Interpretacja Łódzkiego Urzędu Skarbowego
ŁUS-III-2-443/45/05/AMM
z 20 maja 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
ŁUS-III-2-443/45/05/AMM
Data
2005.05.20



Autor
Łódzki Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Dostawa towarów


Słowa kluczowe
czynności opodatkowane podatkiem od towarów i usług
nieodpłatne przekazanie rzeczy
prezentacja
próbki
przekazanie towarów
reklama
zużycie towarów


Pytanie podatnika
Wniosek dotyczy czynności nieodpłatnego przekazania i zużycia towarów w ramach prowadzonego przedsiębiorstwa.


Działając na podstawie art. 14a, art. 216 i art. 217 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60), po rozpatrzeniu wniosku Spółki o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej opodatkowania podatkiem od towarów i usług określonym w ustawie z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) czynności nieodpłatnego przekazania i zużycia towarów, Naczelnik Łódzkiego Urzędu Skarbowego uznaje za nieprawidłowe stanowisko przedstawione w złożonym wniosku.

Z w/w wniosku o udzielenie interpretacji wynika, iż przedmiotem działalności Spółki jest sprzedaż hurtowa artykułów konsumpcyjnych, np. olejów, bakalii, puszek z owocami i warzywami, makaronów. W związku z powyższym Podatnik przekazuje wzory swoich produktów - zarówno kontrahentom, z którymi już prowadzi współpracę handlową (m.in. ze względu na ciągle rozszerzany asortyment produktów), jak i potencjalnym klientom. Podatnik we wniosku wskazuje, iż aby zawrzeć umowę z klientem, trzeba nie tylko zaprezentować mu katalog produktów, lecz również przekazać mu do degustacji (do sprawdzenia jakości) same produkty - np. puszkowane brzoskwinie, ananasy, ryby. Ponadto, Podatnik przekazuje swoje towary kontrahentom w celu wykorzystania ich do przeprowadzenia promocji, wykonania zdjęć do folderów i gazetek oraz "na wystawki i wzorcownie". Produkty Podatnika są również zużywane podczas różnych degustacji, np. odbywających się w ramach promocji w supermarketach i sklepach oraz podczas targów. W trakcie trwania targów zdarzają się też przypadki przekazania towarów osobom odwiedzającym stoisko wystawowe Spółki.

Podatnik uważa, iż wszystkie powyższe przypadki przekazania i zużycia towarów nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług - jako przekazanie i zużycie ściśle związane z prowadzoną działalnością. Spółka twierdzi, iż cyt.: "zgodnie z art. 7 ust. 2 (ustawy o podatku od towarów i usług) w/w przekazania i zużycia towarów w ramach prowadzonego przedsiębiorstwa nie stanowią dostawy towarów, a więc nie podlegają opodatkowaniu".

We wniosku Podatnik prosi o potwierdzenie swojego stanowiska.

Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny, Naczelnik Łódzkiego Urzędu Skarbowego stwierdza co następuje:

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (art. 7 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług). Towarami są rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, (...), a także grunty (art. 2 pkt 6 cyt. ustawy). Na podstawie art. 7 ust. 2 cyt. ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności:
1. przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia;
2. wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny
- jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.
Art. 7 ust. 3 stanowi natomiast, że przepisu ust. 2 nie stosuje się do przekazywanych prezentów o małej wartości i próbek, jeżeli ich przekazanie (wręczenie) wiązało się bezpośrednio z prowadzonym przez podatnika przedsiębiorstwem. Prezentami o małej wartości są przekazywane (wręczane) przez podatnika jednej osobie towary o łącznej wartości nieprzekraczającej w roku podatkowym 50 zł, przy czym łączna wartość prezentów w roku podatkowym nie może być wyższa niż 0,125% wartości sprzedaży opodatkowanej podatnika w poprzednim roku podatkowym (art. 7 ust. 4 ustawy). Przez próbkę rozumie się natomiast najmniejszą ilość towaru pobraną z dużej partii, która zachowuje skład oraz wszystkie właściwości fizyczne, fizykochemiczne i chemiczne lub biologiczne towaru, przy czym ilość lub wartość przekazywanych (wręczanych) przez podatnika próbek nie wskazuje na działanie mające charakter handlowy (art. 7 ust. 7).

Z przywołanych unormowań art. 7 ust. 2 i art. 7 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług odczytywanych łącznie wynika, że opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług jako odpłatna dostawa towarów, podlega nie tylko przekazanie przez podatnika bez wynagrodzenia towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele nie związane z prowadzonym przez podatnika przedsiębiorstwem oraz zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia. Opodatkowane jest również związane bezpośrednio z prowadzonym przedsiębiorstwem nieodpłatne przekazanie towarów nie stanowiących próbek ani prezentów małej wartości. We wszystkich powyższych przypadkach opodatkowanie występuje tylko wówczas, gdy podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony od zakupionych towarów i usług służących do przekazania lub zużycia.

Opisane przez Podatnika we wniosku przypadki przekazania kontrahentom i potencjalnym klientom wzorów swoich wyrobów do degustacji (tj. na cele reprezentacji i reklamy) są czynnościami bezpośrednio związanymi z prowadzonym przez Podatnika przedsiębiorstwem. Ich funkcją jest zaprezentowanie oferty Podatnika, umożliwienie kontrahentom i potencjalnym klientom sprawdzenia jej jakości oraz zachęcenie do zawarcia transakcji. Przekazywane wyroby są prezentami, gdyż art. 7 ust. 3 mówiąc o prezentach małej wartości posługuje się określeniem: "przekazywane (wręczane) (...) towary". Towarami natomiast są wszelkie rzeczy ruchome (art. 2 pkt 6), a więc również opisane we wniosku wyroby własne mieszczą się w kategorii prezentów. Z prowadzonym przedsiębiorstwem związane jest również przekazanie towarów kontrahentom w celu wykorzystania ich do przeprowadzenia promocji, wykonania zdjęć do folderów i gazetek oraz "na wystawki i wzorcownie", a także przekazanie wyrobów własnych osobom odwiedzającym stoisko wystawowe Spółki w trakcie targów.

Biorąc pod uwagę powyższe oraz treść przywołanych przepisów, trzeba stwierdzić, iż opisane we wniosku przekazanie przez Podatnika wyrobów własnych, jako bezpośrednio związane z prowadzonym przedsiębiorstwem, co do zasady będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług - jeśli Podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z przekazywanymi wyrobami własnymi. Przekazanie tych wyrobów nie będzie jednak podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, jeśli spełnione będą warunki zakwalifikowania ich do kategorii próbek (zdefiniowanych w art. 7 ust. 7 ustawy o podatku od towarów i usług) lub do kategorii prezentów małej wartości (zdefiniowanych w art. 7 ust. 4 cyt. ustawy).

Opodatkowaniu nie będzie więc podlegało przekazanie przez Podatnika wyrobów własnych, jeśli przedmiotem przekazania na rzecz danego kontrahenta, potencjalnego klienta lub osoby odwiedzającej stoisko Spółki będzie próbka - tj. najmniejsza ilość towaru pobrana z dużej partii (np. puszka owoców), która zachowuje skład oraz wszystkie właściwości fizyczne, fizykochemiczne i chemiczne lub biologiczne towaru, jeśli ilość lub wartość przekazywanych (wręczanych) przez podatnika próbek nie będzie wskazywać na działanie mające charakter handlowy (art. 7 ust. 7). Z opodatkowania podatkiem od towarów i usług wyłączone będzie również przekazanie przez Podatnika osobom trzecim (kontrahentom, potencjalnym klientom i osobom odwiedzającym targi) wyrobów własnych w warunkach wskazujących na przekazanie prezentów małej wartości, tj. wówczas gdy:
1. wartość prezentów przekazanych rocznie jednej osobie nie przekroczy 50 złotych,
2. łączna wartość prezentów przekazanych przez Podatnika w roku podatkowym nie będzie wyższa od 0,125 % wartości sprzedaży opodatkowanej podatnika w poprzednim roku podatkowym.

Zużycie wyrobów własnych na potrzeby reprezentacji i reklamy (podczas organizowanych przez Podatnika degustacji, np. w sklepach, supermarketach i podczas targów) pozostaje w bezpośrednim związku z prowadzonym przez Podatnika przedsiębiorstwem, a zatem, w świetle wyżej przytoczonych przepisów, nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Zgodnie z treścią art. 7 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług, opodatkowaniu podlega tylko zużycie towarów na ściśle określone cele - tj. na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia. Opisane we wniosku zużycie wyrobów własnych podczas degustacji nie jest zużyciem na żaden z wymienionych celów osobistych.

Na zakończenie należy zaznaczyć, iż zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Towary zużywane i przekazywane na cele reprezentacji i reklamy można uznać za ogólnie związane z osiąganiem obrotu opodatkowanego (ich funkcją jest zachęcenie kontrahentów do dokonania transakcji), a zatem Podatnikowi będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego związanego z przekazywanymi i zużywanymi wyrobami - na zasadach ogólnych określonych w art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, jednakże z uwzględnieniem ewentualnych ograniczeń przewidzianych w art. 88 cyt. ustawy.

Podsumowując, mając na uwadze powyższe stanowiska wyrażonego przez Podatnika we wniosku nie można uznać za prawidłowe.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Podatnika we wniosku i stanu prawnego obowiązującego w dacie złożenia wniosku. Interpretacja nie jest wiążąca dla Podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj