Interpretacja Pomorskiego Urzędu Skarbowego
PV/443-202/IV/2005/DB
z 16 sierpnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PV/443-202/IV/2005/DB
Data
2005.08.16



Autor
Pomorski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia z tytułu importu towarów


Słowa kluczowe
samochód
towar używany
zwolnienia z podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
Czy sprzedaż przedmiotowych samochodów podlega zwolnieniu od podatku od towarów i usług?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Podatnika, z dnia 17.05.2005 r. (data wpływu do tut. Urzędu 18.05.2005r.), uzupełnionego pismami z dnia 10.08.2005 r. oraz 11.08.2005 r., o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie zwolnienia od podatku od towarów i usług sprzedaży samochodu o ładowności 523 kg jako towaru używanego, w świetle ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) – dalej zwanej ustawą o VAT

stwierdza, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

Uzasadnienie

Zgodnie z przedstawionym stanem faktycznym Podatnik w 2001 r. zawarł umowę leasingu, której przedmiotem były 2 samochody o, wynikającej z wyciągu ze świadectwa homologacji, dopuszczalnej ładowności 523 kg. W/w samochody były wykorzystywane przez Podatnika do czynności opodatkowanej. Podczas trwania umowy leasingowej podatek VAT odliczany był w całości, na zasadach obowiązujących w dniu zawarcia umowy leasingowej. W dniu 30.11.2004 r. samochody te, po zakończeniu umowy leasingu, zostały przez Podatnika odkupione za ustaloną w umowie leasingową wartość końcową. Obecnie (w lipcu 2005 r.) Wnioskodawca planuje sprzedaż tych samochodów po cenach wykupu od leasingodawcy.

W związku z powyższym Wnioskodawca zwraca się z zapytaniem czy sprzedaż przedmiotowych samochodów podlega zwolnieniu od podatku od towarów i usług.

W ocenie Podatnika sprzedaż przedmiotowych samochodów będzie zwolniona od obowiązku uiszczenia podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 oraz art. 43 ust. 2 pkt 2 ustawy o VAT.

Po przeanalizowaniu zaprezentowanego we wniosku stanu faktycznego oraz stanowiska Podatnika, mając na uwadze obowiązujące przepisy prawa, tut. Organ stwierdza, co następuje:

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy o VAT opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. odpłatna dostawa towarów na terytorium kraju. Jednakże, w przepisach zawartych w art. 43-81 powołanej ustawy, ustawodawca przedstawił katalog czynności zwolnionych od podatku od towarów i usług. Ponadto, stosownie do treści przepisu art. 82 ust. 3 ustawy o VAT minister właściwy do spraw finansów publicznych może, w drodze rozporządzenia, wprowadzić inne niż określone w art. 43-81 zwolnienia od podatku.

Na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych, z zastrzeżeniem pkt 10, pod warunkiem że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego; zwolnienie dotyczy również używanych budynków i budowli lub ich części, będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze. Przez towary używane, o których mowa w ust. 1 pkt 2, rozumie się:

  1. budynki i budowle lub ich części - jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej 5 lat;
  2. pozostałe towary, z wyjątkiem gruntów, których okres używania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku (art. 43 ust. 2 ustawy o VAT).

Zasadniczym warunkiem do skorzystania ze zwolnienia na podstawie cytowanego przepisu art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT jest to, aby w stosunku do towarów będących przedmiotem dostawy (w opisanym stanie faktycznym – samochodów) nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy (Podatnikowi) prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

W zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych podatnikowi, o którym mowa w art. 15, na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Zgodnie z przedstawionym stanem faktycznym Podatnikowi, w okresie trwania umowy leasingu przedmiotowych samochodów, przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od czynszu, wynikającego z tejże umowy, w pełnej wysokości.

Po zakończeniu umowy leasingu, w dniu 30.11.2004 r., tj. pod rządami ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, Podatnik nabył samochody będące przedmiotem umowy.

Na podstawie art. 86 ust. 3 ustawy o VAT w przypadku nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej ładowności mniejszej niż określona według wzoru:

DŁ = 357 kg + n x 68 kg

gdzie:

DŁ - oznacza dopuszczalną ładowność,
n - oznacza ilość miejsc (siedzeń) łącznie z miejscem dla kierowcy

  • kwotę podatku naliczonego stanowi 50 % kwoty podatku określonej w fakturze lub kwoty podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub kwoty podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca - nie więcej jednak niż 5.000 zł.

Zgodnie z ust. 5 art. 86 ustawy o VAT dopuszczalna ładowność pojazdów oraz ilość miejsc (siedzeń), o których mowa w ust. 3, określona jest na podstawie wyciągu ze świadectwa homologacji lub odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji, wydawanych zgodnie z przepisami prawa o ruchu drogowym. Pojazdy, które w wyciągu ze świadectwa homologacji lub w odpisie decyzji, o której mowa w zdaniu pierwszym, nie mają określonej dopuszczalnej ładowności lub ilości miejsc, uznaje się również za samochody osobowe, o których mowa w ust. 3.

Z załączonych przez Podatnika wyciągów ze świadectwa homologacji wynika, iż ładowność przedmiotowych samochodów jest niższa niż określona wzorem zamieszczonym w art. 86 ust. 3 ustawy o VAT. Tym samym, w momencie nabycia przedmiotowych samochodów, Podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w ograniczonej przepisami art. 86 ust. 3 ustawy o VAT wysokości. Oznacza to, iż zasadniczy warunek umożliwiający zwolnienie dostawy towarów używanych na podstawie przepisów art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT nie został spełniony.

Jednakże korzystając z delegacji zawartej w art. 82 ust. 3 ustawy o VAT Minister Finansów wydał rozporządzenie z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.), zwanego dalej Rozporządzeniem, które w rozdziale 6. zawiera katalog zwolnień od podatku od towarów i usług oraz szczegółowe warunki stosowania tych zwolnień.

Stosownie do § 8 ust. 1 pkt 5 Rozporządzenia zwalnia się od podatku dostawę samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, przez podatników, którym przy ich nabyciu przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego, o którym mowa w art. 86 ust. 3 i 5 ustawy, jeżeli te samochody i pojazdy są towarami używanymi w rozumieniu art. 43 ust. 2 pkt 2 ustawy o VAT.

Z analizy przedstawionego we wniosku stanu faktycznego, wynika, iż Podatnikowi przysługiwało prawo, o którym mowa w zdaniu poprzednim, natomiast będące przedmiotem dostawy samochody należy uznać za towary używane, ponieważ za takie, w rozumieniu art. 43 ust. 2 pkt 2 ustawy o VAT, uważa się pozostałe towary (w odróżnieniu od budynków i budowli lub ich części, o których mowa w punkcie 1 cytowanego przepisu), z wyjątkiem gruntów, których okres używania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku (okres używania, w tym przypadku należy liczyć od momentu zawarcia umowy leasingu, której przedmiotem były w/w samochody).

Mając powyższe na uwadze tut. Organ stwierdza, iż przedmiotowa dostawa podlega zwolnieniu od podatku od towarów i usług na podstawie przepisu § 8 ust. 1 pkt 5 Rozporządzenia (a nie, jak uzasadnił Podatnik, na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj