Interpretacja Urzędu Skarbowego w Cieszynie
PDI/415-96/05 PBB1/423-1017/05
z 5 października 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PDI/415-96/05 PBB1/423-1017/05
Data
2005.10.05



Autor
Urząd Skarbowy w Cieszynie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
działalność gospodarcza
forma opodatkowania
oświadczenie o wyborze formy opodatkowania
podatek liniowy


Pytanie podatnika
Czy jako prowadząca działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, podatniczka rozpoczynając w trakcie 2005 roku działalność jako wspólnik nowo utworzonej spółki cywilnej, może dochody uzyskane z działalności tej spółki opodatkować na zasadach ogólnych prowadząc podatkową księgę przychodów i rozchodów i skorzystać z wyboru podatku liniowego zgodnie z art. 30c?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (jt. Dz. U. z 2005 roku Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Cieszynie stwierdza, że stanowisko podatnika przedstawione we wniosku z dnia 19.07.2005 (wpływ do Urzędu 03.08.2005) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej opodatkowania przychodów z udziału w nowo powstałej spółce cywilnej, przy prowadzeniu działalności na własne nazwisko na zasadach ryczałtu ewidencjonowanego, jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 03.08.2005 do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Cieszynie wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Jak stanowi art. 14a § 1 Ordynacji podatkowej stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Stan faktyczny wynikający z wniosku:
Od 1993 roku podatniczka prowadzi indywidualną działalność gospodarczą - w 2005 roku opodatkowaną na zasadach ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. W trakcie roku 2005 podatniczka rozpoczyna działalność jako wspólnik nowo utworzonej spółki cywilnej.

Podatniczka oświadcza, iż w niniejszej sprawie nie wszczęto postępowania podatkowego, kontroli podatkowej ani postępowania przed sądem administracyjnym.

Stanowisko podatnika:
Z uwagi na brzmienie przepisu art. 6 Ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z dnia 27 listopada 1998 r.), podatniczka uważa, iż w roku 2005 dochody uzyskane z działalności nowo utworzonej spółki cywilnej może opodatkować na zasadach ogólnych prowadząc podatkową księgę przychodów i rozchodów oraz skorzystać z wyboru podatku liniowego zgodnie z art. 30c Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (jt. Dz. U. 2000 r. Nr 14, poz. 176).

Ocena prawna stanowiska pytającego z przytoczeniem przepisów prawa:
Zgodnie z art. 9a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podstawową formą opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej są zasady ogólne przy uwzględnieniu skali podatkowej, ale podatnicy mogą wybrać inny sposób opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej, tj.:
#61485; opodatkowanie przychodów przy zastosowaniu formy określonej w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym (tj. ustawa z dnia 20.11.1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 ze zm.), przy spełnieniu warunków wynikających z tej ustawy,
#61485; opodatkowanie dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (podatek liniowy 19 %).
W przypadku wyboru jednej z ww. form opodatkowania podatnicy są obowiązani do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego do dnia 20 stycznia roku podatkowego pisemnego oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania, a jeżeli podatnik rozpoczyna prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego - do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia tej działalności, nie później niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.
Przepis art. 9a ust. 5 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, że jeżeli podatnik prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą:
#61485; samodzielnie i w formie spółki lub spółek nie mających osobowości prawnej,
#61485; w formie spółki lub spółek nie mających osobowości prawnej wybór sposobu opodatkowania, o którym mowa w ust. 2 dotyczy wszystkich form prowadzenia tej działalności, do których mają zastosowanie przepisy ustawy.
Powyższy przepis precyzuje zatem, że wybór sposobu opodatkowania na zasadach określonych w art. 30c (podatek liniowy) dotyczy wyłącznie formy prowadzonej działalności gospodarczej, które są opodatkowane bądź na podstawie art. 27, bądź art. 30c ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Postanowienie art. 9a ust. 5 nie dotyczy więc automatycznie wszystkich przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.
W myśl art. 5a pkt 15 powyższej ustawy, ilekroć jest w niej mowa o ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym - oznacza to ustawę z dnia 20.11.1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 ze zm.).
Przepis art. 2 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym stanowi, iż osoby fizyczne osiągające przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej mogą opłacać zryczałtowany podatek dochodowy w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Z zapisu ust. 3 tej ustawy wynika, iż przychodów opodatkowanych w formach zryczałtowanych nie łączy się z przychodami z innych źródeł podlegających opodatkowaniu na podstawie ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tj. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.).
W związku z powyższym wybór sposobu opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dotyczy dochodów, do których mają zastosowanie przepisy tej ustawy. Osiągnięte natomiast w tym samym roku podatkowym przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej, do których mają zastosowanie przepisy ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, mogą być opodatkowane na zasadach określonych w tejże ustawie.
Reasumując stwierdzić należy, że może Pani uzyskane przychody z działalności prowadzonej na własne nazwisko opodatkować zryczałtowanym podatkiem dochodowym, natomiast do dochodów uzyskanych z tytułu udziału w spółce cywilnej zastosować opodatkowanie stawką liniową.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj