Interpretacja Urzędu Skarbowego w Łomży
PP/443-74/05
z 30 września 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-74/05
Data
2005.09.30



Autor
Urząd Skarbowy w Łomży


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania --> Podstawa opodatkowania


Słowa kluczowe
opodatkowanie
przedmiot
umowa przewłaszczenia
zabezpieczenie


Pytanie podatnika
dotyczy
opodatkowania przedmiotów objętych umową przewłaszczenia na zabezpieczenie


Stan faktyczny

„ Zgodnie z art.2 ustawy z dnia 8 stycznia 1993r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz.U.Nr 11, poz.50 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem VAT podlega sprzedaż towarów i odpłatne świadczenie usług oraz inne czynności zrównane ze sprzedażą. Zawarcie umowy przewłaszczenia na zabezpieczenie kredytu bankowego nie powoduje powstania obowiązku podatkowego. Obowiązek ten powstaje w momencie rzeczywistego wydania rzeczy wierzycielowi (bankowi) w sytuacji gdy dłużnik (kredytobiorca) nie wywiązuje się ze spłaty należności kredytowych. Wydanie towaru w zamian za wierzytelności stanowi, w świetle art.2 ust.3 pkt 3a ustawy o podatku od towarów i usług, czynność opodatkowaną podatkiem VAT. W związku z powyższym obowiązek podatkowy po stronie dłużnika, będącego podatnikiem podatku VAT, powstaje w momencie wystawienia faktury, nie później niż w 7 dniu od wydania towaru (art.6 ust. 1 pkt 4 ustawy).

Ocena prawna

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega zgodnie z art.5 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U.Nr 54, poz.535 ze zmian.) między innymi odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Zgodnie ze stanem faktycznym przedstawionym przez Spółkę we wniosku, wydanie towaru w zamian za wierzytelność podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zgodnie z art.7 ust.1 ww. ustawy o podatku od towarów i usług.

W myśl art.7 ust.1 powołanej wyżej ustawy, przez odpłatną dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Pojęcie towaru zostało zdefiniowane w art.2 ust. 6 tej ustawy. Obowiązek podatkowy powstaje w momencie wystawienia przez dłużnika faktury, nie później niż w 7 dniu, licząc od dnia wydania towaru. Podstawą opodatkowania zgodnie z art.29 ust.1 jest obrót z zastrzeżeniem ust.2-22, art.30-32, art.119 oraz art.120 ust.4 i 5. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrót zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mające bezpośredni wpływ na cenę towarów dostarczonych lub usług świadczonych przez podatnika, pomniejszone o kwotę należnego podatku.

Zwraca się uwagę, że wysokość kwoty należnej, o której mowa w art.29 ust.1 ww. ustawy ustalana jest przez strony umowy. Jak wynika z § 13 ust. 3 umowy przewłaszczenia rzeczy oznaczonych co do tożsamości z dnia 30 października 1996r. oraz § 13 ust. 3 umowy przewłaszczenia rzeczy co do tożsamości z dnia 2 października 1996r. strony określiły sposób ustalenia wysokości kwoty należnej z tytułu wydania towaru. Ewentualne spory co do wysokości kwoty należnej rozstrzygane są przez właściwy sąd.

Wobec powyższego Naczelnik Urzędu Skarbowego w Łomży stwierdza, że wydanie towaru przez Spółkę bankowi w zamian za wierzytelności podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Wysokość podstawy opodatkowania ustala się zgodnie z art. 29 ww. ustawy o podatku od towarów i usług na dzień powstania obowiązku podatkowego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj