Interpretacja Urzędu Skarbowego w Chorzowie
USPPIII/440/P-I/95/05
z 11 października 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
USPPIII/440/P-I/95/05
Data
2005.10.11



Autor
Urząd Skarbowy w Chorzowie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Miejsce świadczenia --> Miejsce świadczenia przy świadczeniu usług --> Miejsce świadczenia usług


Słowa kluczowe
import usług
miejsce świadczenia usług
podatek od towarów i usług
rozliczanie podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
Firma usługowa, posiadająca siedzibę w Stanach Zjednoczonych, wykonała usługę /pokaz laserów/ na terenie Polski na rzecz podatnika .W związku z powyższym podatnik stawia pytanie czy przedmiotowa usługa prawidłowo została zaklasyfikowana jako import usług. Jednocześnie podatnik wskazuje, iż usługa ta jest klasyfikowana do PKWiU 92.32.13-00.00 „usługi rozrywkowe pozostałe, gdzie indziej niesklasyfikowane” i jest ona zwolniona od podatku VAT


W dniu 25.08.2005 r do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Chorzowie wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Pismem z dnia 07.09.2005r. organ podatkowy wezwał wnioskodawcę do uzupełnienia braków formalnych wniosku. Braki formalne wniosku zostały uzupełnione w dniu 14.09.2005r.

Jak stanowi art.14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art.14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji ci do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

W złożonym wniosku Pan G oświadcza, iż firma usługowa, posiadająca siedzibę w Stanach Zjednoczonych, wykonała usługę /pokaz laserów/ na terenie Polski na rzecz podatnika .

W związku z powyższym podatnik stawia pytanie czy przedmiotowa usługa prawidłowo została zaklasyfikowana jako import usług. Jednocześnie podatnik wskazuje, iż usługa ta jest klasyfikowana do PKWiU 92.32.13-00.00 „usługi rozrywkowe pozostałe, gdzie indziej niesklasyfikowane” i jest ona zwolniona od podatku VAT

Ustosunkowując się do przedstawionego zapytania stanu faktycznego informuję, iż zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z póź. zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług.

Zgodnie z ogólną zasadą określoną w art. 27 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług w przypadku świadczenia usług miejscem świadczenia jest miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi – miejsce , gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności; w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności – miejsce stałego zamieszkania , z zastrzeżeniem, ust. 2- 6 art.27 i art. 28.

W myśl art. 27 ust. 2 pkt 3 powyższej ustawy w przypadku świadczenia usług w dziedzinie kultury, sztuki, sportu, nauki, edukacji lub rozrywki – miejscem świadczenia usług jest miejsce, gdzie usługi są faktycznie świadczone, z zastrzeżeniem art. 28.

Z powołanych przepisów wynika, że usługa „pokaz laserów” / PKWiU 92.32.13-00.00 „usługi rozrywkowe pozostałe gdzie indziej niesklasyfikowane”/ świadczona na terytorium Polski przez podmiot mający siedzibę w Stanach Zjednoczonych podlega opodatkowaniu w Polsce.

Art. 2 pkt 9 ww ustawy stanowi, że przez import usług rozumie się świadczenie usług, z tytułu wykonania których podatnikiem jest usługobiorca, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4.

Stosownie do art. 17 ust. 1 pkt 4 wyżej cytowanej ustawy podatnikami podatku od towarów i usług są również osoby prawne, jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne będące usługobiorcami usług świadczonych przez podatków posiadających siedzibę lub miejsce zamieszkania albo pobytu poza terytorium kraju. Powyższego przepisu stosownie do ust. 2 tego artykułu nie stosuje się w przypadku usług i towarów, od których podatek należny został rozliczony przez usługodawcę lub dokonującego dostawy towarów na terytorium kraju.

Ze złożonego wniosku wynika, że to Strona jako usługobiorca przedmiotowej usługi będzie rozliczała podatek od towarów i usług z tego tytułu. Zatem u Strony wystąpi import usługi, o którym mowa w art. 2 pkt 9 cytowanej ustawy.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj