Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Kielcach
OG/005/163/PP2/443/52/2005
z 21 października 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
OG/005/163/PP2/443/52/2005
Data
2005.10.21



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Kielcach


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zmiany w przepisach obowiązujących, przepisy przejściowe i końcowe --> Przepisy przejściowe i końcowe --> Okresy przejściowe

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
budownictwo mieszkaniowe
dom pomocy społecznej
konserwacja budynków
Polska Klasyfikacja Obiektów Budowlanych (PKOB)
remonty
stawki podatku


Pytanie podatnika
Jaką stawką podatku VAT opodatkować usługi remontowo-konserwacyjne wykonywane w domach studenta i domach pomocy społecznej ?


Spółka z o.o. w dniu 28.09.2005 r. złożyła do tut. organu podatkowego wniosek w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie stawki podatku od towarów i usług w przypadku świadczenia usług remontowych i konserwacyjnych w domach studenta i domach pomocy społecznej.

Stan faktyczny przedstawiony we wniosku przez Stronę jest następujący:

Spółka z o.o. wykonuje usługi remontowe i konserwacyjne:
- systemów sygnalizacji alarmowej pożaru, antywłamaniowej i napadu, przyzywowej, kontroli dostępu, systemów oddymiania;
- nadajników telewizyjnych i radiowych (telewizja przemysłowa, kamery telewizyjne, radiowęzły, radiotelefony, centrale);
- profesjonalnego sprzętu radiowo-telewizyjnego oraz sprzętu do operowania dźwiękiem i obrazem (domofony, urządzenia przywoławcze);
- usługi w zakresie wykonywania impregnacji ogniochronnej, polegającej na zabezpieczeniu ognioochronnym elementów drewnianych i metalowych (ścian, schodów, dachów, stropów).

Odbiorcami w/w usług są domy studenta i domy pomocy społecznej.

Spółka zwróciła się z zapytaniem:
- Jaką stawką podatku VAT opodatkować w/w usługi?

Zdaniem Spółki powyższe usługi remontowo-konserwacyjne podlegają opodatkowaniu stawką podatku VAT w wysokości 7%.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego stwierdza, że przedstawione powyżej stanowisko Spółki jest prawidłowe.

Stanowisko organu podatkowego jest następujące:

Urząd Statystyczny w Łodzi Ośrodek Standardów Klasyfikacyjnych zakwalifikował wykonywane przez Spółkę usługi w następujących grupowaniach:
- prace remontowe i konserwacyjne systemów sygnalizacji alarmowej pożaru, kontroli dostępu, systemów oddymiania - PKWiU 45.31.21-00.00 "Roboty związane z instalowaniem systemów przeciwpożarowych";
- prace związane z remontem, konserwacją instalacji antywłamaniowej i napadu - PKWiU 45.31.22-00.00 "Roboty związane z instalowaniem systemów przeciwwłamaniowych";
- naprawa i konserwacja gotowych podzespołów systemu obserwacji telewizyjnej i radiowej (telewizja przemysłowa, kamery telewizyjne, radiowęzły, radiotelefony, centrale) - PKWiU 32.20.9 "Usługi instalowania, napraw i konserwacji nadajników telewizyjnych i radiowych oraz urządzeń dla telefonii i telegrafii przewodowej";
- roboty konserwacyjne, remontowe, instalacji domofonowych - urządzeń przywoławczych - PKWiU 45.31.41-00.00 "Roboty budowlane instalacyjne elektryczne dla sprzętu telekomunikacyjnego";
- usługi w zakresie wykonywania impregnacji ogniochronnej polegającej na zabezpieczeniu - malowaniu preparatami ogniochronnymi elementów drewnianych i metalowych (ścian, schodów, dachów, stropów) - PKWiU 45.44.2 "Roboty malarskie".

Zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) do dnia 31 grudnia 2007 r. stosuje się stawkę podatku VAT 7% w odniesieniu do robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą.

Pod pojęciem obiektów budownictwa mieszkaniowego w myśl art. 2 pkt 12 cyt. wyżej ustawy o VAT rozumie się budynki rodzinne stałego zamieszkania sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych: 111- Budynki mieszkalne jednorodzinne, 112- Budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe, ex 113- Budynki zbiorowego zamieszkania - wyłącznie: budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Wymienione w ex 113 budynki zbiorowego zamieszkania stanowią zamknięty katalog, którego nie można stosować rozszerzająco.

Od dnia 15 lutego 2005 r. rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 28.01.2005 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 17, poz. 150) wprowadzono zmiany w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.) gdzie: w załączniku Nr 1 do rozporządzenia (zawierającym listę towarów i usług dla których obniża się stawkę podatku do wysokości 7%) dodaje się poz.20, w której wymienia się budowę, remonty i bieżącą konserwację budynków zbiorowego zamieszkania (PKOB ex 1130): domy opieki społecznej, internaty i bursy szkolne, domy studenckie, domy dziecka, domy dla bezdomnych.

Wobec powyższego, usługi remontowe i konserwacyjne wykonywane przez Spółkę z o.o. w domach studenta i domach pomocy społecznej podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według stawki 7%.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj