Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu
PDII/415-33-2/05
z 26 października 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PDII/415-33-2/05
Data
2005.10.26



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Opolu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku


Słowa kluczowe
faktura
moment powstania obowiązku podatkowego
termin płatności
wywóz


Pytanie podatnika
Czy spółka cywilna może zawrzeć umowę na wykonywanie usług w zakresie wywozu nieczystości z określonym kwartalnym terminem wystawienia faktur,ponieważ podatek dochodowy byłby odprowadzany od przychodu ustalonego zgodnie z przepisami art. 14 ust. 1 g pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych .


POSTANOWIENIE

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu, działając na podstawie art.216 i art.14a §1 i §4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005r. Nr 8 poz.60 ze zm.) po rozpatrzeniu Państwa wniosku z dnia 09 sierpnia 2005r. w sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie opodatkowania przychodów uzyskanych z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej dokumentowanej na podstawie faktur wystawionych, zgodnie z zawartą umową, stwierdza, że stanowisko zawarte we wniosku jest prawidłowe.

U z a s a d n i e n i e

Działając, zgodnie z przepisem art.14a §1 ww. Ordynacji podatkowej, stosownie do swojej właściwości, m.in. naczelnik urzędu skarbowego, na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu stosowania przepisów prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Natomiast, zgodnie z §2 tegoż art.14a, składając wniosek podatnik, płatnik lub inkasent jest obowiązany do wyczerpującego przedstawienia stanu faktycznego oraz własnego stanowiska w sprawie.

Z przedstawionego w piśmie z dnia 09 sierpnia 2005r. stanu faktycznego wynika, iż spółka cywilna prowadzi działalność handlową i usługową, w tym również wywóz odpadów, a zdarzenia gospodarcze ewidencjonuje w podatkowej księdze przychodów i rozchodów. Przychody uzyskane z tego tytułu dokumentowane są fakturami wystawionymi co miesiąc z określonym terminem płatności, od 30 do 45 dni od daty wystawienia faktury.

Zdaniem Państwa spółka cywilna może zawrzeć umowę na wykonywanie usług w zakresie wywozu nieczystości z określonym kwartalnym terminem wystawiania faktur, ponieważ podatek dochodowy byłby odprowadzony od przychodu ustalonego zgodnie z przepisami art.14 ust.1g pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Mając na uwadze zaistniały stan faktyczny i prawny stwierdza się, iż powyższe stanowisko jest prawidłowe.

Zgodnie z przepisem art.14 ust.1g pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000r. Nr 14 poz.176 ze zm.)) w brzmieniu obowiązującym od dnia 01 stycznia 2005r., w przypadku rozliczeń z tytułu usług rozprowadzania wody, gospodarki ściekami oraz wywozu i unieszkodliwienia odpadów;
- za datę powstania przychodu należnego uważa się wynikający z f-ry termin płatności, a jeżeli termin nie jest określony, ostatni dzień miesiąca, w którym wystawiono f-rę.

Z przedstawionego wniosku wynika, iż spółka cywilna prowadzi m.in. działalność usługową w zakresie wywozu odpadów. Przychody uzyskane z tego tytułu dokumentowane są fakturami, na których wykazywany jest termin ich płatności.

Mając na uwadze powyższe stwierdza się, że za datę powstania przychodu należy przyjąć termin płatności wynikający z faktury.

Jednocześnie Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, że powyższa interpretacja o zakresie stosowania przepisów prawa dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez spółkę cywilną we wniosku i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia. Ponadto w myśl przepisu art.14b §1 i §2 ww. Ordynacji podatkowej interpretacja nie jest dla Państwa wiążąca, wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej właściwe dla spółki cywilnej i może zostać zmieniona lub uchylona wyłącznie w drodze decyzji w trybie określonym w §5.

Zgodnie z art.14a §4 ww. Ordynacji podatkowej na powyższe postanowienie służy zażalenie, które zgodnie z przepisem art.236 §2 pkt 1 ww. Ordynacji podatkowej wnosi się w terminie 7 dni od dnia jego doręczenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu, za pośrednictwem tut. organu podatkowego.

Zgodnie z przepisem art.222 w związku z art.239 Ordynacji podatkowej, zażalenie to powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj