Interpretacja Małopolskiego Urzędu Skarbowego
PD1/423-42/05/41396
z 13 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD1/423-42/05/41396
Data
2005.06.13



Autor
Małopolski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Pobór podatku lub zaliczek na podatek przez płatników


Słowa kluczowe
dochody uzyskiwane za granicą
nieograniczony obowiązek podatkowy
umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania
zaliczka na podatek


Pytanie podatnika
Jakie są zasady opodatkowania dochodów uzyskiwanych z pracy w Libii w sytuacji braku umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie, działając na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) w sprawie udzielenia interpretacji, co do zakresu i sposobu stosowania przepisów prawa podatkowego, na wniosek Spółki (wpływ do Urzędu dnia 18.03.2005 r.)postanawia uznać stanowisko spółki przedstawione w/w pismie za nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W złożonym w tut. Urzędzie piśmie z dnia 18.03.2005 r. (data wpływu dn.18.03.2005 r.), Spółka zwróciła się z zapytaniem czy ma obowiązek poboru zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych, od dochodów uzyskiwanych w dewizach przez pracownika skierowanego do pracy w Libii jeśli brak jest konwencji o unikaniu podwójnego opodatkowania pomiędzy krajami oraz o podanie prawidłowej metody ustalenia dochodu do opodatkowania i wyliczenia zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych.
Zdaniem Spółki istnieje obowiązek poboru zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych, po przeliczeniu przychodu dewizowego na złotówki wg średniego kursu NBP z dnia przychodu, pomniejszając o składki społeczne ZUS pracownika oraz należne mu koszty uzyskania przychodu, a następnie od tak ustalonego dochodu obliczajązaliczkę na podatek pomniejszając o ulgę miesięczną i składkę zdrowotną.
Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego wyjaśnia, że z uwagi na brak konwencji o unikaniu podwójnego opodatkowania pomiędzy Polską a Libią, firma mająca siedzibę w Polsce ma obowiązek poboru zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych, od dochodu uzyskiwanego w dewizach przez swojego pracownika skierowanego do pracy w wyżej wymienionym kraju. Zgodnie z art. 11 ust. 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j. t. Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zmian.) jeżeli bank, z którego usług korzysta podatnik, stosuje różne kursy walut obcych i nie jest możliwe dostosowanie kursu, do przeliczenia na złote przychodu uzyskanego przez podatnika stosuje się kurs średni walut obcych z dnia uzyskania przychodu, ogłaszany przez Narodowy Bank Polski. Podstawę opodatkowania stanowi uzyskany w danym miesiącu przychód ze stosunku pracy oraz zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego wypłacone przez płatnika, po odliczeniu kosztów uzyskania przychodów oraz po odliczeniu potrąconych przez płatnika składek na ubezpieczenia społeczne. Odliczona zaliczka na podatek pomniejszona jest o 1/12 kwoty zmniejszającej podatek oraz kwotę składek na ubezpieczenie zdrowotne. Ustalając kwotę miesięcznego przychodu ze stosunku pracy należy wziąć pod uwagę, iż z podstawy opodatkowania wyłącza się przychody zwolnione od podatku zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt. 20 ustawy cyt. wyżej t. j. wolna od podatku dochodowego jest część dochodów osób, o których mowa w art. 3 ust. 1, przebywających czasowo za granicą i uzyskujących dochody ze stosunku pracy, z wyjątkiem wynagrodzenia uzyskiwanego przez członka służby zagranicznej, w wysokości stanowiącej równowartość diety z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju, określonej w przepisach w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju, za każdy dzień, w którym była wykonywana praca; zwolnienie dotyczy dochodów nieprzekraczających rocznie równowartości trzydziestu diet, z zastrzeżeniem ust. 15.

Wobec powyższego postanowiono jak w sentencji.

W dacie wydania niniejszego postanowienia nie toczyło się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa ani postępowanie przed Sądem Administracyjnym w sprawie, której dotyczyło zapytanie.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, traci moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących,
- nie jest wiążąca dla płatnika odpowiedzialnego za zaległości podatkowe, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Na niniejsze postanowienie służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie, za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia, stosownie do art. 14a § 4 i art. 236 § 2 pkt. 1 ustawy Ordynacja podatkowa. Zażalenie powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu będącego przedmiotem zażalenia, stosownie do art. 222 iw związku z art. 239 cyt. wyżej ustawy zażalenie podlega opłacie skarbowej uiszczonej w postaci znaków opłaty skarbowej, która wynosi 5 zł od podania (50 gr każdy załącznik).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj