Interpretacja Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1472/SPC/436-36/05/PK
z 20 września 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1472/SPC/436-36/05/PK
Data
2005.09.20



Autor
Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Przedmiot opodatkowania


Słowa kluczowe
nabycie nieruchomości
sprzedaż budynków
sprzedaż nieruchomości


Pytanie podatnika
Czy sprzedaż budynku biurowego będzie podlegać podatkowi od czynności cywilnoprawnych?


Z przedstawionego przez Spółkę stanu faktycznego wynika, iż jest ona właścicielem budynku biurowego. Obecnie Spółka zamierza sprzedać ten budynek wraz z większością związanych z nim środków trwałych oraz większością praw i obowiązków związanych z budynkiem, w tym m.in. wynikających z umów najmu oraz depozytami najemców. Zdaniem Spółki umowa sprzedaży przedmiotowego budynku nie będzie podlegać podatkowi od czynności cywilnoprawnych.

W przedmiotowym przypadku istotne znaczenie mają kwestie opodatkowania transakcji podatkiem od towarów i usług, gdyż zgodnie z art. 2 pkt 4 ustawy z dnia 09.09.2000r. (Dz. U. Nr 41 z 2005r. poz. 399 ze zm.) o podatku od czynności cywilnoprawnych, podatkowi temu nie podlegają czynności cywilnoprawne, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub jest z niego zwolniona, z wyjątkiem umów sprzedaży i zamiany zwolnionych z podatku od towarów i usług, których przedmiotem są nieruchomości lub ich części albo prawo użytkowania wieczystego. W przedstawionym przez Spółkę stanie faktycznym dochodzi do zawarcia umowy sprzedaży nieruchomości, która to umowa, zgodnie z postanowieniem Naczelnika tut. Urzędu z dn. 16.09.2005r. nr 1472/RPP1/443-515/05/PS będzie zwolniona z podatku od towarów i usług. W związku z tym zwolnienie zawarte w art. 2 pkt 4 ww. ustawy nie będzie miało zastosowania, a więc przedmiotowa umowa sprzedaży nieruchomości będzie podlegała podatkowi od czynności cywilnoprawnych. Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. "a" ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych podatkowi podlegają m.in. umowy sprzedaży rzeczy. Z art. 6 ust. 1 pkt 1 lit "c" oraz ww. ustawy wynika, iż w przedmiotowej sytuacji podstawą opodatkowania będzie wartość rynkowa przedmiotu transakcji. Przepis art. 7 ust. 1 pkt 1 lit "a" stanowi, iż stawka podatku od umowy sprzedaży nieruchomości i prawa użytkowania wieczystego wynosi 2%.

Ponieważ zgodnie z art. 158 Kodeksu cywilnego przeniesienie własności nieruchomości winno mieć formę aktu notarialnego, to zgodnie z art. 10 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych płatnikiem podatku będzie notariusz, który obliczy i pobierze podatek od tej transakcji przed jej dokonaniem.

Zawarta w niniejszym postanowieniu interpretacja odnosi się jedynie do przedstawionego przez podatnika we wniosku stanu faktycznego i jest ważna w stanie prawnym obowiązującym w dniu wydania postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj