Interpretacja Pomorskiego Urzędu Skarbowego
PV/443-223/IV/2005/DP
z 24 sierpnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PV/443-223/IV/2005/DP
Data
2005.08.24



Autor
Pomorski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Faktury --> Wystawianie faktury


Słowa kluczowe
faktura częściowa
fakturowanie
klasyfikacja statystyczna
klasyfikacje
moment powstania obowiązku podatkowego
Polska Klasyfikacja Obiektów Budowlanych (PKOB)
Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług (PKWiU)
roboty budowlane
roboty budowlano-montażowe
stawka
stawki podatku


Pytanie podatnika
Czy dopuszczalne jest wyodrębnienie w poszczególnych fakturach VAT poszczególnych elementów (etapów) realizacji budowy?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Podatnika, data wpływu do tut. Urzędu 24.05.2005 r., o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie określenia czy dopuszczalne jest, dla celów podatku od towarów i usług, wyodrębnienie, w poszczególnych fakturach VAT, poszczególnych elementów realizacji umowy

stwierdza, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

Uzasadnienie

Zgodnie z przedstawionym stanem faktycznym Podatnik, w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, realizuje m.in. roboty budowlane sklasyfikowane w grupowaniu PKWiU 45.21.64-00.10 „Roboty ogólnobudowlane związane z obiektami do uzdatniania wody i oczyszczania ścieków”. Klasyfikacja ta obejmuje zarówno budowę nowej stacji uzdatniania wody, jak również remonty prowadzone na stacjach uzdatniania wody. Zawarte umowy na roboty budowlane obejmują: opracowanie projektu budowlanego, uzgodnienia branżowe, uzyskanie pozwolenia na budowę, projekty branżowe, dostawę maszyn i urządzeń, wykonanie robót budowlano-konstrukcyjnych, montaż i instalację urządzeń, przeszkolenie pracowników obsługi zamawiającego, wykonanie rozruchu i prób ruchowych.

Za wykonanie umowy określone jest dla wykonawcy wynagrodzenie ryczałtowe (umowa nie jest rozliczana kosztorysem powykonawczym). Umowa przewiduje częściowe odbiory po realizacji poszczególnych etapów robót i częściowe fakturowanie.

W związku z powyższym Wnioskodawca zwraca się z zapytaniem czy dopuszczalne jest wyodrębnienie w poszczególnych fakturach VAT poszczególnych elementów (etapów) realizacji budowy.

Zdaniem Wnioskodawcy możliwe jest określenie w fakturze VAT zakończonego etapu robót z dodatkowym wyszczególnieniem czego etap ten dotyczy, np. „dostawa urządzeń”.

Po przeanalizowaniu zaprezentowanego we wniosku stanu faktycznego oraz stanowiska Podatnika, mając na uwadze obowiązujące przepisy prawa, tut. Organ stwierdza, co następuje:

Na podstawie art. 106 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) – dalej zwanej ustawą o VAT, podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16.

Stosownie natomiast do zapisów art. 106 ust. 3 ustawy o VAT przepisy ust. 1 i 2 stosuje się odpowiednio do części należności otrzymywanych przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi.

Zgodnie z przedstawionym stanem faktycznym Podatnik zawarł umowę na roboty budowlane, która swym zakresem obejmuje szereg czynności, składających się na usługę, w tym dostawę maszyn i urządzeń.

W przypadku zatem, gdy umowa cywilnoprawna łącząca Podatnika z kontrahentem obejmuje swym zakresem cały szereg czynności (w tym dostawę maszyn i urządzeń) właściwym jest - dla celów podatku od towarów i usług - uznanie przedmiotowych czynności, które Podatnik sklasyfikował w grupowaniu PKWiU 45.21.64-00.10 - „Roboty ogólnobudowlane związane z obiektami do uzdatniania wody i oczyszczania ścieków” jako jednej, kompleksowej usługi budowlano-montażowej.

Zgodnie z przepisami § 15 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 798), w przypadkach określonych w art. 19 ust. 10 i ust. 13 pkt 1-5 i 7-11 ustawy o VAT, fakturę wystawia się nie później niż z chwilą powstania obowiązku podatkowego. Na podstawie § 15 ust. 2 w/w rozporządzenia faktury, o których mowa w ust. 1, nie mogą być wystawione wcześniej niż 30. dnia przed powstaniem obowiązku podatkowego.

Jednocześnie tut. Organ zauważa, iż obowiązek podatkowy w przypadku usług budowlanych lub budowlano-montażowych powstaje, na postawie art. 19 ust. 13 pkt 2 lit. d) ustawy o VAT, z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż 30. dnia, licząc od dnia wykonania usług. Zgodnie z ust. 14 w/cyt. przepis stosuje się również do usług przyjmowanych częściowo, których odbiór jest dokonywany na podstawie protokołów zdawczo-odbiorczych.

Stosownie natomiast do zapisów ust. 15 w przypadkach określonych w ust. 10, 13 pkt 2-5 i 7-10 otrzymanie części zapłaty (ceny) lub części wkładu budowlanego i mieszkaniowego powoduje powstanie obowiązku podatkowego w tej części.

Należy zatem stwierdzić, iż przepisy ustawy o VAT nie wyłączają prawa, lecz wręcz nakładają na podatnika obowiązek potwierdzenia wykonania części usługi (etapu realizacji umowy) fakturą. W ocenie tut. Organu Podatnik wypełniając postanowienia umowy, która przewiduje „częściowe odbiory” po realizacji poszczególnych etapów robót, jest obowiązany do wystawienia faktury VAT za każdy z tych etapów (jako część jednej usługi).

W świetle przedstawionego stanu faktycznego oraz przywołanych powyżej unormowań prawnych należy zatem uznać, iż obowiązkiem Podatnika jest udokumentowanie kolejnych, przyjmowanych przez nabywcę, etapów realizacji umowy na roboty budowlano-montażowe poprzez wystawienie faktury natomiast prawem – wyodrębnienie w poszczególnych fakturach poszczególnych elementów realizacji budowy.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj