Interpretacja Izby Skarbowej w Warszawie
1401/FA/4117-14/27/05/WM
z 7 października 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1401/FA/4117-14/27/05/WM
Data
2005.10.07



Autor
Izba Skarbowa w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
odliczenia
przychód
warunek
zwolnienia podatkowe


Pytanie podatnika
Czy istnieją jakiekolwiek dodatkowe przesłanki, które musi spełnić podatnik, aby przychód o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, był rzeczywiście zwolniony?


DECYZJA

Na podstawie art. 14 b § 5 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (tekst jednolity z 2005 roku Dz. U nr 8, poz. 60) i art. 21 ust. 1 pkt. 32 lit. a) ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity z 2000 roku Dz. U nr 14, poz. 176 późn. zm) po rozpatrzeniu zażalenia z dnia 05 sierpnia 2005 roku na postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Grodzisku Mazowieckim z dnia 01 sierpnia 2005 roku Nr 1406-DL/415-27a/ML2005 w sprawie udzielenia pisemnej informacji co do zakresu stosowania przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie:

orzeka

odmówić zmiany lub uchylenia postanowienia pierwszej instancji

UZASADNIENIE

Pismem z dnia 10 maja 2005 roku wystąpił Pan o wyjaśnienie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w zakresie zastosowania art. 21 ust. 1 pkt. 32 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a szczególności czy istnieją jakiekolwiek dodatkowe przesłanki, które musi spełnić podatnik, aby przychód o którym mowa w powołanym wyżej przepisie - był rzeczywiście zwolniony.

Postanowieniem z dnia 01 sierpnia 2005 roku US 1406-DL/415-27a/ML.2005 Naczelnik Urzędu Skarbowego w Grodzisku Mazowieckim nie zgodził się z Pana stanowiskiem.

W uzasadnieniu postanowienia Naczelnik Urzędu Skarbowego w Grodzisku Mazowieckim wskazał, art. 21 ust. 1 pkt. 32 lit.a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, z treści którego wynika, które przychody ze sprzedaży są zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych. Naczelnik Urzędu wyjaśnił także zastosowanie art. 27a ust. 17 pkt.1 w/w ustawy dotyczący pomniejszenia o 10% podatku od przychodu ze sprzedaży mieszkania.

Nie zgodził się Pan ze stanowiskiem Naczelnika Urzędu przedstawionym w postanowieniu z dnia 1 sierpnia 2005 r.

W uzasadnieniu zażalenia z dnia 5 sierpnia 2005 roku twierdzi Pan, że nie otrzymał konkretnej odpowiedzi na zadane w wniosku pytania. Podnosi, że jedyne stwierdzenie zawarte w zaskarżonym postanowieniu, iż cyt.” „Przychód ze sprzedaży wydatkowany na cele mieszkaniowe jest wolny od podatku, o ile podatnik nie skorzysta z odliczeń o których mowa w art. 27a ust. 1” jest bezpodstawne, gdyż nie znajduje żadnego uzasadnienia w treści obowiązujących przepisów prawa podatkowego.

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie po rozpoznaniu zarzutów zażalenia zauważa, co następuje:

Stanowisko Pana nie jest zasadne, gdyż jak wynika z akt sprawy Naczelnik Urzędu Skarbowego w Grodzisku Mazowieckim udzielił Panu odpowiedzi w oparciu o przedstawiony we wniosku stan faktyczny, zgodnie z obowiązującymi przepisami ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U z 2000 roku Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) w brzmieniu obowiązującym również w 2005 roku.

Niemniej jednak Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie wyjaśnia, iż zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt. 32 lit. a) w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt. 8 lit.a)-c) w części wydatkowanej na nabycie w kraju nie później niż w okresie dwóch lat do dnia sprzedaży, budynku mieszkalnego lub jego części, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, gruntu lub prawa wieczystego użytkowania gruntu pod budowę budynku mieszkalnego, lub na nabycie wynikające z przydziału spółdzielni mieszkaniowej: prawa do jednorodzinnego domu mieszkalnego, prawa do lokalu mieszkalnego w małym domu mieszkalnym oraz na budowę, rozbudowę albo remont lub modernizację własnego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego.

W wyniku złożenia oświadczenia o zamiarze dokonania stosownych wydatków następuje zawieszenie poboru podatku, a także zastosowanie ma zwolnienie z opodatkowania dochodów przeznaczonych na cele o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt. 32 lit. a) powołanej wyżej ustawy.

Natomiast art. 27 ust. 17 pkt. 1 w/w ustawy stanowi, ze kwotę przysługujących odliczeń od podatku na cele określone w ust. 1 pkt. 1 lit. a)-f) pomniejsza się o 10% wydatków poniesionych na te cele, pokrytych przychodami zwolnionymi z opodatkowania na podstawie art. 21 ust.1 pkt. 32 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Podkreślić należy, że podatnik który na podstawie art. 21 ust. 1 pkt. 32 lit.a) nabył prawo do zwolnienia z 10% podatku od przychodu ze sprzedaży mieszkania, zobowiązany jest o tę samą kwotę pomniejszyć ulgę podatkową, która przysługuje w związku z budową budynku mieszkalnego. Przychód ze sprzedaży wydatkowany na cele mieszkaniowe jest wolny od podatku, o ile podatnik nie skorzysta z odliczeń o których mowa w art. 27a ust. 1 tejże ustawy.

Według oceny Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, Naczelnik Urzędu Skarbowego prawidłowo wyjaśnił przepis art. 21 ust. 1 pkt. 32 lit. a) oraz art. 27 ust. 17 pkt.1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a skoro wydane postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Grodzisku Mazowieckim oparte na obowiązujących przepisach prawa podatkowego, dlatego też jest prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj