odpłatne zbycie nastąpiło przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie. Zatem Podatniczka powinna przychód z tego tytułu wykazać zeznaniu rocznym PIT za 2005 rok /poz. "inne źródła"/, które złożone winno zostać w terminie do dnia 30 kwietnia 2006 roku.
Niniejsza interpretacja:– dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę we wniosku jak wyżej i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia,– nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj