Interpretacja Drugiego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Bielsku-Białej
PD/2/415-33/05/58990
z 3 października 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD/2/415-33/05/58990
Data
2005.10.03



Autor
Drugi Śląski Urząd Skarbowy w Bielsku-Białej


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
informacja podatkowa
kredyt
osoby fizyczne
przychody z innych źródeł
umorzenie


Pytanie podatnika
Pytanie podatnika dotyczy obowiązku sporządzenia informacji podatkowej w przypadku umorzenia przez bank kredytu osobie fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej.


Ze stanu faktycznego przedstawionego w pisemnym zapytaniu wynika, iż przedmiotem działalności gospodarczej Banku jest między innymi udzielanie kredytów osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej (zwłaszcza kredyty konsumenckie z przeznaczeniem na nabycie określonej rzeczy bądź tzw. gotówkowe), udzielanie kredytów osobom fizycznym prowadzącym działalność gospodarczą oraz udzielanie kredytów osobom prawnym. W niektórych przypadkach, zwłaszcza w sytuacji, gdy z przyczyn leżących po stronie kredytobiorców nie jest możliwe odzyskanie kredytu wraz z należnymi bankowi odsetkami kapitałowymi wynikającymi z harmonogramu spłat oraz odsetkami zwłoki (za opóźnienie w spłacie kredytu), Zarząd Banku podejmuje decyzję, działając na wniosek kredytobiorcy bądź bez takiego wniosku, o umorzeniu wierzytelności z tytułu udzielenia kredytu w całości lub w części z należnymi odsetkami.

Bank zwraca się z zapytaniem: - czy w sytuacji umorzenia przez bank kredytobiorcy będącemu osobą fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej kredytu z odsetkami kapitałowymi i odsetkami zwłoki na banku spoczywają obowiązki w zakresie sprawozdawczości podatkowej (wystawienie druku informacji o przychodach), a jeśli tak - jaki zakres należności (kapitał, odsetki) winny obejmować i w jakiej formie winny być spełnione.
Stanowisko podatnika:
Zdaniem wnioskodawcy, w sytuacji, o jakiej mowa wyżej, osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej, której zobowiązanie względem Banku do zwrotu kredytu i odsetek zostało umorzone decyzją Zarządu banku, nie uzyskuje przychodu podlegającego opodatkowaniu. Żadna z dyspozycji art. 10 p.d.o.f. nie wskazuje na źródło przychodów, które mogłoby obejmować ewentualny przychód z omawianego tytułu. W szczególności nie jest nim przychód z kapitałów pieniężnych, skoro zakres przedmiotowy wyliczenia stanów faktycznych uznawanych za to źródło nie obejmuje powyższej sytuacji, którą winno nadto cechować, zgodnie z art. 11 ust. 1 p.d.o.f., otrzymanie lub postawienie do dyspozycji podatnika (...) pieniędzy i wartości pieniężnych. Przychód z omawianego tytułu zakłada dokonanie przez osobę uzyskującą przychód uprzedniej inwestycji pieniężnej (kapitałowej), co w sytuacji objętej pytaniem nie następuje.Umorzenie kredytu i odsetek nie oznacza uzyskania przez kredytobiorcę przychodu z tytułu nieodpłatnych świadczeń w rozumieniu art. 11 ust. 1 in fine p.d.o.f., albowiem po pierwsze, pojęcie nieodpłatnych świadczeń nie występuje samoistnie, lecz musi podlegać normatywnemu powiązaniu z którymkolwiek z wymienionych w art. 10 p.d.o.f. źródeł przychodów, po drugie zaś - umorzenie kredytu, które dokonywane jest na podstawie umowy o zwolnieniu z długu (art. 508 k.c.), nie zobowiązuje żadnej ze stron tej umowy, a zwłaszcza banku, do świadczenia na rzecz drugiej strony. Przeciwna interpretacja, musiałaby prowadzić do przyjęcia, że zbędnym jest przepis art. 14 ust. 2 pkt 6 p.d.o.f. Z tych względów, zdaniem Banku, na pytanie należy udzielić odpowiedzi przeczącej.

W świetle przedstawionego stanu faktycznego tut. organ podatkowy stwierdza, że instytucja kredytu uregulowana została przepisami Prawa bankowego. Przez umowę kredytu, zgodnie z art. 69 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Prawo bankowe (Dz. U. Nr 72, poz. 665 z późn. zm.), bank zobowiązuje się oddać do dyspozycji kredytobiorcy na czas oznaczony w umowie kwotę środków pieniężnych z przeznaczeniem na ustalony cel, a kredytobiorca zobowiązuje się do korzystania z niej na warunkach określonych w umowie, zwrotu kwoty wykorzystanego kredytu wraz z odsetkami w oznaczonych terminach spłaty oraz zapłaty prowizji od udzielonego kredytu.
Zgodnie z art. 11 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-16, art. 17 ust. 1 pkt 6 i 9, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartości otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.Ponadto w myśl art. 20 ust. 1 cytowanej wyżej ustawy o podatku dochodowym za przychody z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9, uważa się w szczególności: kwoty wypłacone po śmierci członka otwartego funduszu emerytalnego wskazanej przez niego osobie lub członkowi jego najbliższej rodziny, w rozumieniu przepisów o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego, alimenty, z wyjątkiem alimentów na rzecz dzieci, stypendia, dotacje (subwencje) inne niż wymienione w art. 14 ustawy, dopłaty, nagrody i inne nieodpłatne świadczenia nie należące do przychodów określonych w art. 12 - 14 i 17 oraz przychody nie znajdujące pokrycia w ujawnionych źródłach przychodu.
Przepis ten poprzez zawarcie w swojej treści terminu "w szczególności" nie zwiera katalogu zamkniętego, a jedynie podaje przychody o charakterze przykładowym. Zatem udzielonego przez Bank kredytu nie można zaliczyć do ww. przychodów ze względu na jego zwrotny charakter, jednakże jego umorzenie wraz z odsetkami za zwłokę stanowić będzie dla dłużnika przychód z innych źródeł - stosownie do art. 10 ust. 1 pkt 9 w związku z art. 20 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych W tym przypadku Bank nie ma obowiązku poboru zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych od dokonanego umorzenia kredytu wraz z odsetkami kapitałowymi i odsetkami za zwłokę. Podkreślić jednak należy, iż w myśl art. 42a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - osoby fizyczne, prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne mniemające osobowości prawnej, które dokonują wypłaty należności lub świadczeń, o których mowa w art. 20 ust. 1, z wyjątkiem dochodów (przychodów) wymienionych w art. 21, art. 52 i art. 52a oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku, od których nie są obowiązane pobierać zaliczki na podatek lub zryczałtowanego podatku dochodowego, są obowiązane sporządzić informację według ustalonego wzoru o wysokości przychodów i w terminie do końca lutego następnego roku podatkowego przekazać podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego, właściwy według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku podatników o których mowa w art. 3 ust. 2a urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy w sprawach opodatkowania osób zagranicznych.
Jak wynika z powyższych przepisów Bank jest zobligowany do sporządzenia informacji PIT-8C o wysokości przychodu uzyskanego przez osobę fizyczną nie prowadzącą działalności gospodarczej z tytułu umorzonego kredytu wraz z odsetkami oraz przesłania jej do właściwego urzędu skarbowego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj