Interpretacja Urzędu Skarbowego w Prudniku
PP-406/43/AZ/05
z 27 października 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP-406/43/AZ/05
Data
2005.10.27



Autor
Urząd Skarbowy w Prudniku


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zmiany w przepisach obowiązujących, przepisy przejściowe i końcowe --> Przepisy przejściowe i końcowe --> Okresy przejściowe


Słowa kluczowe
budynki zbiorowego zamieszkania
opodatkowanie
podatek od towarów i usług
usługi budowlano-montażowe
usługi remontowo-budowlane


Pytanie podatnika
Jaką stawkę VAT należy stosować przy świadczeniu usług remontowo budowlanych wykonywanych w budynku mieszkalnym aresztu śledczego


P O S T A N O W I E N I E

Działając na podstawie art.14a §1 i §4 oraz art.216 §1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz.U. nr 8 poz.60 z 2005r ze zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Prudniku uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione w piśmie z dnia 24.10.2005 o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej opodatkowania podatkiem VAT usług remontowo budowlanych budynku mieszkalnego Aresztu Śledczego.

U Z A S A D N I E N I E

Na podstawie art.14a §1 cytowanej w sentencji ustawy z dnia 29 sierpnia1997r. Ordynacja podatkowa, stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta, jest obowiązany do udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego stosownie do art.14a §4 Ordynacji podatkowej - następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Pismem z dnia 24.10.2005 Jednostka Wasza zwróciła się z zapytaniem o podanie wysokości stawki VAT stosowanej do robót remontowych i konserwacyjnych:

1. Budynku mieszkalnego dla osadzonych zaklasyfikowanego do PKOB 1130 na które składa się:

.remont kotłowni - znajdującej się w części piwnicznej budynku mieszkalnego dla osadzonych

.remont wejścia głównego do budynku mieszkalnego dla osadzonych

.remont pomieszczeń z przeznaczeniem na magazyny żywności dla osadzonych- znajdujących się w części piwnicznej budynku mieszkalnego dla osadzonych

2. Budynku wolnostojącego na terenie aresztu śledczego z przeznaczeniem na kuchnię dla osadzonych, który nie stanowi budynku mieszkalnego.

Zdaniem Waszej Jednostki zgodnie z przepisami § 5 ust.1 rozporządzenia Min. Fin. z dnia 27 kwietnia 2004r w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług do świadczenia usług remontu pomieszczeń budynku mieszkalnego dla osadzonych powinna być zastosowana 7% stawka VAT.

Odpowiadając na wyżej przedstawione zagadnienie, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Prudniku informuje, co następuje:

Zgodnie z treścią art.146 ust.1 pkt 2 lit.a), ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz.535 ze zm.) - zwanej dalej ustawą o VAT - w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31.12.2007 r. stosuje się stawkę w wysokości 7 % w odniesieniu do robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą. Przy czym przez roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą, o których mowa w art.146 ust.1 pkt 2 lit.a cyt. ustawy o VAT rozumie się roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej oraz remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego. Stanowi o tym przepis art.146 ust.2 ww. ustawy.

Pod pojęciem obiektów budownictwa mieszkaniowego, zgodnie z art.2 pkt 12 cyt. ustawy, rozumie się budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych: 111 -Budynki mieszkalne jednorodzinne, 112 - Budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe, ex 113 - Budynki zbiorowego zamieszkania - wyłącznie: budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej.

Dodatkowo należy zaznaczyć, iż od dnia 15.02.2005 r. na podstawie poz. 20 załącznika nr 1 do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.) stawkę 7% stosuje się również do budowy, remontów i bieżącej konserwacji następujących budynków zbiorowego zamieszkania (PKOB ex 1130):

1)domy opieki społecznej, internaty i bursy szkolne, domy studenckie, domy dziecka, domy dla bezdomnych

2)budynki mieszkalne na terenie koszar, zakładów karnych i poprawczych, aresztów śledczych.

Z redakcji przywołanych przepisów wynika, że jeżeli wykonywane usługi mieszczą się w ramach robót budowlano-montażowych oraz remontach i robotach konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym oraz infrastrukturą towarzyszącą (w rozumieniu przytoczonej ustawy) oraz dotyczą budynków mieszkalnych stałego zamieszkania sklasyfikowanych w PKOB 1130 to będą opodatkowane 7% stawką podatku VAT .

Z przedstawionego przez Jednostkę w piśmie stanu faktycznego wynika, iż zamierza dokonywać zarówno remontu pomieszczeń znajdujących się w budynku mieszkalnym zaklasyfikowanym do PKOB 1130 zamieszkałym przez osadzonych (pomieszczenia kotłowni, magazynu żywnościowego oraz wejścia głównego do budynku mieszkalnego) jak również remontu wolnostojącego budynku zaadoptowanego na kuchnię , który nie stanowi budynku mieszkalnego.

Reasumując powyższe należy stwierdzić, iż wykonanie robót remontowych i konserwacyjnych dotyczących pomieszczeń znajdujących się w budynku mieszkalnym dla osadzonych podlega opodatkowaniu VAT wg 7% stawki VAT.

Natomiast świadczenie przedmiotowych usług w innych niż wymienione wyżej obiektach: m.in. w budynku przeznaczonym na kuchnię podlega opodatkowaniu podatkiem VAT w wysokości 22%

Zatem tut. organ podatkowy podziela stanowisko przedstawionego w zapytaniu Jednostki.

Jednocześnie przypomina się, że to podatnik obowiązany jest do prawidłowego określenia przedmiotu opodatkowania. W podatku od towarów i usług obowiązek ten wiąże się z koniecznością właściwego zdefiniowania wykonywanych czynności, co jest warunkiem niezbędnym do dokonania prawidłowego opodatkowania poprzez zastosowanie właściwej stawki.

Jednocześnie należy wskazać, że niniejsza informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego dokonana została dla konkretnego stanu faktycznego przedstawionego we wniosku na dzień obowiązywania ww. przepisów w zakresie podatku od towarów i usług.

Zmiana któregokolwiek z elementów stanu faktycznego, bądź zmiana przepisów może mieć wpływ na zmianę zakresu obowiązków podatnika.

Stosownie do treści art.14b §1 Ordynacji podatkowej: interpretacja o której mowa w art.14a §1, nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta. Jeżeli jednak podatnik, płatnik lub inkasent zastosowali się do tej interpretacji, organ podatkowy nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej ich zobowiązanie podatkowe bez zmiany lub uchylenia postanowienia, o którym mowa w art.14a §4, jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu.

Zgodnie z art.14b §2 Ordynacji podatkowej interpretacja, o której mowa w art.14a §1, jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w §5.

Na niniejsze postanowienie w trybie art.14a §4 i art.236 ustawy Ordynacja podatkowa przysługuje zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu za pośrednictwem Naczelnika Tutejszego Urzędu wniesione w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia - art.236 §2 pkt.1 Ordynacji podatkowej.

Zażalenie zgodnie z art.222 w związku z art.239 Ordynacji podatkowej powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.

Jednocześnie tutejszy organ podatkowy informuje, że zgodnie z art.1 ust.1 pkt.1 lit. a ustawy z dnia 9 września 2000r o opłacie skarbowej (tekst jednolity Dz.U. nr 253 poz.2532 ze zm.) zażalenie podlega opłacie skarbowej. Wysokość stawek tej opłaty określona została w załączniku do ww. ustawy i wynosi 5 zł od podania oraz 50 gr. od każdego załącznika.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj