Interpretacja Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu
1473/191 /WD/423/65/05/KŻ
z 5 sierpnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1473/191 /WD/423/65/05/KŻ
Data
2005.08.05



Autor
Trzeci Mazowiecki Urząd Skarbowy w Radomiu


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
amortyzacja
koszty uzyskania przychodów


Pytanie podatnika
Czy będzie kosztem uzyskania przychodów w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wliczona wartość samochodu w momencie wydania do eksploatacji, jeżeli samochód ten będzie eksploatowany poniżej 1 roku ?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005r. Nr 8 poz.60) po rozpatrzeniu wniosku Sp. z o.o. z miesiąca maja 2005r. żądającego udzielenia pisemnej interpretacji w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu wartości samochodu w momencie wydania do eksploatacji, jeżeli samochód będzie eksploatowany poniżej 1 roku

Naczelnik Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu stwierdza, że stanowisko wnioskodawcy podane we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie

Spółka przedstawiła we wniosku następujący stan faktyczny:

Spółka jako dealer zajmuje się sprzedażą samochodów zarówno nowych, jak i używanych. Do zakresu działania Spółki należą także czynności wynajmowania samochodów innym firmom z kompleksową ich obsługą. Wynajmowane samochody eksploatowane są bardzo intensywnie. Eksploatacja ich dłuższa niż rok zwiększa znacznie koszty. Analizy w tym zakresie wykazują, że większa opłacalność występuje przy rotacji samochodów przed upływem 1 roku eksploatacji. Pytanie Spółki brzmi:

Czy będzie kosztem uzyskania przychodów w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wliczona wartość samochodu w momencie wydania do eksploatacji, jeżeli samochód ten będzie eksploatowany poniżej 1 roku ?

Zdaniem Spółki tak, ponieważ w świetle przepisów art. 16a Ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. Nr 54 z 2000r. póz. 54 ze zm.) samochody eksploatowane poniżej 1 roku nie spełniają kryterium środka trwałego i nie podlegają amortyzacji. W związku z tym mogą być zaliczone w wartości początkowej do kosztów uzyskania, ponieważ służą do osiągania przychodów w postaci czynszu z ich najmu.

Biorąc pod uwagę wyżej opisany stan faktyczny Naczelnik Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego informuje jak niżej.

Zgodnie z art. 16a ust. 1 ustawy z dn. 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. nr 54 póz. 654 ze zm.) amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 16c, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania:

- budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością,

- maszyny, urządzenia i środki transportu,

- inne przedmioty

o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 17a pkt 1, zwane środkami trwałymi.

Jak wynika z przywołanego wyżej przepisu, amortyzacji podlegają środki trwałe spełniające łącznie wszystkie wymienione w nim warunki. Jednym z tych warunków jest, aby przewidywany okres używania środka trwałego był dłuższy niż jeden rok. Warunek ten nie dotyczy generalnie przewidywanego okresu eksploatacji określonego środka trwałego, ale okresu jego używania przez danego podatnika. Jak wynika z informacji podanych przez Spółkę okres używania przez nią samochodów przeznaczonych na wynajem wynosić będzie mniej niż rok, a zatem zgodnie z powołanym wyżej przepisem samochody te nie są środkami trwałymi podlegającymi amortyzacji.

Jeżeli więc przewidywany przez podatnika okres używania samochodów osobowych wykorzystywanych przez Spółkę w prowadzonej działalności gospodarczej będzie wynosił mniej niż 1 rok podatnik nie ma obowiązku wprowadzania ich do ewidencji środków trwałych i dokonywania odpisów amortyzacyjnych od takich środków transportu, a wydatek poniesiony na ich zakup pomniejszony o podatek VAT, może w całości zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w momencie ich poniesienia. Stosownie bowiem do art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16. ust.1.

Gdyby jednak faktyczny okres używania samochodu osobowego przekroczył 12 miesięcy - zastosowanie znajdzie przepis art. 16e ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zgodnie, z którym w pierwszym miesiącu, w którym upłynął wyżej wymieniony okres używania samochodu, podatnik będzie zobowiązany do:

zaliczenia samochodów do środków trwałych, przyjmując je do ewidencji w cenienabycia albo koszcie wytworzenia,

zmniejszenia kosztów uzyskania przychodów o różnicę między ceną nabycia lubkosztem wytworzenia a kwotą odpisów amortyzacyjnych przypadającą na okres ichdotychczasowego używania, obliczonych dla środków trwałych przy zastosowaniustawek amortyzacyjnych określonych w Wykazie rocznych stawek amortyzacyjnych, stanowiących załącznik nr 1 do w/w ustawy,

stosowania stawki amortyzacyjnej z wykazu stawek przez cały okres amortyzacji,

wpłacenia do 20 dnia tego miesiąca do urzędu skarbowego kwoty odsetekw wysokości 0.1% za każdy dzień) naliczonych od dnia zaliczenia do kosztówuzyskania przychodów wydatków na nabycie lub wytworzenie we własnym zakresieskładników majątku do dnia, w którym okres ich używania przekroczył 1 roki wykazania jej w składanych deklaracjach lub zeznaniu, o których mowa w art.25ust.1 i art. 27 ust.1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Pouczenie

  • Udzielona interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.
  • Interpretacja nie jest wiążąca dla Wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.
  • Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, wniesione za pośrednictwem organu wydającego postanowienie w terminie 7 dni licząc od daty jego doręczenia ( art. 236 § 2 pkt 1). Stosownie do art. 1 ust.1 pkt 1 lit. a ustawy z dnia 9 września 2000r. o opłacie skarbowej (t.j. Dz. U. z 2004r. Nr 253 póz. 2532) zażalenie podlega opłacie skarbowej w kwocie 5zł oraz 50gr od załącznika do zażalenia w formie naklejenia znaków opłaty skarbowej na zażaleniu



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj