Interpretacja Urzędu Skarbowego w Wolsztynie
ZD-G/443-12/05
z 11 października 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
ZD-G/443-12/05
Data
2005.10.11



Autor
Urząd Skarbowy w Wolsztynie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Szczególne przypadki zastosowania stawki 0% --> Szczególne przypadki zastosowania stawki 0%


Słowa kluczowe
miejsce świadczenia usług
stawki podatku
usługi transportu międzynarodowego


Pytanie podatnika
Czy w przypadku świadczenia przez Spółkę usług transportu z Polski do Szwajcarii, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w wysokości 0% będzie podlegała ta część usługi, która odbywa się na polskim terytorium, proporcjonalnie do całości trasy, zaś pozostała część nie będzie podlegała opodatkowaniu w Polsce?


Na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U z 2005r. Nr 8, poz. 60, ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wolsztynie postanawia uznać za prawidłowe stanowisko P. W. Sp. z o.o., zawarte we wniosku z dn. 30 sierpnia 2005r., uzupełnionym dn. 8 września 2005r., w którym podatnik stwierdził, że w przypadku świadczenia przez Spółkę usług transportu z Polski do Szwajcarii, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w wysokości 0% będzie podlegała ta część usługi, która odbywa się na polskim terytorium, proporcjonalnie do całości trasy, zaś pozostała część nie będzie podlegała opodatkowaniu w Polsce.

U Z A S A D N I E N I E

W dn. 30 sierpnia 2005r. do Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego wpłynął wniosek P. W. Spółki z o. o. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Wnioskodawca stwierdził, że świadczy usługi transportowe w zakresie przewozu towarów na trasie Polska - Szwajcaria i stoi na stanowisku, że od miejsca załadunku towaru w Polsce do granicy Polski obowiązuje stawka 0%, natomiast na trasie od granicy Polski do miejsca przeznaczenia w Szwajcarii usługa ta nie podlega opodatkowaniu.

W odniesieniu do przedstawionego we wniosku stanu faktycznego Naczelnik tut. Urzędu Skarbowego wyjaśnia:

Zgodnie z art. 83 ust. 1 pkt 23 ustawy o podatku od towarów i usług stawkę podatku w wysokości 0% stosuje się do usług transportu międzynarodowego. Przepis art. 83 ust. 3 pkt 1 stanowi, że przez usługi transportu międzynarodowego, o których mowa w ust. 1 pkt 23, rozumie się przewóz lub inny sposób przemieszczania towarów:

a) z miejsca wyjazdu (nadania) na terytorium kraju do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) poza terytorium Wspólnoty,

b) z miejsca wyjazdu (nadania) poza terytorium Wspólnoty do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) na terytorium kraju,

c) z miejsca wyjazdu (nadania) poza terytorium Wspólnoty do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) poza terytorium Wspólnoty, jeżeli trasa przebiega na pewnym odcinku przez terytorium kraju (tranzyt),

d) z miejsca wyjazdu (nadania) na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) poza terytorium Wspólnoty lub z miejsca wyjazdu (nadania) poza terytorium Wspólnoty do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju, jeżeli trasa przebiega na pewnym odcinku przez terytorium kraju.

Przepis art. 27 ust. 2 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług, wprowadza generalną zasadę, według której w przypadku usług transportowych miejscem świadczenia usług jest miejsce, gdzie odbywa się transport, z uwzględnieniem pokonanych odległości. Oznacza to, iż dla określenia miejsca opodatkowania w przypadku transportu międzynarodowego należy podzielić cały dystans na poszczególne odcinki: krajowy oraz znajdujący się poza terytorium kraju. Zgodnie z przepisem §7 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dn. 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004r., Nr 97, poz. 970, ze zm.), stawka 0% stosowana jest do usług transportu towarów, jeżeli transport ten wykonywany jest w całości na terytorium kraju i stanowi część usługi transportu międzynarodowego.

Zatem opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w wysokości 0% będzie podlegała ta część usługi transportu międzynarodowego, która faktycznie została wykonana na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, proporcjonalnie do całości trasy. Odcinki trasy przebyte na terytorium innych państw Wspólnoty będą podlegały opodatkowaniu w tych państwach, według przepisów tam obowiązujących. Natomiast odcinek przejechany na terytorium państwa trzeciego nie jest objęty przepisami unijnymi i to, czy usługa będzie tam opodatkowana, czy nie, będzie zależało od przepisów tego państwa.

Ponadto należy podkreślić, że ustawodawca przepisem art. 83 ust. 5 uzależnił uznanie usługi za transport międzynarodowy, a tym samym zastosowanie 0% stawki podatku, od posiadania dowodu świadczenia powyższych usług.

Zgodnie z brzmieniem art. 83 ust. 5 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług dokumentami stanowiącymi dowód świadczenia usług, o których mowa w ust. 1 pkt 23, są w przypadku transportu towarów przez przewoźnika lub spedytora - list przewozowy lub dokument spedytorski (kolejowy, lotniczy, samochodowy, konosament morski, konosament żeglugi śródlądowej), stosowany wyłącznie w komunikacji międzynarodowej, lub inny dokument, z którego jednoznacznie wynika, że w wyniku przewozu z miejsca nadania do miejsca przeznaczenia nastąpiło przekroczenie granicy z państwem trzecim, oraz faktura wystawiona przez przewoźnika (spedytora), z zastrzeżeniem pkt 2.

W przypadku, gdy Spółka nie posiada wymienionych wyżej dokumentów, stanowiących dowód świadczenia usług transportu międzynarodowego, pozbawia to Spółkę możliwości zastosowania stawki w wysokości 0%. W takim przypadku podatnik zobowiązany jest zastosować stawkę podstawową w wysokości 22%, właściwą dla usług transportu, świadczonych w kraju.

Powyższa interpretacja została wydana w oparciu o stan faktyczny, przedstawiony we wniosku Podatnika oraz stan prawny, obowiązujący w dniu jej wydania.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj