Interpretacja Urzędu Skarbowego w Legionowie
1409/PDF/413-i-27/05/MW
z 6 października 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1409/PDF/413-i-27/05/MW
Data
2005.10.06



Autor
Urząd Skarbowy w Legionowie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Katalog źrodeł przychodów

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
akcja
opodatkowanie dochodów


Pytanie podatnika
Zapytanie dotyczy zasad opodatkowania dochodów uzyskanych w ramach spółki Company 2003 Stock Option Plan?


Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że jako pracownik spółki X uczestniczy Pan w międzynarodowym Planie Opcji na Akcje spółki X mającej swą siedzibę w Stanach Zjednoczonych. Plan ten skierowany jest do pracowników spółek należących do Grupy X i opiera się na następujących zasadach:-uczestnictwo w planie jest dobrowolne i nie wynika z umowy o pracę;-Plan jest administrowany przez komitet składający się z członków wybranych przez zarząd spółki zagranicznej , który posiada wyłączną kompetencję w zakresie określania m.in. pracowników mogących uczetniczyć w Planie, ceny realizacji opcji(nabycia akcji);-pracownikom spółek z Grupy X w tym pracownikom Spółki zostały przyznane opcje na nabycie akcji Spółki Zagranicznej, tj. pracownicy otrzymali prawo do zakupu akcji w przyszłości po cenie stanowiącej wartość akcji Spółki Zagranicznej w chwili przyznania opcji;-opcje na nabycie akcji Spółki Zagranicznej przyznawane pracownikom są niezbywalne:-realizacja opcji (tj. nabycie akcji) przez pracowników może nastąpić po upływie określonego w Planie okresu (tzn. jedna trzecia opcji może zostać zrealizowana po upływie roku od chwili przyznania opcji, jedna trzecia- po upływie dwóch lat od chwili przyznania opcji i jedna trzecia - po upływie trzech lat od chwili przyznania opcji);-akcje nabywane przez pracowników na podstawie przyznanych im opcji będą akcjami pochodzącymi z nowej emisji;-Spółka nie ponosi żadnych kosztów Planu, w tym kosztów różnicy między wartością rynkową akcji w dniu realizacji opcji a ceną zapłaconą przez pracownika za te akcje - ani bezpośrednio , ani pośrednio;-pracownicy mają pełne prawo do dysponowania akcjami nabytymi w wyniku realizacji opcji;-pracowników Spółki nie łączy stosunek pracy ze Spółką Zagraniczną.

Wg Pana stanowiska przedstawionego we wniosku stosownie do art. 30b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychód może powstać dopiero w momencie odpłatnego zbycia akcji. W takim przypadku przychodem będzie różnica pomiędzy ceną uzyskaną w wyniku sprzedaży akcji a ceną zapłaconą przy ich zakupie. Przychód ten powinien zostać zakwalifikowany jako przychód z kapitałów pieniężnych. Będzie on podlegał opodatkowaniu z zastosowaniem 19% stawki.

Art. 10 ust. 1 pkt. 7 ustawy z dnia 26 lipca 1991 rku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14, poz. 176 z późn.zm.) stanowi, że źródłem przychodu są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt. 8 lit. a)-c).Zgodnie z regulacjami zawartymi w art. 17 ust. 1 pkt. 6 w/w ustawy, za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, przychody z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz papierów wartościowych i realizacji praw wynikających z papierów wartościowych, o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy o publicznym obrocie papierami wartościowymi.Stosownie zaś do treści art. 30b ust. 1 w/w ustawy od dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych , i z realizacji praw wynikających oraz z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz z tyt. objęcia udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną albo wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowaną część, podatek dochodowy wynosi 19% uzyskanego dochodu. Dochodem jest osiągnięta w roku podatkowym różnica między:-suma przychodów uzyskanych z tytułu zbycia papierów wartościowych a kosztami uzyskania przychodów (określonymi na podstawie art. 22 ust. 1f lub ust. 1g lub art. 23 ust. 1 pkt.38, art. 24 ust.11)

Zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt. 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie uważa się za koszty uzykania przychodów wydatków na objęcie udziałów lub akcji w spółce mającej osobowość prawną. Wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu przy ustaleniu dochodu z odpłatnego zbycia tych udziałów lub akcji. Natomiast w myśl art. 24 ust. 11 dochód stanowiący nadwyżkę pomiędzy wartością rynkową akcji objętych przez osoby uprawnione na podstawie uchwały walnego zgromadzenia, a wydatkami poniesionymi na ich objęcie, nie podlega opodatkowaniu w momencie objęcia tych akcji (...)Przychód ten podlega opodatkowaniu dopiero w momencie zbycia akcji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj