Interpretacja Urzędu Skarbowego w Oleśnicy
PP 443-45/1/05
z 14 lipca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP 443-45/1/05
Data
2005.07.14



Autor
Urząd Skarbowy w Oleśnicy


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
miejsce świadczenia usług
odliczenie podatku od towarów i usług
podatek naliczony
stawki podatku
świadczenie usług
usługi kulturalne
usługi rekreacyjne
usługi związane ze sportem
zwrot podatku


Pytanie podatnika
Pytanie dotyczy miejsca świadczenia, stawki podatku od towarów i usług dla usług udostępniania kolekcji płazów, gadów i pająków na podstawie umowy użyczenia o symbolu PKWiU 92.53.11-00.00 oraz prawa do odliczenia podatku naliczonego w fakturach stwierdzających nabycie towarów i usług na terenie Rzeczypospolitej Polskiej które mają bezpośredni związek z wykonywanymi usługami udostępniania ww. kolekcji podmiotom mającym siedzibę w krajach Unii Europejskiej.


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a §1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Oleśnicy stwierdza, że stanowisko Pana "X" – przedstawione we wniosku z dnia 10.05.2005 r. oraz piśmie uzupełniającym z dnia 23.05.2005 r. o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego odnośnie podatku od towarów i usług w indywidualnej sprawie dotyczącej miejsca świadczenia, stawki podatku od towarów i usług dla usług udostępniania kolekcji płazów, gadów i pająków na podstawie umowy użyczenia o symbolu PKWiU 92.53.11-00.00 oraz prawa do odliczenia podatku naliczonego w fakturach stwierdzających nabycie towarów i usług na terenie Rzeczypospolitej Polskiej które mają bezpośredni związek z wykonywanymi usługami udostępniania ww. kolekcji podmiotom mającym siedzibę w krajach Unii Europejskiej (poza Polską) jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 10.05.2005 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Oleśnicy wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego złożony przez Pana "X".

Z uwagi na braki formalne wniosku Naczelnik tut. Urzędu Skarbowego wezwał Podatnika do usunięcia braków podania (wezwanie Nr PP/443-45/05 z dnia 17.05.2005 r.). Organ podatkowy zwrócił uwagę, że we wniosku Strona porusza kwestię:

  1. miejsca świadczenia usług,
  2. stawki podatku VAT dla świadczonych w Polsce usług w zakresie udostępniania kolekcji płazów, gadów i pająków na podstawie umowy użyczenia o symbolu PKWiU 92.53.11-00.00
  3. prawa do odliczenia podatku naliczonego w fakturach stwierdzających nabycie towarów i usług na terenie Rzeczypospolitej Polskiej które mają bezpośredni związek z prowadzoną działalnością w zakresie udostępniania kolekcji.

Z uwagi na fakt, że Podatnik nie przedstawił własnego stanowiska w sprawie odnośnie problemów wymienionych w pkt 2 i 3 wezwaniem z dnia 17.05.2005 r. Nr PP/443-45/05 Naczelnik Urzędu Skarbowego zobowiązał Stronę do uzupełnienia wniosku z terminie 7 dni od dnia doręczenia niniejszego wezwania. Wezwanie doręczono Podatnikowi za pośrednictwem poczty w dniu 19.05.2005 r.

W odpowiedzi na wezwanie Pan "X" w dniu 23.05.2005 r. złożył w tut. Urzędzie Skarbowym pismo uzupełniające.

Jak stanowi art. 14a §1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielać pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w §1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Podatnik we wniosku z dnia 10.05.2005 r. oraz piśmie z dnia 23.05.2005 r. przedstawił następujący stan faktyczny z którego wynika, że Ośrodek Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych w Łodzi wyraził opinię, iż usługi udostępniania kolekcji płazów, gadów i pająków na podstawie umowy użyczenia mieszczą się w grupowaniu PKWiU 92.53.11-00.00 „Usługi związane z ogrodami botanicznymi i zoologicznymi”. Podatnik wskazuje, że wykonywana przez niego działalność polega na udostępnianiu na podstawie umowy użyczenia własnej kolekcji płazów, gadów i pająków ośrodkom kultury, muzeom, podmiotom gospodarczym mającym siedzibę w krajach Unii Europejskiej. Podmioty te są podatnikami podatku od wartości dodanej w swoim kraju lub też nie posiadają takiego statusu. Ze względu na specyficzny charakter świadczonych usług Podatnik informuje, że nie posiada stałego miejsca prowadzonej działalności dlatego też siedzibą firmy jest miejsce jego stałego zamieszkania. Pan "X" podkreśla, że dokonał zgłoszenia obowiązku podatkowego w zakresie świadczonych usług na terenie Niemiec we właściwych organach podatkowych tamtejszego kraju. Decyzję taką podjął po uzyskaniu informacji w Finazamt w Oranienburgu.

W związku z wcześniej udzieloną przez Naczelnika Urzędu Skarbowego w Oleśnicy informacją co do zakresu stosowania prawa podatkowego, którą Dyrektor Izby Skarbowej we Wrocławiu uznał za nieprawidłową Pan "X" zwraca się o ponowne rozstrzygnięcie kwestii:

– miejsca opodatkowania świadczonych usług,

– zastosowania stawki podatku od towarów usług dla wykonywanych usług

– prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur, które dokumentują zakupy bezpośrednio związane z prowadzoną działalnością.

Pan "X" stoi na stanowisku, iż w świetle przepisów dotyczących podatku od towarów i usług w przypadku gdy usługi świadczone są poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej są one opodatkowane w miejscu faktycznego ich świadczenia. Oznacza to, że z punktu opodatkowania podatkiem od towarów i usług na podstawie ustawy o podatku od towarów i usług usługi takie nie będą opodatkowane podatkiem VAT w Polsce.

Zdaniem Podatnika świadczone usługi w zakresie udostępniania kolekcji płazów, gadów i pająków na podstawie umowy użyczenia o symbolu PKWiU 92.53.11-00.00 zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o PTU korzystają ze zwolnienia od opodatkowania podatkiem od towarów i usług, bowiem pod pozycją Nr 11 załącznika Nr 4 zawierającego wykaz usług zwolnionych od podatku wymieniono usługi o symbolu PKWiU ex 92 związane z kulturą.

Pan "X" stwierdza, że jeżeli chodzi o możliwość odliczania podatku naliczonego z faktur potwierdzających nabycie towarów i usług na terenie Rzeczypospolitej Polskiej, które mają bezpośredni związek z prowadzoną działalnością gospodarczą bez względu na fakt czy działalność jest prowadzona w Polsce czy też poza jej granicami w przypadku wykonywania czynności wyłącznie zwolnionych od podatku nie przysługuje podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego. Odliczenie podatku naliczonego zdaniem podatnika nie będzie możliwe bowiem w przypadku wykonywanej przez niego działalności gospodarczej brak jest czynności opodatkowanych w stosunku do których przysługiwałoby prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego (art. 90 ust. 1 ustawy o PTU).

Na podstawie przedstawionego stanu faktycznego Naczelnik Urzędu Skarbowego w Oleśnicy udziela następującej interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług:

stosownie do przepisu art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej „podatkiem”, podlegają

  1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
  2. eksport towarów;
  3. import towarów;
  4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
  5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Ustawa określa jako terytorium kraju terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

W myśl art. 8 ust. 1 p/w ustawy przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.

Zgodnie z ust. 3 tegoż artykułu usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej są identyfikowane za pomocą klasyfikacji, z wyjątkiem usług elektronicznych.

Przepisy Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 06.04.2004 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług, opublikowane w Dz. U. z 2004 r. Nr 89, poz. 844, nakazują stosowanie do celów podatku od towarów i usług Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług, wprowadzonej rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18.03.1997 r. Usługi oznaczone symbolem PKWiU 92.53.11- 00.00 „usługi związane z ogrodami botanicznymi i zoologicznymi mieszczą się w dziale 92 zatytułowanym „Usługi związane z rekreacją, kulturą i sportem”

Miejsce świadczenia w przypadku świadczenia usług, zdefiniowane zostało w art. 27 ust. 1 ustawy o VAT jako miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi – miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności; w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności – miejsce stałego zamieszkania.

Niezależnie od omówionej wyżej zasady podstawowej, ogromną rolę odgrywają szczególne zasady opodatkowania usług określone w art. 27 ust. 2-6 oraz w art. 28 ustawy o VAT, które mają pierwszeństwo przed zasadą podstawową.

Zdaniem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Oleśnicy w rozważanym stanie faktycznym w szczególności biorąc pod uwagę podany symbol PKWiU usług : o miejscu świadczenia usługi zdecyduje przepis art. 27 ust. 2 pkt 3 ustawy o PTU, który stanowi, iż w przypadku usług w dziedzinie kultury, sztuki, sportu, nauki, edukacji lub rozrywki – miejscem świadczenia usług jest miejsce, gdzie usługi są faktycznie świadczone, z zastrzeżeniem art. 28. Zatem miejsce określone przez ustawę jako miejsce faktycznego świadczenia jest równoznaczne z miejscem opodatkowania usług

Z tego wynika, że opodatkowanie powyższych usług których miejsce świadczenia zostało określone na terytorium kraju w którym usługi te są faktycznie świadczone będzie podlegało opodatkowaniu w Polsce jako czynność wymieniona w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług pod warunkiem że miejscem faktycznego świadczenia tych usług będzie terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Z przedstawionego przez Podatnika stanu faktycznego wynika, że usługi w zakresie udostępnia na podstawie umowy użyczenia własnej kolekcji płazów, gadów i pająków świadczone są na rzecz podmiotów gospodarczych, ośrodków kultury, muzeów mających siedzibę w krajach Unii Europejskiej zatem faktycznym miejscem świadczenia usług wymienionych w art. 27 ust. 2 pkt 3 jest terytorium innego państwa członkowskiego Wspólnoty Europejskiej (poza Polską) to w takim przypadku Naczelnik Urzędu Skarbowego w Oleśnicy stwierdza, ze świadczący te usługi ma obowiązek zarejestrować się jako podatnik VAT w kraju, w którym przyjmuje się, że dana usługa jest świadczona.

Odnośnie stawki podatku dla podatku od towarów i usług Naczelnik Urzędu Skarbowego w Oleśnicy stoi na stanowisku, iż zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o PTU zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku Nr 4 do ustawy. Pod pozycją Nr 11 powołanego załącznika Nr 4 wymieniono jako zwolnione od opodatkowania usługi o symbolu PKWiU ex 92 związane z kulturą, w tym również usługi twórców artystów wykonawców, w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych, wynagradzane w formie honorariów za przekazanie lub udzielenie licencji do praw autorskich lub praw do artystycznego wykonania, usługi związane z rekreacją i sportem - z wyłączeniem m. in.: wstępu oraz wypożyczania wydawnictw (PKWiU 22.11, 22.12, 22.13) w zakresie usług świadczonych przez biblioteki, archiwa, muzea i innych usług związanych z kulturą (PKWiU 92.5).

Zatem w świetle ww. przepisu, jeżeli świadczone przez podatnika usługi sklasyfikowane zostały na podstawie opinii urzędu statystycznego, który jest organem uprawnionym do interpretacji podstawowych standardów klasyfikacyjnych jako – usługi w zakresie kultury i usługi te nie dotyczą wstępów na powyższe imprezy – to jako należące do grupowania PKWiU 92 są objęte zwolnieniem od podatku od towarów i usług.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o PTU w zakresie, w jakim towary i sługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Stosownie do przepisu ust. 2 art. 87 kwotę podatku naliczonego stanowi z zastrzeżeniem ust. 3 -7 :

  1. suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika:
    1. z tytułu nabycia towarów i usług,
    2. potwierdzających dokonanie przedpłaty (zaliczki, zadatku, raty), jeżeli wiązały się one z powstaniem
    1. z tytułu nabycia towarów i usług,
    2. potwierdzających dokonanie przedpłaty (zaliczki, zadatku, raty), jeżeli wiązały się one z powstaniem obowiązku podatkowego,
    3. od komitenta z tytułu dostawy towarów będącej przedmiotem umowy komisu – z uwzględnieniem rabatów określonych w art. 29 ust. 4;
  2. w przypadku importu – suma kwot podatku wynikająca z dokumentu celnego;
  3. zryczałtowany zwrot podatku, o którym mowa w art. 116 ust. 6;
  4. kwota podatku należnego od importu usług, kwota podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca, oraz kwota podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.

W myśl art. 86 ust. 8 p/w ustawy podatnik ma również prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o której mowa w ust. 2, jeżeli importowane lub nabyte towary i usługi dotyczą dostawy towarów lub świadczenia usług przez podatnika poza terytorium kraju, jeżeli kwoty te mogłyby być odliczone, gdyby czynności te były wykonywane na terytorium kraju, a podatnik posiada dokumenty, z których wynika związek odliczonego podatku z tymi czynnościami.

Zatem skoro nabywane przez Podatnika usługi i towary związane są ze świadczeniem usług poza terytorium kraju, a gdyby te czynności były wykonywane w Polsce byłyby zwolnione od opodatkowania podatkiem VAT Podatnikowi nie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z dokumentów z których wynika związek tego podatku ze świadczonymi usługami poza terytorium kraju.

Mając na uwadze powyższe orzeczono jak w sentencji.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania postanowienia.

Jak stanowi art. 14b § 1 i 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Stronie przysługuje prawo wniesienia zażalenia na niniejsze postanowienie do Dyrektora Izby Skarbowej we Wrocławiu w terminie 7 dni od dnia doręczenia rozstrzygnięcia. Zażalenie wnosi się za pośrednictwem organu podatkowego, który wydał postanowienie. Zażalenie podlega opłacie skarbowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj