Interpretacja Opolskiego Urzędu Skarbowego
PP/443-27-2-BS/05
z 11 maja 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-27-2-BS/05
Data
2005.05.11



Autor
Opolski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania --> Podstawa opodatkowania


Słowa kluczowe
dotacja przedmiotowa
fundusz unijny
podatek od towarów i usług
podstawa opodatkowania
subwencja
środek trwały


Pytanie podatnika
Spółka ma wątpliwości czy otrzymana dotacja podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług i czy wchodzi do podstawy opodatkowania podatkiem od towarów i usług.


POSTANOWIENIE

Działając na podstawie art. 14a § 4 i art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (teksy jednolity Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60) Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu stwierdza, iż stanowisko Spółki przedstawione w piśmie z dnia 08 lutego 2005r. jest prawidłowe

UZASADNIENIE

Pismem z dnia 08 lutego 2005r. (data wpływu do tut. Urzędu 14 lutego 2005r.) Spółka zwróciła się do tut. organu podatkowego z wnioskiem o udzielenie pisemnej informacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w Jej indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym, przedstawiając następujący stan faktyczny: Spółka prowadzi działalność w sferze usług transportowych i spedycji. W 2004r. Spółka dokonała zakupów inwestycyjnych środków transportu z własnych środków i według własnego wyboru. Ze środków funduszu FHARE adresowanych do małych i średnich przedsiębiorstw Spółka uzyskała dotację odpowiadającą 15 % wartości zakupionych środków.

Spółka ma wątpliwości czy otrzymana dotacja podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług i czy wchodzi do podstawy opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

Zdaniem Spółki otrzymana dotacja nie była związana bezpośrednio z dostawą towarów lub świadczeniem usług i tym samym nie wchodzi do podstawy opodatkowania.

Po przeanalizowaniu obowiązującego stanu faktycznego oraz obowiązującego stanu prawnego Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, co następuje:

Zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm.) – zwanej dalej „ustawą”, podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrotem jest także otrzymana dotacja, subwencja i inna dopłata o podobnym charakterze związana z dostawą lub świadczeniem usług.

Z powyższego przepisu wynika, iż w przypadku, gdy w związku z dostawą towaru lub świadczeniem usługi podatnik otrzymuje od innego podmiotu dofinansowanie stanowiące dopłatę do ceny towaru lub usługi – to tego rodzaju dotacja (subwencja lub inna opłata o podobnym charakterze) stanowi, obok ceny, uzupełniający ją element podstawy opodatkowania z tytułu dostawy lub świadczenia usługi. Aby jednak dofinansowanie tego rodzaju podlegało opodatkowaniu musi być ono bezpośrednio związane z dostawą towarów lub świadczeniem usług (dotacja przedmiotowa).

Jeśli natomiast taki związek nie występuje to dotacja, subwencja i inna opłata o podobnym charakterze – nie podlega opodatkowaniu. Zatem dotacja dla Spółki na pokrycie kosztu zakupu środków transportu – dla której nie zachodzi bezpośredni związek z konkretnymi dostawami lub świadczeniami realizowanymi przez jednostkę – wyłączona jest z zakresu przedmiotowego opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

Powyższe stanowisko znajduje swoje odzwierciedlenie w stanowisku prezentowanym na oficjalnej stronie Ministerstwa Finansów pod adresem:
http://www.mofnet.gov.pl/dokument.php...dzial=427id=41014
W stanowisku tym stwierdzono, iż:
„Zgodnie z art. 29 ust. 1 zd. czwarte ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług, obrotem jest także otrzymana dotacja, subwencja i inna dopłata o podobnym charakterze związana z dostawą lub świadczeniem usług. Przepis ten oznacza zatem, że do podstawy opodatkowania podatkiem od towarów i usług wliczane są tylko takie dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze, które mają bezpośredni wpływ na kwotę należną (cenę) z tytułu dostawy lub świadczenia usługi. Podstawę zatem oceny opodatkowania podatkiem od towarów i usług dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze, jest stwierdzenie czy są one dokonywane w celu sfinansowania czy też dofinansowania konkretnej dostawy lub usługi. Tym samym otrzymana dotacja, subwencja lub inna dopłata o podobnym charakterze niemająca bezpośredniego wpływu na wartość dostawy lub usługi, nie wchodzi do podstawy opodatkowania podatkiem od towarów i usług.”

W związku z powyższym otrzymana dotacja z funduszu FHARE na zakup środków transportu nie wchodzi do podstawy opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

Jednocześnie Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, że przedmiotowa informacja o zakresie stosowania prawa podatkowego ma zastosowanie wyłącznie w przedstawionym stanie faktycznym, w zakresie zadanego przez Spółkę pytania i w obowiązującym na dzień zaistnienia omawianego zdarzenia stanie prawnym.

Na podstawie art. 14a § 4, art. 236 § 2 pkt 1 oraz art. 223 §1 w związku z art. 239 powołanej ustawy Ordynacja podatkowa, na niniejsze postanowienie służy zażalenie, które wnosi się do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu, za pośrednictwem tut. organu podatkowego w terminie 7 dni od dnia otrzymania niniejszego postanowienia.

Zażalenie podlega opłacie skarbowej. Zgodnie art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy z dnia 9 września 2000r. o opłacie skarbowej (Dz. U. z 2004r. Nr 253, poz. 2532 ze zm.) opłacie tej podlegają podania i załączniki do podań składane w sprawach indywidualnych z zakresu administracji publicznej. Szczegółowy wykaz przedmiotów opłaty skarbowej zawiera załącznik do ww. ustawy. Zgodnie z pozycją 1, części I, powołanego załącznika do ustawy o opłacie skarbowej z dnia 9 września 2000r. opłata skarbowa od podania wynosi 5zł natomiast zgodnie z poz. 2 opłata skarbowa od załącznika do podania wynosi 50gr.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj