Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Gdyni
PW-2/4111-415/0016/I/9098/05
z 10 maja 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PW-2/4111-415/0016/I/9098/05
Data
2005.05.10



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Gdyni


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Odliczenia od podatku


Słowa kluczowe
cele mieszkaniowe
kasa mieszkaniowa
lokal mieszkalny


Pytanie podatnika
Czy przeznaczenie części lokalu mieszkalnego na wynajem osobom fizycznym na cele mieszkaniowe nie będzie skutkowało utratą prawa do ulgi z tytułu oszczędzania w kasie mieszkaniowej i obowiązkiem doliczenia do podatku wcześniej odliczonych kwot?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art.14a §1 i §4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz. 926 z późn.zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 16.02.2005r. (23.02.2005r. - data nadania w placówce pocztowej; 28.02.2005r. - data wpływu do Kancelarii Podawczej tut. Urzędu) - uzupełnionego dnia: 18.04.2005r., o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie spełnienia celów systematycznego oszczędzania w Kasie Mieszkaniowej w przypadku wykorzystania w przyszłości na własne cele mieszkaniowe części nowozakupionego mieszkania oraz wynajęcia drugiej części na cele mieszkalne osobom fizycznym

stwierdzam, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Podatnicy dnia 26.11.2001r. zawarli umowę z Kasą Mieszkaniową Banku PEKAO S.A. w celu gromadzenia środków przeznaczonych na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych. W związku z gromadzeniem oszczędności w Kasie Mieszkaniowej, w ramach praw nabytych, w latach 2001-2004 Podatnicy korzystali z przysługującej Im ulgi podatkowej. Z dniem 31.10.2004r. zakończono oszczędzanie, zaś zgromadzone środki oraz kredyt kontraktowy uzyskany w Kasie Mieszkaniowej Podatnicy przeznaczyli na zakup na rynku wtórnym i remont mieszkania, przy ul. Mieszkanie zakupione w dniu 23.12.2004 sąsiaduje z mieszkaniem, które Podatnicy zamieszkują obecnie. Na podstawie pozwolenia na budowę (przekucie otworu drzwiowego w ścianie nośnej pomiędzy lokalami mieszkalnymi nr 4 i 6 w budynku mieszkalnym przy ul. wydanego w dniu 07.02.2005r., za zgodą Zarządu Wspólnoty Mieszkaniowej, oba będące własnością Podatników lokale zostaną połączone w jedno mieszkanie. Układ konstrukcyjny budynku daje jednak również w przyszłości możliwość funkcjonalnego wydzielenia z nowopowstałego mieszkania jednego osobnego pokoju z aneksem kuchennym i łazienką.

Czy w przypadku wykorzystania w przyszłości na własne cele mieszkaniowe części nowozakupionego mieszkania oraz wynajęcia drugiej części na cele mieszkalne osobom fizycznym można uznać, iż cele systematycznego oszczędzania w Kasie Mieszkaniowej są nadal spełnione, a co za tym idzie nie zachodzi przesłanka opisana art.27a ust.13 (stan prawny na rok 2001) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, skutkująca koniecznością zwrotu uzyskanej wcześniej ulgi podatkowej...

Zdaniem Podatników ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych w roku 2001, w art.27a ust.13 określiła zamknięty katalog sytuacji, w których podatnik, korzystający z ulgi na cele opisane w art.27a ust.1 jest zobowiązany do zwrotu uzyskanej ulgi. Żadna z wymienionych przesłanek nie zachodzi w opisanej sytuacji. Środki zgromadzone na rachunku w Kasie Mieszkaniowej zostały wydatkowane zgodnie z celami systematycznego oszczędzania, zaś nabyty lokal w przypadku podnajęcia jego części nie zmieni w całości przeznaczenia na lokal użytkowy. W związku z powyższym Podatnicy stoją na stanowisku, iż podnajęcie w przyszłości części zakupionego ze środków z Kasy Mieszkaniowej lokalu nie skutkuje koniecznością zwrotu uzyskanej w latach 2001-2004 ulgi podatkowej.

Stosownie do treści art. 4 ust. 2 ustawy z dn. 21 listopada 2001 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 134 z 2001r., poz. 1509) podatnikom, którzy w latach 1997-2001 nabyli prawo do odliczania od podatku wydatków poniesionych na cele określone w art. 27a ust.1 pkt 1 lit. a-f ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2002r., przysługuje na zasadach określonych w tej ustawie prawo do odliczania od podatku dalszych wydatków na kontynuację danej inwestycji –poniesionych od dnia 1 stycznia 2002 r. do dnia 31 grudnia 2004 r.

Art. 27a ust.12 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2002r. stanowił iż, jeżeli podatnik korzystał z odliczeń wymienionych w ust. 1 pkt 2 (tj. systematycznie gromadził oszczędności wyłącznie na jednym rachunku oszczędnościowo-kredytowym i w jednym banku prowadzącym kasę mieszkaniową, według zasad określonych w odrębnych przepisach), a oszczędności zgromadzone w banku prowadzącym kasę mieszkaniową wydatkował zgodnie z celami systematycznego oszczędzania na tym rachunku, kwoty określone w ust. 3 pkt 1 lit. a, pkt 2 i 3 oraz ust. 4 pomniejsza się o kwoty odliczeń dokonanych z tego tytułu.

Stosownie do treści art. 27a ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r., nr 14, poz. 176 z późn. zm.), - w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2001r. - podatek dochodowy od osób, o których mowa w art. 3 ust. 1, obliczony zgodnie z art. 27, obniżony zgodnie z art. 27b o kwotę składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne zmniejsza się na zasadach określonych w ust. 2-17, jeżeli w roku podatkowym podatnik systematycznie gromadził oszczędności wyłącznie na jednym rachunku oszczędnościowo-kredytowym i w jednym banku prowadzącym kasę mieszkaniową, według zasad określonych w odrębnych przepisach.

Zwrot odliczonych ulg mieszkaniowych, regulowany został przez ustawodawcę w art. 27a ust.13 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. - w brzmieniu obowiązującym do 31.12.2001r., - zgodnie z którym, jeżeli podatnik skorzystał z odliczeń od dochodu lub podatku z tytułu wydatków poniesionych na cele określone w ust. 1 pkt 1 i pkt 2, a następnie:

  1. wycofał ze spółdzielni wniesiony wkład,
  2. w całości zmienia przeznaczenie lokalu lub budynku mieszkalnego na użytkowy,
  3. po roku, w którym dokonano odliczeń, otrzymał zwrot odliczonych wydatków, z wyjątkiem gdy zwrócone kwoty zostały zaliczone do przychodów podlegających opodatkowaniu,
  4. wycofał oszczędności z kasy mieszkaniowej, z wyjątkiem gdy wycofana kwota po określonym w umowie o kredyt kontraktowy okresie systematycznego oszczędzania została wydatkowana zgodnie z celami systematycznego oszczędzania na rachunku prowadzonym przez tę kasę,
  5. przeniósł uprawnienia do rachunku oszczędnościowo-kredytowego na rzecz osób trzecich, z wyjątkiem dzieci własnych lub przysposobionych

do dochodu (przychodu) lub podatku należnego za rok, w którym zaistniały te okoliczności, dolicza się odpowiednio kwoty poprzednio odliczone z tych tytułów.

Jednocześnie przepis art. 27a ust. 13 ustawy wymienionej w art. 1, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2002 r., ma zastosowanie do wymienionych w nim zdarzeń powstałych po dniu 1 stycznia 2002 r. – jak stanowi art. 6 ust.1 ustawy z dnia 21 listopada 2001r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. (Dz. U. nr 134, poz. 1509).

Katalog celów mieszkaniowych precyzuje ustawa z dnia 26.10.1995r. o niektórych formach popierania budownictwa mieszkalnego oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz.U. Nr 133, poz.654). Stosownie do postanowień art. 8 ust. 2 powyższej ustawy z 26.10.1995r. celem systematycznego oszczędzania w kasie mieszkaniowej jest uzyskanie kredytu i przeznaczenie zgromadzonych oszczędności na wskazane w ustawie cele mieszkaniowe tj.:

  1. nabycie, budowę przebudowę, rozbudowę lub nadbudowę domu albo lokalu mieszkalnego, stanowiącego odrębną nieruchomość,
  2. uzyskanie spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego lub prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  3. remont domu albo lokalu, o którym mowa w pkt 1i 2 z wyjątkiem bieżącej konserwacji i odnowienia mieszkania,
  4. spłatę kredytu bankowego zaciągniętego na cele wymienione w pkt 1-3
  5. nabycie działki budowlanej lub jej części pod budowę domu jednorodzinnego lub budynku mieszkalnego, w którym jest lub ma być położony lokal mieszkalny kredytobiorcy.

Zapis art. 27a ust. 13 pkt 2 wyraźnie stanowi, - jeżeli Podatnik skorzystał z odliczeń od dochodu (przychodu) lub podatku z tytułu wydatków poniesionych na cele mieszkaniowe określone w ust. 1 pkt 1 i 2, a następnie w całości zmienił przeznaczenie lokalu lub budynku mieszkalnego na użytkowy – do dochodu (przychodu) lub podatku należnego za rok, w którym zaistniały te okoliczności, dolicza się odpowiednio kwoty poprzednio odliczone z tych tytułów. Ustawodawca czyniąc zapis o takiej treści miał na uwadze zmiany celu przeznaczenia lokalu lub budynku mieszkalnego na użytkowy, a nie charakteru przeznaczenia części lokalu lub budynku mieszkalnego na użytkowy.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Podatnik zamierza przeznaczyć tylko część lokalu mieszkalnego na wynajem osobom fizycznym na cele mieszkaniowe. Zatem nie powoduje to zmiany charakteru lokalu jako mieszkalnego. W świetle przedstawionego stanu prawnego przeznaczenie części lokalu mieszkalnego na wynajem osobom fizycznym na cele mieszkaniowe nie jest wymieniona jako okoliczność, z którą związany jest obowiązek doliczenia do podatku należnego za dany rok podatkowy, wcześniej odliczonych kwot.

Wobec powyższego stanowisko Państwa wyrażone w piśmie z dnia 16.02.2005r. jest prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj