Interpretacja Urzędu Skarbowego w Piotrkowie Trybunalskim
US.I/2/4110/64/2005
z 20 września 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US.I/2/4110/64/2005
Data
2005.09.20



Autor
Urząd Skarbowy w Piotrkowie Trybunalskim


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Odliczenia od podatku


Słowa kluczowe
odliczenia od podatku
ulga remontowa
wydatki mieszkaniowe


Pytanie podatnika
Czy możliwe jest dokonanie przez rodziców odliczenia wydatków poniesionych na remont i modernizację budynku będącego własnością małoletniego syna?


Wnioskiem z dnia 20.07.2005r. (wpływ do Urzędu 22.07.2005r.) uzupełnionym dnia 12.08.2005r. wystąpili Państwo o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie.

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku i dokumentów przedłożonych w tut. Urzędzie wynika, iż w 2005 r. dokonali Państwo remontu i modernizacji budynku, w którym są zameldowani, a właścicielem tego budynku jest małoletni syn. Zgodnie z aktem notarialnym repertorium A nr .../2004 sporządzonym w dniu 27.07.2004r. w Kancelarii Notarialnej nieruchomość została przekazana małoletniemu synowi w drodze darowizny. Państwo jako przedstawiciele ustawowi, do czasu osiągnięcia przez syna pełnoletności będą ponosili wszelkie ciężary związane z przedmiotową nieruchomością /§ 6 w/w aktu notarialnego/.

Wobec powyższego zwracają się Państwo z zapytaniem, czy w tej sytuacji mogą dokonać odliczenia wydatków poniesionych na remont i modernizację przekazanego budynku.

W Państwa ocenie poniesione wydatki można odliczyć od podatku za 2005r. w ramach ulgi na remont i modernizację budynku mieszkalnego.

Zgodnie z art. 27a ust.1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym do 31.12. 2003r. - podatek dochodowy od osób fizycznych, pomniejszony zgodnie z art. 27b o składki na ubezpieczenie zdrowotne, zmniejsza się na zasadach określonych w ust. 2-15, jeżeli w roku podatkowym podatnik poniósł wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe, przeznaczone na remont i modernizację – zajmowanego na podstawie tytułu prawnego – budynku lub lokalu mieszkalnego.

Stosownie do obowiązujących od 1 stycznia 2004r. przepisów ustawy podatkowej wyżej cytowany zapis ustawy został uchylony. Jednakże na podstawie art. 12 ust. 2 ustawy z dnia 12 listopada 2003r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 202, poz. 1956) podatnicy mają możliwość skorzystania z odliczeń wydatków mieszkaniowych do końca 2005 r.

W myśl powyższych przepisów jednym z warunków odliczenia w tym zakresie jest posiadanie tytułu prawnego do remontowanego budynku lub lokalu mieszkalnego.

Za tytuł prawny do budynku lub lokalu mieszkalnego uważa się:

–akt własności,

–decyzję administracyjną,

–umowę użyczenia,

–umowę najmu lub dzierżawy,

–inny stosunek zobowiązaniowy, z którego wynika prawo podatnika do korzystania z budynku lub lokalu mieszkalnego.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że jesteście Państwo przedstawicielem ustawowym małoletniego syna, który jest właścicielem budynku administracyjno-gospodarczego wybudowanego bez pozwolenia i nabytego w formie darowizny.

Z § 2 aktu notarialnego wynika, że przekazana małoletniemu synowi nieruchomość zabudowana jest budynkiem gospodarczo-administracyjnym.

Urząd Miasta i Gminy decyzją z dnia 12.03.1993r. zezwolił Panu na użytkowanie wybudowanego bez pozwolenia na budowę budynku administracyjno-gospodarczego.

Zatem nie możecie Państwo skorzystać z ulgi na remont i modernizację omawianego budynku, gdyż jest to budynek administracyjno-gospodarczy, a nie mieszkalny.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Urząd i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

W myśl art. 14 b § 1 i § 2 Ordynacji podatkowej interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta. Natomiast jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona lub uchylona wyłącznie w drodze decyzji.

Interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego jest wiążąca do czasu zmiany przepisów prawa, które były przedmiotem interpretacji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj