Interpretacja Urzędu Skarbowego w Końskich
PP-443/2046/VAT198/23/05
z 24 października 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP-443/2046/VAT198/23/05
Data
2005.10.24



Autor
Urząd Skarbowy w Końskich


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
odliczenie podatku od towarów i usług
rata leasingowa


Pytanie podatnika
Czy przysługuje podatnikowi prawo do odliczenia po dniu 22 sierpnia 2005 r. w całości podatku naliczonego z faktury otrzymanej od leasingodawcy dokumentującej ratę czynszu za użytkowanie samochodu ciężarowego, jeżeli umowa leasingu nie została zarejestrowana w urzędzie skarbowym do dnia 15 czerwca 2005 r. ?


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Końskich działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (jednolity tekst Dz. U. z 2005 r., Nr 8, poz. 60 ze zmianami) po rozpatrzeniu wniosku podatniczki z dnia 21.09.2005 r. (data wpływu do Urzędu Skarbowego 26.09.2005 r.) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego dotyczącego prawa do odliczenia po 22 sierpnia 2005 r. w całości podatku naliczonego z faktury otrzymanej od leasingodawcy dokumentującej ratę czynszu za użytkowanie samochodu ciężarowego, jeżeli umowa leasingu nie została zarejestrowana w Urzędzie Skarbowym do dnia 15 czerwca 2005 r. stwierdza, że przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

    Podatniczka złożyła w tut. Urzędzie Skarbowym pisemny wniosek w sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług.Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że w grudniu 2004 r. podatniczka zawarła umowę leasingu operacyjnego na użytkowanie samochodu marki Mercedes-Benz typ Vito 111 CDI. W dacie zawarcia powyższej umowy obowiązywał zapis art. 86 ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług. Ładowność leasingowanego samochodu była wyższa aniżeli określona we wzorze Lisaka, a więc przysługiwało podatniczce prawo do odliczenia podatku naliczonego od raty leasingowej jak również od zakupu paliwa. Obecnie podatniczka posiada zaświadczenie o przeprowadzonym badaniu technicznym pojazdu wydanym przez okręgową stację kontroli pojazdów, że samochód Mercedes Vito spełnia warunki określone w znowelizowanym art. 86 ust. 4 pkt. 4 ustawy o podatku VAT. Zgodnie zaś z przepisem art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 90, poz. 756) w przypadku samochodów i pojazdów samochodowych będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze zawartych przed 1 czerwca 2005 r., w stosunku do których kwotę podatku naliczonego stanowiła cała kwota podatku wykazanego na fakturze, kwota Vat w tej właśnie wysokości od czynszu (raty) lub innych płatności wynikających z takiej umowy nadal może być podstawą do odliczenia pod dwoma warunkami:
  1. w odniesieniu do w/w umów, bez uwzględniania zmian tych umów dokonywanych po 1 czerwca 2005 r, oraz
  2. zarejestrowania w/w umowy we właściwym urzędzie skarbowym do dnia 15 czerwca 2005 r.,Jak wynika ze złożonego wniosku podatniczka nie dopełniła powyższej formalności a więc nie zarejestrowała przedmiotowej umowy leasingu w Urzędzie Skarbowym.
    W tak przedstawionym stanie faktycznym podatniczka zwraca się z zapytaniem czy po 22 sierpnia 2005 r. przysługuje prawo do odliczenia w całości podatku naliczonego z faktury otrzymanej od leasingodawcy dokumentującej ratę czynszu za użytkowanie samochodu ciężarowego, jeżeli umowa ta nie została zarejestrowana do dnia 15 czerwca 2005 r. w urzędzie skarbowym. Zdaniem wnioskodawcy przedmiotem leasingu jest samochód spełniający warunek zawarty w art. 86 ust. 4 pkt 4 znowelizowanej ustawy o Vat a więc przysługuje jej prawo odliczenia podatku z rat leasingowych jak również od paliwa pomimo iż nie dopełniła rejestracji umowy leasingu do dnia 15 czerwca 2005 r. w Urzędzie Skarbowym.Nowelizacja do ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 21 kwietnia 2005 r. (Dz. U. Nr 90 poz. 756) zmieniła przepisy dot. rozliczania podatku naliczonego przy nabyciu samochodów osobowych i niektórych innych pojazdów samochodowych. Zmiany te weszły w życie z dniem 22 sierpnia 2005 r. Zgodnie z nowymi przepisami ograniczenie w zakresie odliczenia podatku naliczonego nie dotyczy samochodów ciężarowych o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 tony oraz tych kategorii pojazdów samochodowych o których mowa w art. 86 ust. 4 w/w ustawy. Spełnienie wymagań dla pojazdów samochodowych wymienionych w art. 86 ust. 4 znowelizowanej ustawy stwierdza się na podstawie dodatkowego badania technicznego przeprowadzonego przez okręgową stację kontroli pojazdów. Dokumentami, które potwierdzają spełnienie tych wymogów, zgodnie z art. 86 ust. 5, są:
  1. zaświadczenie wydane przez okręgową stację kontroli pojazdów,
  2. dowód rejestracyjny pojazdu zawierający stosowną adnotację o spełnieniu warunków.Kopia w/w zaświadczenia powinna być dostarczona naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 14 dni od dnia jego otrzymania.Obowiązki te dotyczą nie tylko właścicieli pojazdów, które zostały wymienione w art. 86 ust. 4, ale także i użytkowników np. leasingobiorców.W stosunku do tych pojazdów kwotę podatku naliczonego stanowi cała kwota podatku wykazana na fakturze albo dokumencie celnym i podlega odliczeniu według zasad ogólnych określonych ustawą. Podatnikowi przysługuje również odliczenie podatku od paliwa wykorzystywanego do napędu pojazdów.Pani D. wypełniła powyższe warunki i przedłożyła w Urzędzie kopię zaświadczenia o przeprowadzonym badaniu technicznym pojazdu, posiada też stosowny wpis w dowodzie rejestracyjnym.Zdaniem organu podatkowego sam fakt nie dokonania rejestracji umowy leasingu do dnia 15.06.2005 r. w tut. Urzędzie nie pozbawia podatnika prawa do odliczania w pełnej wysokości podatku naliczonego od rat leasingowych, ponieważ samochód Mercedes Vito wypełnia warunki wynikające ze znowelizowanego przepisu art. 86 ust. 4 ustawy o Vat.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj