Interpretacja Urzędu Skarbowego Wrocław-Psie Pole
PP 0090/1/66/51/05/HG
z 11 lipca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP 0090/1/66/51/05/HG
Data
2005.07.11



Autor
Urząd Skarbowy Wrocław-Psie Pole


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
dokumentowanie


Pytanie podatnika
Dokumentowanie nabyć wewnątrzwspólnotowych, ich opodatkowanie przez nabywcę oraz prawo do odliczenia podatku VAT.


Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) Naczelnik Urzędu Skarbowego Wrocław-Psie Pole stwierdza, że stanowisko Pani X przedstawione we wniosku z dnia 14.04.2005 r., który wpłynął w dniu 13.04.2005 r. o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej dokumentowania nabyć wewnątrzwspólnotowych, ich opodatkowania przez nabywcę oraz prawa do odliczenia podatku VAT – jest prawidłowe.

W dniu 13.04.2005 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego Wrocław-Psie Pole wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Stan faktyczny:

Wnioskodawca jest podatnikiem podatku VAT zarejestrowanym jako podatnik VAT UE. Zamierza dokonywać w Niemczech nabyć towarów od podatników podatku od wartości dodanej zarejestrowanych i niezarejestrowanych jako podatnicy VAT UE z naliczonym niemieckim VAT-em. Zakupy od tych grup podatników wnioskodawca traktuje jako nabycia wewnątrzwspólnotowe. W ramach tych nabyć Podatnik zamierza wystawić faktury wewnętrzne opodatkowując towar właściwą w kraju stawką VAT. Za podstawę opodatkowania Podatnik będzie przyjmował wartość brutto towaru. Obliczony w ten sposób podatek VAT należny ma stanowić podatek naliczony podlegający odliczeniu.

Podatnik zwraca się z prośbą o potwierdzenie, że taki sposób postępowania będzie prawidłowy.

Zdaniem wnioskodawcy stanowisko to jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 i 2 ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów rozumie się nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz pod warunkiem, że:

1. nabywcą towarów jest podatnik, o którym mowa w art. 15, lub podatnik podatku od wartości dodanej, a nabywane towary mają służyć czynnościom wykonywanym przez niego jako podatnika,

2. dokonujący dostawy towarów jest podatnikiem, o którym mowa w art. 15, lub podatnikiem podatku od wartości dodanej.

Z powyższego wynika, że wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów ma miejsce wtedy, gdy stronami transakcji są podatnicy podatku VAT lub podatnicy podatku od wartości dodanej, nie mający obowiązku rejestracji na potrzeby handlu wewnątrzwspólnotowego.

Zatem gdy polski podatnik VAT kupuje od niemieckiego podatnika podatku od wartości dodanej nie zidentyfikowanego na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych, to dla polskiego podatnika zachodzi wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów.

Na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 4 ustawy wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Podstawę opodatkowania, zgodnie z art. 31 ustawy, stanowi kwota, jaką nabywający jest obowiązany zapłacić. Będzie to zatem należność dla dostawcy wynikająca z faktury. Kwotę tę należy powiększyć o:

1. podatki, cła, opłaty i inne należności płacone w związku z nabyciem towarów;

2. wydatki dodatkowe, takie jak prowizje, koszty opakowania, transportu oraz ubezpieczenia, pobierane przez dostawcę od podmiotu dokonującego wewnątrzwspólonotowego nabycia.

Podstawa opodatkowania nie obejmuje:

1. rabatów za zapłatę z góry;
2. opustów i zwrotów kwot z tytułu dokonanego nabycia udzielonych podmiotowi dokonującemu wewnątrzwspólnotowego nabycia.

W przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów nabywca wystawia fakturę wewnętrzną, zgodnie z art. 106 ust. 7 ustawy. Kwota należnego podatku VAT wyliczona przez podatnika z tego tytułu stanowi - co do zasady – podatek naliczony, zgodnie z art. 86 ust. 2 pkt 4 ustawy o podatku od towarów i usług podlegający odliczeniu na zasadach wymienionych w art. 86 ust. 10 pkt 2 ustawy.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania postanowienia.

Jak stanowi art. 14b§ 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Stronie przysługuje prawo wniesienia zażalenia na niniejsze postanowienie do Dyrektora Izby Skarbowej we Wrocławiu w terminie 7 dni od dnia doręczenia rozstrzygnięcia.

Zażalenie wnosi się za pośrednictwem organu podatkowego, który wydał postanowienie. Zażalenie podlega opłacie skarbowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj