Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Bielsku-Białej
PP/443-0094/05/JW
z 30 września 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-0094/05/JW
Data
2005.09.30



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Bielsku-Białej


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
obniżenie podatku należnego
podatek naliczony
środek trwały
zakład pracy chronionej
zakup


Pytanie podatnika
Czy VAT naliczony przy zakupie środka trwałego sfinansowanego z Zakładowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych podlega odliczeniu od podatku należnego?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a par. 1 i par. 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity z 2005 r. Dz.U. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Bielsku-Białej stwierdza, iż stanowisko Podatnika przedstawione we wniosku z dnia 11.07.2005 r. (12.07.2005 r. data wpływu do tut. organu podatkowego) uzupełnionym pismem z dn. 24.08.2005 r. - o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12.07.2005 r. do Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Bielsku-Białej wpłynął wniosek Podatnika – o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. Powyższy wniosek został uzupełniony pismem z dnia 24.08.2005 r.Jak stanowi art. 14a par. 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego, lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a par. 4 cytowanej wyżej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w par. 1, następuje w drodze postanowienia na które przysługuje zażalenie.

Wnioskodawca przedstawił następujący stan faktyczny:

Podatnik posiada status Zakładu Pracy Chronionej, w związku z tym ma obowiązek tworzenia Zakładowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, a środki tego funduszu przekazać na wyodrębnione konto bankowe. Środki te pochodzą głównie ze zwolnień z podatku dochodowego od osób fizycznych, podatku od nieruchomości, a także innych opłat. Zgodnie z przepisami Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie Zakładowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych ze środków tego Funduszu Podatnik sfinansował zakup środka trwałego, który to środek będzie służył działalności opodatkowanej.

Własne stanowisko w sprawie:

Zdaniem Podatnika przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego przy zakupie środka trwałego sfinansowanego ze środków ZFRON. Wnioskodawca stwierdza również, iż na podstawie art. 88 ust. 3 pkt 1 ustawy o VAT - do wydatków związanych z nabyciem towarów i usług, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym zaliczane są do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji nie ma zastosowania art. 88 ust. 1 pkt 2 co zdaniem Podatnika nie wyklucza możliwości obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Ocena prawna:

W myśl art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.Zgodnie z art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ww. ustawy o podatku VAT kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7 suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.Ponadto w myśl art. 88 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy o VAT obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego.W myśl natomiast art. 88 ust. 3 pkt 1 ww. ustawy o podatku od towarów i usług przepis ust. 1 pkt 2 nie dotyczy wydatków związanych z nabyciem towarów i usług, o których mowa w art. 87 ust. 3, oraz z nabyciem gruntów i praw wieczystego użytkowania gruntów.

Biorąc pod uwagę powyższe przepisy tut. organ podatkowy stwierdza, iż otrzymanie środków pieniężnych np. z Zakładowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na pokrycie kosztów związanych z nabyciem środków trwałych podlegających amortyzacji, i wykorzystywanych następnie do wykonywania czynności opodatkowanych, nie powoduje u Podatnika nabywającego te towary utraty prawa określonego w art. 86 ust. 1 ww. ustawy o VAT.Ponadto w myśl art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. z 2000 r. Dz.U. Nr 54, poz. 654 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów są – co do zasady – wydatki ponoszone przez podatników w związku z osiąganymi przychodami, z wyjątkiem tych wydatków, które zostały wymienione w art. 16 ust. 1 ww. ustawy. Z powyższego wynika, że aby wydatek mógł zostać zakwalifikowany do kosztów uzyskania przychodu winien zostać faktycznie poniesiony z własnych środków podatnika.Natomiast środki, które na podstawie przepisów ustawy z dn. 27.08.1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz.U. Nr 123, poz. 776 ze zm.) gromadzone są na rachunku zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych – stanowią środki własne zakładu.Zatem wydatki poniesione z tych środków z wyjątkiem określonych w art. 16 ust. 1 ww. ustawy o podatku dochodowym są kosztami uzyskania przychodów.Z przedstawionego przez Wnioskodawcę stanu faktycznego wynika, iż zakupiony środek trwały sfinansowany z Zakładowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, z którego środki pochodzą ze zwolnień z podatku dochodowego od osób fizycznych, podatku od nieruchomości, a także innych opłat - będzie służył działalności opodatkowanej.

Reasumując w świetle przedstawionego stanu faktycznego i prawnego tut. organ podatkowy podziela stanowisko Podatnika przedstawione we wniosku, iż podatek naliczony przy zakupie środka trwałego sfinansowanego z Zakładowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych podlega odliczeniu od podatku należnego – ponieważ będzie służyć sprzedaży opodatkowanej, zatem Podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego na podstawie art. 86 ust. 1 ww. ustawy o podatku od towarów i usług. Zgodnie z art. 14a par. 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu sporządzenia wniosku.

W przypadku zmiany przepisów interpretacja stanie się nieaktualna.Zgodnie z art. 14b par. 1 i 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.Stronie przysługuje prawo wniesienia zażalenia na niniejsze postanowienie do Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach (adres do korespondencji: Izba Skarbowa w Katowicach Ośrodek Zamiejscowy w Bielsku-Białej, 43-300 Bielsko-Biała ul. Traugutta 2a) w terminie 7 dni od dnia doręczenia rozstrzygnięcia. Zażalenie wnosi się za pośrednictwem organu podatkowego, który wydał postanowienie.Zażalenie podlega opłacie skarbowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj