Interpretacja Izby Skarbowej w Warszawie
1401/HTII/006-42/04/MK
z 25 maja 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
1401/HTII/006-42/04/MK
Data
2005.05.25


Referencje


Autor
Izba Skarbowa w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych

Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
amortyzacja
czynności opodatkowane podatkiem od towarów i usług
korekta podatku
obniżenie podatku należnego
odliczenie podatku od towarów i usług
okres
podatek naliczony
proporcja
sprzedaż środków trwałych
środek trwały
towar używany
wartość początkowa środka trwałego
zakup towarów
zaliczenie do środków trwałych
zmiana


Pytanie podatnika
Czy w sytuacji okresu amortyzacji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych w okresie krótszym niż 5 czy 10 lat (prawa autorskie i licencje amortyzowane w okresie 24 m-cy) należy skorygować ich wartość początkową i amortyzację w okresach 5-cio i 10-cioletnich oraz deklarację CIT? Czy zmiany podatku naliczonego spowodowane korektą wynikającą ze zmiany wskaźnika są kosztami operacyjnymi będącymi kosztami uzyskania przychodu w roku korekty i nie należy korygować wartości początkowej składników i amortyzacji?


Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, w związku z obowiązkiem wyrażonym w art. 14b ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym do dnia 31.12.2004 r. dokonuje interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej korekty podatku naliczonego, w sytuacji gdy środek trwały amortyzowany jest krócej niż 5 lat.

W piśmie z dnia 05.05.2004 r. Podatnik zwrócił się do Naczelnika Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie z prośbą o udzielenie pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) w związku z przepisami art. 16g i 16h ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych z dnia 15 lutego 1992 r. (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.).

W udzielonej odpowiedzi z dnia 02.07.2004 r. Nr US72/ROP1/423-550/04/AS Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie uznał, iż zgodnie z art. 91 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług w przypadku nabycia towarów i usług, które na podstawie odrębnych przepisów są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji – korekty podatku naliczonego, o których mowa w ust. 1 tej ustawy, podatnik dokonuje w ciągu 5 kolejnych lat, a w przypadku nieruchomości – w ciągu 10 lat, począwszy od roku, w którym zostały oddane do użytkowania.

Podzielił też stanowisko Strony, że w związku z dokonywaniem przedmiotowych korekt podatku naliczonego, niewłaściwe jest dokonywanie co roku zmian wartości początkowej środków trwałych, a zmiany wartości podatku naliczonego w wyniku tych korekt winny być odnoszone w koszty operacyjne inne niż koszty amortyzacji.

Ponadto Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie wskazał, iż w ustawie o podatku od towarów i usług nie został uregulowany sposób dokonywania korekt podatku naliczonego w sytuacji, gdy środek trwały amortyzowany jest krócej niż 5 lat.

Z przepisu art. 91 ust. 4 i 5 ustawy o VAT wynika, że w przypadku dokonania sprzedaży środka trwałego – przed upływem 5 (odpowiednio 10) lat – uważa się, że towary te nadal używane są na potrzeby czynności podlegających opodatkowaniu u tego podatnika, aż do końca okresu korekty, tj. 5 (10) lat, a korekta podatku naliczonego powinna być dokonana jednorazowo – w odniesieniu do całego pozostałego okresu korekty (w deklaracji podatkowej za okres rozliczeniowy, w którym nastąpiła sprzedaż).

Podzielając stanowiska Strony, Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie uznał, że w przypadku krótszego okresu amortyzacji środka trwałego bądź wartości niematerialnych i prawnych, niż okres 5 (10 ) kolejnych lat – wobec braku precyzyjnych uregulowań w ustawie – można systemowo zastosować tu przepis zawarty w art. 91 ust. 4 ustawy o VAT, który dotyczy środka trwałego sprzedanego przed upływem końca ustawowego okresu korekty podatku naliczonego, zgodnie z którym korekta podatku naliczonego po okresie amortyzowania powinna być dokonana jednorazowo w odniesieniu do całego pozostałego okresu korekty.

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie zauważa, iż prezentowany w w/w piśmie pogląd dotyczący możliwości zastosowania przepisu art. 91 ust. 4 i 5 ustawy o VAT w przypadku korekty podatku naliczonego w sytuacji, gdy środek trwały amortyzowany jest krócej niż 5 lat – jest błędny.

Na podstawie art. 91 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług po zakończeniu roku, w którym podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o którym mowa w art. 86 ust. 1, jest on obowiązany dokonać korekty kwoty podatku odliczonego zgodnie z art. 90 ust. 2 -9, z uwzględnieniem proporcji obliczonej w sposób określony w art. 90 ust. 2-7, dla zakończonego roku podatkowego. Korekty tej nie dokonuje się, jeżeli kwota korekty nie przekroczy 0,01% kwoty podatku naliczonego podlegającego korekcie. W art. 91 ust. 2 w/w ustawy o VAT wskazano natomiast, że w przypadku towarów i usług, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji, z wyłączeniem tych, w odniesieniu do których wydatki poniesione na ich nabycie jednorazowo mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, korekty, o której mowa w ust. 1, podatnik dokonuje w ciągu 5 kolejnych lat, a w przypadku nieruchomości – w ciągu 10 lat, począwszy od roku, w którym zostały oddane do użytkowania. Roczna korekta w tym przypadku dotyczy jednej piątej, a w przypadku nieruchomości – jednej dziesiątej, kwoty podatku naliczonego przy ich nabyciu lub wytworzeniu. W przypadku środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w odniesieniu do których wydatki poniesione na ich nabycie jednorazowo mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio.

W ocenie Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w/w przepisy w sposób jednoznaczny regulują zasady korekty kwoty podatku naliczonego z tytułu nabycia lub wytworzenia środka trwałego.

Z powyższego wynika, że obowiązek korekty podatku naliczonego dotyczy wyłącznie środków trwałych, które związane są zarówno z czynnościami uprawniającymi do odliczenia VAT, jak i z czynnościami niedającymi takiego uprawnienia. Jedynie w przypadku środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w odniesieniu do których wydatki poniesione na ich nabycie jednorazowo mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, korekta dokonywana jest jednorazowo, tak jak w przypadku nabycia towarów niezaliczanych do środków trwałych.

Należy więc uznać, że okres korekty dla środka trwałego, którego okres amortyzacji jest krótszy niż 5 lat, wynosi 5 lat począwszy od roku, w którym został oddany do użytkowania.

Ponadto, w ocenie Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, przepis art. 91 ust. 4 i 5 ustawy o podatku od towarów i usług nie ma w tym przypadku zastosowania, gdyż dotyczy środka trwałego sprzedanego przed upływem końca ustawowego okresu korekty podatku naliczonego.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj