Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku
RO-XV/443/VAT-489/148/JS/05
z 25 października 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
RO-XV/443/VAT-489/148/JS/05
Data
2005.10.25



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Białymstoku


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
faktura VAT
lokal mieszkalny
najem
podatek naliczony


Pytanie podatnika
Czy opisane wyżej działanie jest zgodne z przepisami o podatku VAT?


Prowadzi Pani działalność gospodarczą, której głównym przedmiotem jest wynajmowanie innym firmom zakupionych przez Panią nieruchomości.W lipcu br. zakupiła Pani od developera lokal mieszkalny i miejsce parkingowe, które zamierza Pani, w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, przeznaczyć do odpłatnego wynajmu obcym firmom.
Mieszkanie będzie wynajmowane firmom na cele biurowe.

Miejsce parkingowe znajduje się w zamkniętym garażu znajdującym się pod budynkiem mieszkalnym. Jest tam nawierzchnia utwardzona, ściany i sufit są otynkowane i pomalowane, garaż jest oświetlony, a dostęp do niego jest przez bramę wjazdową otwieraną pilotem i zamykane na klucz drzwi z klatek schodowych. Samo miejsce jest w sposób widoczny oznakowane i wydzielone spośród innych dostępnych tam miejsc parkingowych, tzn. ma określony wyraźnymi liniami namalowanymi na posadzce kształt i rozmiar, a na ścianie, w widocznym miejscu, znajduje się jego numer, który przyporządkowuje to właśnie miejsce mnie. Dostęp do garażu posiadają wyłącznie właściciele poszczególnych miejsc parkingowych i sprzątaczka, która dba o jego schludny wygląd.

W związku z powyższym, jako osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą, postanowiła Pani w/w lokal i miejsce parkingowe wpisać do rejestru środków trwałych i amortyzować zgodnie z obowiązującymi stawkami i przepisami.
Jako wartość początkową środków trwałych przyjęto cenę nabycia. W ramach prowadzonej działalności wystawia Pani (i będzie wystawiała) podmiotowi wynajmującemu w/w lokal i miejsce parkingowe fakturę VAT i w związku z tym postanowiła odliczyć podatek VAT zawarty w cenie zakupu zarówno lokalu mieszkalnego, jak i miejsca parkingowego.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku, mając na uwadze przedstawiony przez wnioskodawcę stan faktyczny i stan prawny obowiązujący w dacie zaistnienia tego zdarzenia, postanawia udzielić następującej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego:

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.
W świetle art. 8 ust. 1 cyt. ustawy przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej, lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów, w rozumieniu art. 7.

Stosownie z art. 43 ust. 1 pkt 1 powołanej ustawy zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy. W poz. 4 załącznika nr 4 do cyt. ustawy wymienione zostały usługi w zakresie wynajmowania lub dzierżawienia nieruchomości o charakterze mieszkalnym na własny rachunek, z wyłączeniem wynajmu lokali w budynkach mieszkalnych na cele inne niż mieszkaniowe.

W przedstawionym stanie faktycznym nabyła Pani z zamiarem wynajmowania w ramach działalności gospodarczej prowadzonej w zakresie wynajmu nieruchomości, lokal mieszkalny i miejsce parkingowe w podziemnym garażu. Lokal mieszkalny przeznaczony został na wynajem na cele biurowe. W/w lokal i miejsce parkingowe ujęła Pani w ewidencji środków trwałych i rozpoczęła ich wynajmowanie obcym firmom, którym wystawia Pani z tego tytułu faktury VAT.

Z uwagi na powyższe należy zatem uznać, iż wynajem lokalu i miejsca parkingowego będzie świadczeniem usług przez podatnika podatku od towarów i usług, przy czym czynność wynajmu lokalu mieszkalnego na cele niemieszkaniowe nie będzie objęta wskazanym wyżej zwolnieniem przedmiotowym.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15 w/w ustawy, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Zgodnie z art. 86 ust. 2 pkt. 1 lit. a) cytowanej ustawy kwotę podatku naliczonego stanowi między innymi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Trzeba mieć także na uwadze przepis art. 88 ust. 1 pkt. 2 ustawy o VAT, zgodnie z którym obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego.
Jednakże, stosownie do art. 88 ust. 3 pkt. 1 w związku z art. 87 ust. 3 ustawy o VAT, powyższy przepis nie dotyczy między innymi wydatków związanych z nabyciem towarów i usług, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji, oraz gruntów i praw wieczystego użytkowania gruntów, jeżeli zostały one zaliczone do środków trwałych nabywcy.

Przysługuje Pani zatem prawo do odliczenia na zasadach ogólnych podatku naliczonego z faktur, dokumentujących zakup środków trwałych, tj. lokalu i miejsca parkingowego.

W myśl art. 106 ust.1 ustawy podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16. Jest Pani zatem obowiązana wystawiać faktury VAT firmom, którym wynajmuje Pani w/w lokal i miejsca parkingowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj