Interpretacja Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu
1473/213/WD/423/68/05/EK
z 5 września 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1473/213/WD/423/68/05/EK
Data
2005.09.05



Autor
Trzeci Mazowiecki Urząd Skarbowy w Radomiu


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
podatek należny


Pytanie podatnika
dotyczy następujących kwestii:
1. a) Czy podatek VAT naliczony i należny związany z przekazaniem towarów bez wynagrodzenia np. na cele reprezentacji i reklamy - stanowi koszt uzyskania przychodów?
b) Czy podatek VAT naliczony związany z zużyciem na reprezentację - jako czynność zwolniona z podatku VAT - stanowi koszt uzyskania przychodów.
2) Czy podatek należny VAT wykazany od zużycia artykułów spożywczych na cele inne niż reprezentacja i reklama stanowi koszt uzyskania przychodów?
3) Czy podatek należny od przekazanych towarów w formie darowizny stanowi koszt uzyskania przychodów?
4) Czy podatek należny VAT od przekazanych nieodpłatnie towarów, przy których przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony VAT, stanowi koszt uzyskania przychodów?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r, Nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku Banku z miesiąca maja 2005r żądającego udzielenia pisemnej interpretacji w sprawie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów w podatku dochodowym od osób prawnych naliczonego i należnego podatku od towarów i usług

Naczelnik Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu stwierdza, że stanowisko wnioskodawcy podane we wniosku w części dotyczącej zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów podatku naliczonego związanego z zużyciem na reprezentację jest nieprawidłowe, zaś w pozostałej części jest prawidłowe.

Uzasadnienie

Bank przedstawił we wniosku następujący stan faktyczny:

Bank świadczy usługi zwolnione od podatku od towarów i usług (usługi pośrednictwa finansowego) oraz usługi opodatkowane podatkiem VAT np. usługi najmu, sprzedaż aktywów do zbycia. Bank przekazuje pewne towary bez wynagrodzenia. Bank nie przekazuje próbek oraz nie prowadzi rejestru przekazań (Bank od każdego przekazanego towaru niezależnie od wartości odlicza w całości zawarty w nich podatek naliczony VAT, a w momencie nieodpłatnego przekazania tych towarów wykazuje podatek należny). Bank przekazuje towary w formie darowizn oraz na cele reprezentacji i reklamy np. ulotki, materiały reklamowe, drobne upominki z logo Banku, kwiaty podczas oficjalnych uroczystości.

zapytanie dotyczy następujących kwestii:

1)a) Czy podatek VAT naliczony i należny związany z przekazaniem towarów bezwynagrodzenia np. na cele reprezentacji i reklamy - stanowi koszt uzyskaniaprzychodów?

b) Czy podatek VAT naliczony związany z zużyciem na reprezentację - jako czynność zwolniona z podatku VAT - stanowi koszt uzyskania przychodów.

2)Czy podatek należny VAT wykazany od zużycia artykułów spożywczych na cele inneniż reprezentacja i reklama stanowi koszt uzyskania przychodów?

3)Czy podatek należny od przekazanych towarów w formie darowizny stanowi kosztuzyskania przychodów?

4)Czy podatek należny VAT od przekazanych nieodpłatnie towarów, przy którychprzysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony VAT,stanowi koszt uzyskania przychodów?

Stanowisko Banku

Według Banku, zgodnie z brzmieniem art. 7 ust. 2 pkt 2 ustawyo podatku od towarów i usług dostawą towarów przy spełnieniu określonych warunków jest tylko i wyłącznie przekazanie towarów bez wynagrodzenia np.na cele reprezentacji -podatek VAT naliczony i należny nie stanowi kosztu uzyskania przychodów. W związku z tym nie jest w tym przypadku dostawą towarów zużycie towarów związane z reprezentacją np. kawa, herbata, słodycze przygotowywane jako poczęstunek dla kontrahenta i są to czynności zwolnionez podatku VAT- podatek VAT naliczony stanowi koszt uzyskania przychodów,

- Według Banku zakup kawy, herbaty, słodyczy i innych art. spożywczych, a następnie zużyjcie ich na cele inne niż reprezentacji i reklamy - spełnia warunki dostawy towarów zgodnie z art. 7 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług i w tym przypadku czynności te są opodatkowane i Bank może w całości odliczyć zawarty w nich podatek naliczony, a w momencie zużycia tych towarów wykazać podatek należny, który nie stanowi kosztów uzyskania przychodów.

Według Banku od towarów, które zostały zakupione z zamiarem przekazania ich w formie darowizny już w momencie ich zakupu Bank ma prawo odliczyć naliczony podatek VAT, a w momencie ich przekazania naliczyć podatek należny, który nie będzie stanowił kosztów uzyskania przychodów.

Na gruncie przepisu art. 7 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług pojawia się problem interpretacji wyrażenia „jeśli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części",według Banku opodatkowaniu podatkiem VAT podlega każde przekazanie na cele osobiste oraz każde nieodpłatne przekazanie towarów, ponieważ każda z tych czynności jest opodatkowaną dostawą towarów, przy ich zakupie Bankowi zawsze i w całości (za wyjątkiem czynności wymienionych w art. 88 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług) przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. W związku z tym Bank w momencie zakupu towarów przeznaczonych do nieodpłatnego przekazania odlicza w całości zawarty podatek naliczony VAT, a w momencie nieodpłatnego przekazania tych towarów wykazuje podatek należny VAT, który nie stanowi kosztu uzyskania przychodów.

Ocena prawna stanowiska Wnioskodawcy w przedstawionym stanie faktycznym i prawnym:

Ustosunkowując się do przedstawionych powyżej kwestii, stwierdza się co następuje:

Co do zasady przepisy ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity Dz. U. z 2000r. Nr 54, póz. 654 z późn. zm.), uniemożliwiają zaliczanie do kosztów uzyskania przychodów podatku od towarów i usług zarówno zawartego w cenie nabywanych towarów (podatek naliczony), jak też podatku należnego uiszczanego przez przedsiębiorcę z powodu wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu

Zatem jako wyjątek od wskazanej reguły należy traktować regulacje art. 16 ust. 1 pkt 46 lit. a) i b) w/w ustawy podatkowej, które w enumeratywnie wskazanych sytuacjach zezwalają na odniesienie w ciężar kosztów uzyskania przychodów, naliczonego i należnego podatku od towarów i usług.

Zgodnie z art. 16 ust 1 pkt 46 ustawy podatkowej nie uważa się za koszty uzyskania przychodów podatku od towarów i usług, z tym że jest kosztem uzyskania przychodów:

a) podatek naliczony:

jeżeli podatnik zwolniony jest od podatku od towarów i usług lub nabył towary i usługiw celu wytworzenia albo odsprzedaży towarów lub świadczenia usług zwolnionychod podatku od towarów i usług,

w tej części, w której zgodnie z przepisami o podatku od towarów i usług podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty lub zwrot różnicy podatku od towarów i usług – jeżeli naliczony podatek od towarów i usług nie powiększa wartości środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej,

b) podatek należny w przypadku:

importu usług oraz wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, jeżeli nie stanowi onpodatku naliczonego w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług...

przekazania lub zużycia przez podatnika towarów lub świadczenia usług na potrzebyreprezentacji i reklamy, obliczony zgodnie z odrębnymi przepisami,

kwota podatku od towarów i usług, nieuwzględniona w wartości początkowej środkówtrwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, podlegających amortyzacji zgodniez art. 16a-16m lub dotycząca innych rzeczy lub praw niebędących środkami trwałymilub wartościami niematerialnymi i prawnymi podlegającymi tej amortyzacji- w tej części,w jakiej dokonano korekty powodującej zmniejszenie podatku odliczonego zgodniez art. 91 ustawy o podatku od towarów i usług.

Jak z powyższego wynika przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych zezwalają na zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów: podatku naliczonego oraz podatku należnego wyłącznie na podstawie art. 16 ust.1 pkt 46 lit.a) i b) w/w ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Wobec powyższego nie będzie stanowił kosztu uzyskania przychodów:

podatek naliczony i należny VAT związany z przekazaniem towarów bez wynagrodzenia np. na cele reprezentacji , jeśli w świetle ustawy VAT podatnikowiprzysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonegoa w momencie przekazania tych towarów podatnik wykazuje podatek należny VAT.

podatek naliczony związany z zużyciem na reprezentację , gdyż zgodnie z ustawąo podatku od towarów i usług podlega odliczeniu na zasadach ogólnych

podatek należny naliczony w momencie przekazania od zakupu artykułów spożywczychzużytych na cele inne niż reprezentacja, jak również przekazanych w formie darowizny,nieodpłatnie.

Wobec powyższego niesłuszne jest stanowisko Banku w części dotyczącej zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów podatku naliczonego związanego z zużyciem na reprezentację, w pozostałej części stanowisko jest prawidłowe.

Reasumując postanowiono jak w sentencji.

Pouczenie

Udzielana interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przezwnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Interpretacja nie jest wiążąca dla Wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe organypodatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia

Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie,za pośrednictwem organu wydającego postanowienie w terminie 7 dni licząc od daty jego doręczenia (art. 236 § 2 pkt 1 ) ustawy Ordynacja podatkowa.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj