Interpretacja Urzędu Skarbowego w Tomaszowie Lubelskim
PD/423-3/2005
z 10 października 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD/423-3/2005
Data
2005.10.10



Autor
Urząd Skarbowy w Tomaszowie Lubelskim


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
delegacja służbowa
transport drogowy
zwolnienia podatkowe


Pytanie podatnika
Zatrudniamy kierowców, świadcząc usługi przewozowe. Wypłacamy kierowcom należności za czas podróży służbowej. Należności te nie przekraczają wysokości określonych w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19 grudnia 2002r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostcesfery budżetowej z tyt. podróży służbowej na terenie kraju (Dz.U. Nr 236, poz. 1990). Zadania służbowe są wykonywane przez kierowców do różnych miejscowości w kraju. Zdaniem przedsiębiorstwa, w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych art. 21 ust. 1 pkt 16, kwoty diet wypłacone kierowcom są wolne od podatku dochodowego.


POSTANOWIENIE
w sprawie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Stosownie do postanowień art. 14a § 4 w związku z art. 14a § 1 i § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r.- Ordynacja podatkowa (jednolity tekst Dz. U z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zmian.) Naczelnik Urzędu Skarbowego, po zapoznaniu się ze stanowiskiem zawartym we wniosku z dnia 25.07.2005 i dokonaniu oceny prawnej; orzeka w następujący sposób:

- stanowisko jest nieprawidłowe

UZASADNIENIE

Przepis art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa (jednolity tekst Dz. U z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zmian.) zobowiązuje, stosownie do swojej właściwości organy podatkowe do udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnych sprawach podatników, płatników lub inkasentów, w których nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa i postępowanie przed sądem administracyjnym na ich pisemny wniosek. Stosownie zaś do przepisu art. 14a § 4 ustawy Ordynacja podatkowa, udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego następuje w drodze postanowienia.
W dniu 25.07.2005 r. zwrócono się do tutejszego organu z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. We wniosku odwołano się do następującego stanu faktycznego:
Jednostka świadczy usługi przewozowe. Zgodnie z Układem Zbiorowym Pracy i stosownie do art. 77 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r - Kodeks Pracy wypłaca osobom zatrudnionym na podstawie umów o pracę na stanowiskach kierowców należności za czas podróży służbowej. Należności te są wypłacane w kwotach nie przekraczających wysokości określonych w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19 grudnia 2002 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na terenie kraju (Dz. U. z 2002r. nr 236 poz. 1990).
Sformułowano nastepujące pytanie:
Czy w świetle art. 21 ust.1 pkt 16 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zmian.) kwoty diet wypłacone kierowcom są wolne od podatku dochodowego od osób fizycznych.
Odnosząc powyższy stan faktyczny przedstawiono następujące stanowisko - cyt. "Według przedsiębiorstwa zatrudniony kierowca, wykonuje podróż służbową na polecenie pracodawcy i wykonuje zadanie służbowe poza miejscowością w której znajduje się siedziba pracodawcy. Zadania służbowe są wykonywane przez kierowcę do różnych miejscowości w kraju, głównie na terenie powiatu. Są one wykonywane na polecenie pracodawcy, w różnych terminach, a diety przeznaczone są na pokrycie codziennych wydatków związanych z posiłkami. Zdaniem przedsiębiorstwa wypłacane należności za czas podróży służbowych tych pracowników w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 16 kwoty diet wypłacane kierowcom są wolne od podatku dochodowego.

Mając na względzie treść przepisu art. 14a § 3 ustawy Ordynacja podatkowa przepisy art. 21 ust. 1 pkt 16, ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zmian.) Naczelnik Urzędu Skarbowego dokonując oceny prawnej przedstawionego stanowiska uznał, że stanowisko Wnioskodawcy jest nieprawidłowe.

Zgodnie z powołanym wyżej art. 21 ust.1 pkt 16 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zmian.) wolne od podatku dochodowego są diety i inne należności za czas podróży służbowej pracownika. Jednakże w przypadku kierowców, którzy zostali zatrudnieni w celu świadczenie usług przewozowych wykonywanych do różnych miejscowości w kraju, nie można mówić o podróży służbowej, gdyż czynności związane z realizacją tych usług i wiążące się z nimi podróże należą do istoty prowadzonej działalności przez przedsiębiorstwo i wykonywanej pracy przez kierowców. Nie jest więc możliwe wskazanie stałego miejsca pracy ztrudnionych kierowców, co jest warunkiem koniecznym do uznania wyjazdu jako podróży służbowej. Definicja podróży służbowej zawarta jest w treści art. 77 par. 1 ustawy z dnia 26.06.1974 r. - Kodeks pracy (Dz. U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 z późn. zm.) - podróżą służbową jest wyjazd na polecenie pracodawcy poza stałe miejsce świadczenia pracy wynikające z zawartej umowy o pracę. W przedłożonym przez przedsiębiorstwo dnia 01.08.2005 r. piśmie wskazano, że w umowach o pracę zawartych z kierowcami autobusów podana jest komórka organizacyjna przedsiębiorstwa Dział Przewozów Pasażerskich, którego siedziba znajduje się na dworcu autobusowym. W świetle powołanego wyżej art. 77 par. 1 kodeksu cywilnego dworzec autobusowy nie jest stałym miejscem świadczenia pracy przez kierowców, cyt. " zadania służbowe są wykonywane przez kierowcę do różnych miejscowości w kraju, głównie na terenie powiatu. Pracownikom wykonującym zawód kierowcy i wykonującym usługi przewozowe, nie przysługuje prawo do zaliczania diet z tytułu podróży służbowych do dochodówwolnych od opodatkowania, gdyż ten rodzaj pracy wykonywany jest poza miejscem siedziby Przedsiębiorstwa.
Niniejsza interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę we wniosku jak wyżej i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia,
- nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj