Interpretacja Urzędu Skarbowego w Mławie
US-13/PP/443-12/05
z 15 września 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US-13/PP/443-12/05
Data
2005.09.15



Autor
Urząd Skarbowy w Mławie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania --> Podstawa opodatkowania


Słowa kluczowe
dotacja przedmiotowa


Pytanie podatnika
Czy otrzymana dotacja przedmiotowawchodzi do podstawy opodatkowania podatkiem od towarów i usług?Jak fakturować , ewidencjonować i rozliczać dotowaną sprzedaż?


P O S T A N O W I E N I ENa podstawie art.14a § 1-4w związku z art.216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005r. Nr 8 poz.60 z późn. zm.), Naczelnik Urząd Skarbowy w Mławie, postanawia: wydać pisemną interpretację Firmie co do zakresu zastosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług, oceniając stanowisko przedstawione we wniosku, o udzielenie interpretacji, jako prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

1.Stan faktyczny przedstawiony przez WnioskodawcęWnioskodawca świadczy usługi na rzecz rolnictwa polegające na badaniu opryskiwaczy ciągnikowych , które w części dotowane są z budżetu za pośrednictwem Głównego Inspektora Ochrony Roślin i Nasiennictwa w ślad za dotacją wystawiana jest faktura VAT na rzecz rolnika, zawierająca dwie pozycje tj:- badanie opryskiwaczy ciągnikowych PKWiU 743016000 kwota netto , podatek VAT wg stawki 22% , kwota brutto- dotacja jako sprzedaż zwolniona z podatku VAT.Tak wystawiona faktura jest ewidencjonowana w rejestrze sprzedaży VAT jako:- badanie opryskiwaczy ciągnikowych w pozycji ze stawką 22% VAT- dotacja jako sprzedaż zwolniona z podatku VATW deklaracji VAT w/w faktura ujmowana jest :- świadczona usługa w poz.26- dotacja w 2004r. ujmowana w poz 20 później skorygowana i ujmowana w poz. 26. Zgodnie z otrzymanymi decyzjami o przyznaniu dotacji, w momencie ich wpływu na rachunek bankowy wystawiana jest wewnętrzna faktura VAT Otrzymana dotacja wg wcześniej wystawionych faktur i przekazanych kopii faktur, jest dzielona przez 1,22 i:-ujmowana w rejestrze sprzedaży w okresie wpływu na rachunek ze stawką22% a na czerwono ujmowana w pozycji sprzedaż zwolniona zbiorczow sporządzanej deklaracji dotacja ta ujmowana jest w poz.26 ze stawką 22%Zakupy towarów i usług ewidencjonowane są w rejestrze zakupów VAT jako zakupy opodatkowane służące sprzedaży opodatkowanej ze stawka 22% i ujęte w deklaracji w poz. 43 w 2005r. a w 2004r. (od m-ca maja do m-ca grudnia) rozliczane były strukturą i w deklaracji za styczeń 2005r. rozliczone ponownie, po skorygowaniu dotacji jako opodatkowanej i ujęte także w poz.43 deklaracji.

2.Przedmiot interpretacjiSposób fakturowania, ewidencjonowania oraz rozliczania podatku od towarów i usług w deklaracji dla podatku od towarów i usług, z tyt. dostawy usług badania opryskiwaczy ciągnikowych oraz związanych z tym dotacji budżetowych.

3.Stanowisko wnioskodawcyFakturując usługę należy wykazywać ją na fakturze w dwóch pozycjach- badanie opryskiwaczy ciągnikowych PKWiU 743016000 kwota netto , podatek VAT wg stawki 22% , kwota brutto tj kwota jaką płaci rolnik- dotacja MRiRW jako sprzedaż nie podlegająca opodatkowaniu, będąca zgodnie z pismem DCI-613-11/05 podstawą do otrzymania dotacjiDotację należy zaewidencjonować w rejestrze sprzedaży VAT dopiero w m-cu w którym została otrzymana. Przyznana kwota dotacji jest kwotą brutto a więc należy ją podzielić przez 1,22 i wyliczyć podatek VAT. Dopóki nie zostanie przekazana nie powinna być wykazywana w rejestrze sprzedaży jako zwolniona.Zakupy towarów i usług nie powinny być rozliczane strukturą zakupów i korygowane deklaracją ponieważ nie dokonywana jest sprzedaż zwolniona gdyż jest ona opodatkowana w momencie jej przyznania.W momencie otrzymania dotacji powinna być wystawiona faktura VAT wewnętrzna dla celów podatku VAT z zawartą w niej: kwotą netto , podatku VAT , kwotą brutto

4. Ocena prawna stanowiska wnioskodawcyDo opisanego stanu faktycznego mają zastosowanie następujące normy prawa podatkowego:Art.19 ust.21, art.29 ust. 1 , art. 30-32, art. 119 oraz art. 120ust.4 i 5 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz.535 z późn.zmn.).Zastosowanie powołanych norm skutkuje dokonaniem powyższej oceny prawnej stanowiska Wnioskodawcy, uzasadnionej w sposób następujący:

Zgodnie z art.29 ust. 1 ustawy podstawą opodatkowania jest obrót , z zastrzeżeniem ust. 2-22, , art. 30-32, art. 119 oraz art. 120ust.4 i 5 tej ustawy.Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży pomniejszona o kwotę podatku należnego. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy.Obrót zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mające bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną) towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika , pomniejszone o kwotę podatku należnego.Na podstawie w/w przepisu prawa oraz w świetle pisma Ministra Finansów - Podsekretarza Stanu z dnia 30 grudnia 2004r. nr PP3-812-1341/2004/BL obrotem jest także otrzymana dotacja , subwencja lub inna dopłata o podobnym charakterze związana z dostawą lub świadczeniem usług . Przepis ten oznacza , że do podstawy opodatkowania podatkiem od towarów i usług wliczane są tylko takie dotacje , subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze, które mają bezpośredni wpływ na kwotę należną (cenę) z tytułu dostawy lub świadczenia usługi.Podstawą oceny opodatkowania podatkiem od towarów i usług dotacji , subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze jest stwierdzenie czy są one dokonywane w celu sfinansowania czy też dofinansowania konkretnej dostawy lub usługi. Tym samym otrzymana dotacja , subwencja i inna dopłata o podobnym charakterze nie mająca bezpośredniego wpływu na wartość dostawy lub usługi nie wchodzi do podstawy opodatkowania podatkiem od towarów i usług.Zgodnie z art. 19 ust. 21 ustawy obowiązek podatkowy z tytułu należnych na podstawie odrębnych przepisów dotacji , subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze powstaje z chwilą uznania rachunku bankowego podatnika. W przypadku uznania rachunku bankowego podatnika zaliczką z tyt. przepisów dotacji , subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze obowiązek podatkowy powstaje w tej części.Wobec powyższego stanowisko podatnika dotyczące fakturowania, ewidencjonowania oraz rozliczania przedmiotowej sprzedaży i zakupów z nią związanych w deklaracji dla podatku od towarów i usług, należy uznać za prawidłowe.Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj