Interpretacja Pomorskiego Urzędu Skarbowego
PV/443-221/IV/2005/DP
z 24 sierpnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PV/443-221/IV/2005/DP
Data
2005.08.24



Autor
Pomorski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Świadczenie usług


Słowa kluczowe
klasyfikacja statystyczna
klasyfikacje
moment powstania obowiązku podatkowego
Polska Klasyfikacja Obiektów Budowlanych (PKOB)
Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług (PKWiU)
roboty budowlane
roboty budowlano-montażowe
stawka
stawki podatku


Pytanie podatnika
Czy czynności wykonywane przez Podatnika w ramach zawartej umowy na roboty budowlane stanowią, dla celów podatku od towarów i usług, jedną usługę, dla której będzie miała zastosowanie jedna (wspólna) stawka podatku od towarów i usług w świetle ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.)?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Podatnika, data wpływu do tut. Urzędu 24.05.2005 r., o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie określenia czy czynności wykonywane przez Podatnika w ramach zawartej umowy na roboty budowlane stanowią, dla celów podatku od towarów i usług, jedną usługę, dla której będzie miała zastosowanie jedna (wspólna) stawka podatku od towarów i usług w świetle ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) – dalej zwanej ustawą o VAT

stwierdza, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

Uzasadnienie

Zgodnie z przedstawionym stanem faktycznym Podatnik, w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, realizuje m.in. roboty budowlane sklasyfikowane w grupowaniu PKWiU 45.21.64-00.10 „Roboty ogólnobudowlane związane z obiektami do uzdatniania wody i oczyszczania ścieków”. Klasyfikacja ta obejmuje zarówno budowę nowej stacji uzdatniania wody, jak również remonty prowadzone na stacjach uzdatniania wody. Zawarte umowy na roboty budowlane obejmują: opracowanie projektu budowlanego, uzgodnienia branżowe, uzyskanie pozwolenia na budowę, projekty branżowe, dostawę maszyn i urządzeń, wykonanie robót budowlano-konstrukcyjnych, montaż i instalację urządzeń, przeszkolenie pracowników obsługi zamawiającego, wykonanie rozruchu i prób ruchowych.

Za wykonanie umowy określone jest dla wykonawcy wynagrodzenie ryczałtowe (umowa nie jest rozliczana kosztorysem powykonawczym). Umowa przewiduje częściowe odbiory po realizacji poszczególnych etapów robót i częściowe fakturowanie.

W związku z powyższym Wnioskodawca zwraca się z zapytaniem czy wszystkie wymienione etapy realizacji umowy budowlanej należy kwalifikować jako roboty budowlane.

Zdaniem Wnioskodawcy w przypadku zawarcia umowy o roboty budowlane dotyczącej budowy kompletnej stacji uzdatniania wody doszło do zawarcia umowy o świadczenie usług. Wobec powyższego jednolita stawka podatkowa powinna zostać ustalona dla całości robót budowlanych, niezależnie od tego, jaki element robót jest realizowany na danym etapie i w konsekwencji - dla całości robót obowiązuje jednolita zasada określania momentu powstania obowiązku podatkowego.

Po przeanalizowaniu zaprezentowanego we wniosku stanu faktycznego oraz stanowiska Podatnika, mając na uwadze obowiązujące przepisy prawa, tut. Organ stwierdza, co następuje:

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, podlega m.in. odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy o VAT przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.

Zgodnie z art. 8 ust. 3 ustawy o VAT, usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, z wyjątkiem usług elektronicznych.

Stosownie do § 2 pkt 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 6 kwietnia 2004 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. Nr 89, poz. 844 ze zm.), do celów podatku od towarów i usług do dnia 31 grudnia 2006 r. stosuje się Polską Klasyfikację Wyrobów i Usług (PKWiU), stanowiącą załącznik do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997 r. (Dz. U. Nr 42, poz. 264 ze zm.).

Zgodnie z Komunikatem Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 5 listopada 2002 r. w sprawie trybu wydawania opinii interpretacyjnych według obowiązujących standardów klasyfikacyjnych (Dz. Urz. GUS Nr 12, poz. 87 ze zm.) zainteresowany podmiot sam klasyfikuje prowadzoną działalność, swoje produkty (wyroby, usługi), towary, środki trwałe i obiekty budowlane według zasad określonych w poszczególnych klasyfikacjach i nomenklaturach, wprowadzonych rozporządzeniem Rady Ministrów. W przypadku wystąpienia trudności związanych z ustaleniem właściwego grupowania, do którego należy zaliczyć dany wyrób lub usługę, zainteresowany podmiot może zwrócić się do odpowiedniego organu statystycznego tj. Ośrodka Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi (ul. Suwalska 29, 93-176 Łódź), który dokona ich klasyfikacji wydając opinię interpretacyjną.

Zgodnie z przedstawionym stanem faktycznym Podatnik zawarł umowę na roboty budowlane, która swym zakresem obejmuje szereg czynności, składających się na usługę - sklasyfikowaną w grupowaniu PKWiU 45.21.64-00.10 - „Roboty ogólnobudowlane związane z obiektami do uzdatniania wody i oczyszczania ścieków”.

Na potrzeby podatku od towarów i usług, pojęciem „robót budowlanych” ustawodawca posługuje się w art. 146 ustawy o VAT. I tak, zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a) w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do 31 grudnia 2007 r. stosuje się stawkę w wysokości 7% w odniesieniu do robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą. Przez roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą, o których mowa w ust. 1 pkt 2 lit. a), rozumie się roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej oraz remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego (art. 146 ust. 2 ustawy o VAT).

Natomiast przez infrastrukturę towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu, o której mowa w ust. 1 pkt 2 lit. a, rozumie się, stosownie do art. 146 ust. 3:

  1. sieci rozprowadzające, wraz z urządzeniami, obiektami i przyłączami do budynków mieszkalnych,
  2. urządzanie i zagospodarowanie terenu w ramach przedsięwzięć i zadań budownictwa mieszkaniowego, w szczególności drogi, dojścia, dojazdy, zieleń i małą architekturę,
  3. urządzenia i ujęcia wody, stacje uzdatniania wody, oczyszczalnie ścieków, kotłownie oraz sieci wodociągowe, kanalizacyjne, cieplne, elektroenergetyczne, gazowe i telekomunikacyjne

- jeżeli są one związane z obiektami budownictwa mieszkaniowego.

W przypadku zatem, gdy umowa cywilnoprawna łącząca Podatnika z kontrahentem obejmuje swym zakresem cały szereg czynności (przedstawionych przez Wnioskodawcę w stanie faktycznym) właściwym jest - dla celów podatku od towarów i usług - uznanie przedmiotowych czynności, które Podatnik sklasyfikował w grupowaniu PKWiU 45.21.64-00.10 - „Roboty ogólnobudowlane związane z obiektami do uzdatniania wody i oczyszczania ścieków” jako jednej, kompleksowej usługi budowlano-montażowej.

W świetle przedstawionego stanu faktycznego oraz przywołanych powyżej unormowań prawnych należy zatem uznać, iż przedmiotowe czynności powinny zostać opodatkowane jedną (taką samą) stawką podatku od towarów i usług jak również winny zostać zastosowane jednolite (te same) zasady przy rozpoznaniu momentu powstania obowiązku podatkowego dla całego świadczenia.

Jednocześnie, odnosząc się do stanowiska Podatnika, tut. Organ stwierdza, iż użyta w przedmiotowym wniosku terminologia mogłaby wskazywać na intencję zastosowania przez Podatnika do czynności objętych zapytaniem stawki podatku VAT w wysokości 7%. W związku z powyższym za zasadne uznaje się podkreślenie, iż warunkiem zastosowania powyższej stawki jest bezpośredni związek wykonywanych czynności z obiektami budownictwa mieszkaniowego, przez które – zgodnie z brzmieniem art. 2 pkt 12 ustawy o VAT - rozumie się budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych: 111 - Budynki mieszkalne jednorodzinne, 112 - Budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe, ex 113 - Budynki zbiorowego zamieszkania - wyłącznie: budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj