Interpretacja Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu
ZP/443-238/1/05
z 22 sierpnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
ZP/443-238/1/05
Data
2005.08.22



Autor
Pierwszy Wielkopolski Urząd Skarbowy w Poznaniu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Dostawa towarów

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku


Słowa kluczowe
przekazanie nieodpłatne
reklama
reprezentacja
zużycie towarów


Pytanie podatnika
Wnioskująca zwróciła się z zapytaniem, czy w związku ze zmianami w ustawie o podatku od towarów i usług, które weszły w życie z dniem 1.06. 2005 r., analizując brzmienie art. 7 ust. 2-3, art. 86 ust. 1 i ust. 8 pkt 2, ma Ona prawo do odliczenia podatku naliczonego zawartego w cenie kupowanych produktów (przekazywanych do zużycia) oraz towarów przekazywanych jako próbka potencjalnym klientom pomimo, że następnie nie opodatkowuje takiego zużycia lub przekazania podatkiem należnym, w związku z wyłączeniem z opodatkowania, na podstawie art. 7 ust. 3 ustawy ?


P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu, działając na podstawie przepisów:

-art. 14 a § 1, § 3, § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.),

po rozpatrzeniu wniosku, w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, postanawia uznać pogląd Podatnika, w części dotyczącej nieopodatkowania podatkiem od towarów i usług próbek i produktów przekazywanych do zużycia potencjalnym klientom oraz prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od zakupów towarów przekazywanych następnie jako próbki na testy, za prawidłowy.

U Z A S A D N I E N I E

Z przedstawionego w złożonym wniosku stanu faktycznego wynika, iż Wnioskująca przekazuje na spotkania z klientami artykuły spożywcze i napoje (w tym alkohol). Artykuły są zużywane w siedzibie Podatnika lub na imprezach targowych, podczas spotkań z obecnymi i potencjalnymi klientami, mających na celu zaprezentowanie oferty towarowej Wnioskującej.

Przedmiotem działalności Podatnika jest sprzedaż barwników do tworzyw sztucznych oraz sprzedaż tworzyw sztucznych w granulacie. Wnioskująca wysyła do swoich kontrahentów próbki towarów celem sprawdzenia kolorystyki barwników, ich przydatności w produkcji, a także na testy do badań laboratoryjnych. Próbki przekazywane są w opakowaniach jednostkowych po 25 kg i w ilości niezbędnej do przeprowadzenia prób.

W związku z tak przedstawionym stanem faktycznym, Wnioskująca zwróciła się z zapytaniem, czy w związku ze zmianami w ustawie o podatku od towarów i usług, które weszły w życie z dniem 1.06. 2005 r., analizując brzmienie art. 7 ust. 2-3, art. 86 ust. 1 i ust. 8 pkt 2, ma Ona prawo do odliczenia podatku naliczonego zawartego w cenie kupowanych produktów (przekazywanych do zużycia) oraz towarów przekazywanych jako próbka potencjalnym klientom pomimo, że następnie nie opodatkowuje takiego zużycia lub przekazania podatkiem należnym, w związku z wyłączeniem z opodatkowania, na podstawie art. 7 ust. 3 ustawy ...

Zdaniem Wnioskującej, zgodnie z aktualnym stanem prawnym, Spółka dokonując zakupów towarów (artykułów spożywczych i napojów) na spotkania z klientami oraz wysyłając próbki towarów do klienta na testy, nie ma obowiązku opodatkowania tego typu dostawy, i jednocześnie przysługuje Jej prawo do odliczenia podatku naliczonego zawartego w cenie kupowanych materiałów i towarów.

Ustosunkowując się do przedstawionej powyżej kwestii, stwierdza się co następuje;

Stosownie do art. 7 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 ze zm.), przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności:

1) przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,

2) wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny

- jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.

Z przepisu art. 7 ust. 2 w/w ustawy wynika wyraźne rozróżnienie czynności przekazania od czynności zużycia towarów. Opodatkowaniu podlega zużycie określonych w tym przepisie towarów, gdy spożytkowane są na cele ściśle wymienionych osób (pkt 1 art. 7 ust. 2). Ponadto, z treści przepisu nie wynika, aby w pojęciu „wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia”, które może odnosić się do czynności przekazania towarów na cele reprezentacji i reklamy, mieściła się również czynność zużycia towarów. Nie podlegają więc opodatkowaniu nieodpłatne czynności zużycia towarów na cele reprezentacji i reklamy w przypadku, gdy beneficjentem jest kontrahent Podatnika – osoba trzecia nie będąca pracownikiem, udziałowcem ani inną osobą, wskazaną w art. 7 ust. 2 pkt 1 ustawy o VAT.

Zatem artykuły spożywcze i napoje zużywane przez potencjalnych klientów, podczas spotkań w siedzibie Podatnika a także na targach, nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Natomiast w przypadku próbek, art. 7 ust. 3 przywoływanej ustawy stanowi, iż przepisu ust. 2 tegoż artykułu nie stosuje się do przekazywanych drukowanych materiałów reklamowych i informacyjnych, prezentów o małej wartości i próbek.

Stosownie do ust. 7 ww. artykułu, przez próbkę , o której mowa w ust. 3, rozumie się niewielką ilość towaru reprezentującą określony rodzaj lub kategorię towarów, która zachowuje skład oraz wszystkie właściwości fizyczne, fizykochemiczne lub biologiczne towaru, przy czym ilość lub wartość przekazywanych (wręczanych) przez podatnika próbek nie wskazuje na działanie mające charakter handlowy.

Z treści przywoływanego przepisu wynika, iż próbką jest towar gotowy, spełniający cechy wskazane w przepisie i przekazany w celu przetestowania (sprawdzenia właściwości danego towaru). Przekazanie przez Wnioskującą swoim kontrahentom próbek wytwarzanych przez siebie towarów na testy, niewątpliwie wiąże się z prowadzonym przez Wnioskującą przedsiębiorstwem.

Zatem przekazanie przez Wnioskującą towarów spełniających definicję próbki, jest czynnością niepodlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Odnosząc się do prawa Podatnika do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu towarów, które następnie przekazywane są jako próbki do testów, należy wskazać na przepisy art. 86 ust. 1 ww. ustawy, stosownie do którego w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Zgodnie z art. 86 ust. 2 pkt 1 a przywoływanej ustawy, kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7, suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Natomiast, w myśl art. 86 ust. 8 pkt 2 ww. ustawy, podatnik ma również prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o której mowa w ust. 2, jeżeli importowane lub nabyte towary i usługi dotyczą czynności, o których mowa w art. 7 ust. 3-7.

Zatem, w przypadku przekazania próbek, Wnioskująca ma prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony zawarty w cenie materiałów i surowców, służących do wyrobu próbek.

Biorąc pod uwagę powyższe unormowania oraz stan faktyczny przedstawiony przez Wnioskującą, stanowisko Podatnika wyrażone w złożonym wniosku należało uznać za prawidłowe i orzec jak w sentencji.

Przedmiotowa interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Podatnika i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj