Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie
IIUS-II-443/51/2005
z 23 sierpnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
IIUS-II-443/51/2005
Data
2005.08.23



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Rzeszowie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zmiany w przepisach obowiązujących, przepisy przejściowe i końcowe --> Przepisy przejściowe i końcowe --> Okresy przejściowe


Słowa kluczowe
infrastruktura towarzysząca
parking
roboty budowlane
stawki podatku


Pytanie podatnika
W ramach umowy firma Podatniczki ma wykonać między innymi parkingi osiedlowe, czy przy fakturowaniu robót związanych z wykonaniem parkingów jako obiektów małej architektury winna zastosować stawkę podatku VAT 7%?


Działając na podstawie art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. -Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) art. 146 ust.1 pkt 2 i ust. 3 pkt 2 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie po rozpatrzeniu pisma Podatniczki z dnia 23.06.2005 r. (z datą wpływu do tut. Urzędu 27.06.2005 r.), bez znaku, uzupełnionego pismem z dnia 15.07.2005 r., bez znaku w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym postanawia uznać stanowisko Wnioskodawcy dotyczące opodatkowania podatkiem VAT wg stawki 7% usług budowlanych związanych z wykonaniem parkingów osiedlowych, położonych przy drogach wewnętrznych nie będących drogami publicznymi zawarte w ww. piśmie za prawidłowe,

Ze stanu faktycznego przedstawionego przez Podatniczkę we wniosku z dnia 23.06.2005 r. wynika, że firma prowadzona przez Nią jest głównym wykonawcą robót budowlanych dla Spółdzielni Mieszkaniowej - Budowlanych - w R na osiedlu "Małe Domy Mieszkalne" w R. W ramach umowy firma Podatniczki ma wykonać między innymi parkingi osiedlowe. Podatniczka uważa, iż przy fakturowaniu robót związanych z wykonaniem parkingów jako obiektów małej architektury winna zastosować stawkę podatku VAT 7%,Po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego oraz obowiązującego na dzień złożenia wniosku stanu prawnego Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie stwierdza:Na mocy art. 146 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług cyt. na wstępie stawka podatku 7% ma zastosowanie w odniesieniu do:

  1. robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą
  2. obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 30.12.1999 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych (Dz.U. NR 112, poz. 1316 ze zm.) wprowadziło Polską Klasyfikację Obiektów Budowlanych stanowiącą załącznik do rozporządzenia, W załączniku tym parkingi zalicza się do:

  • Sekcji 2 - Obiekty inżynierii lądowej i wodnej
  • Działu 21 - Infrastruktura towarzysząca
  • Grupy 211 - Autostrady, drogi ekspresowe, ulice i drogi pozostałe
  • Klasy 2112 - Ulice i drogi pozostałe Klasa 2112 obejmuje między innymi drogi na obszarach miejskich i zamiejskich, w tym: skrzyżowania, węzły komunikacyjne i parkingi.

Pojęcie parkingu zostało więc wymienione w zakresie powyższego ugrupowania PKOB i jest bezpośrednio związane z pojęciem drogi. O ile budowany parking jest związany z obiektami budownictwa mieszkaniowego (tylko i wyłącznie, brak związku z obiektami użytkowymi) to można na podstawie art. 146 ust. 1 pkt 2 w związku z ust. 3 pkt 2 ustawy o VAT zastosować stawkę podatku 7%, Dodatkowo parking taki musi być położony przy drogach wewnętrznych, nie będących drogami publicznymi.Natomiast przez infrastrukturę towarzyszącą zgodnie z ust. 3 pkt 2 art. 146 rozumie się urządzenia i zagospodarowanie terenu w ramach przedsięwzięć i zadań budownictwa mieszkaniowego, w szczególności drogi, dojścia, dojazdy, zieleń i małą architekturę.Zgodnie z art. 3 ust.4 ustawy z dnia 7.07.1994 r. Prawo budowlane ( Dz.U. Nr 207, poz. 2016 ze zm.) przez obiekty małej architektury należy rozumieć niewielkie obiekty, a w szczególności :

  1. kultu religijnego, jak: kapliczki, krzyże przydrożne, figury,
  2. posągi, wodotryski i inne obiekty architektury ogrodowej,
  3. użytkowe służące rekreacji codziennej i utrzymaniu porządku, jak: piaskownice, huśtawki, drabinki, śmietniki.

Z powyższego wynika więc, że parkingi nie należą do obiektów małej architektury i zakwalifikowanie ich w ten sposób ( jak to uczyniła Podatniczka ) jest niewłaściwe. Ponadto tut. organ podatkowy informuje, że do prawidłowego określenia stawki podatku od towarów i usług od czynności, których przedmiotem są towary i usługi ustawodawca odsyła do klasyfikacji statystycznych wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej - art. 2 pkt 6 i art. 8 pkt 3 ustawy. Naczelnik Urzędu Skarbowego nie jest organem uprawnionym do wydawania opinii klasyfikacyjnej, dlatego w tym celu podatnicy winni się zwrócić do właściwego organu statystycznego, który na podstawie przedstawionej dokumentacji ustali właściwe PKWiU dla wykonywanej usług czy też PKOB.Reasumując, tut. organ podatkowy - dokonując oceny prawnej stanowiska Wnioskodawcy zawartego we wniosku dot. wysokości stawki wg jakiej ma być opodatkowana usługa polegająca na wykonaniu parkingów osiedlowych stwierdza, że jest ono prawidłowe co do zastosowania 7% stawki podatku VAT przy robotach budowlanych związanych z budową parkingów osiedlowych położonych przy drogach wewnętrznych nie będących drogami publicznymi. Jednocześnie informuje się, że powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego w piśmie z dnia 23.06.2005r., uzupełnionego pismem z dnia 15.07.2005r., i stanu prawnego obowiązującego na dzień złożenia wniosku do tut. organu podatkowego i jest aktualna do czasu zmiany stanu prawnego lub stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę. Dodatkowo należy podkreślić, że organ podatkowy wydając niniejszą interpretację nie jest zobowiązany ani uprawniony do badania czy przedstawione we wniosku zdarzenia są zgodne ze stanem faktycznym. Interpretacja ta nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj