Interpretacja Urzędu Skarbowego w Kozienicach
1408/PD/415-14/05
z 21 listopada 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1408/PD/415-14/05
Data
2005.11.21



Autor
Urząd Skarbowy w Kozienicach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów


Słowa kluczowe
kredyt bankowy
odszkodowania
przychód
środek trwały


Pytanie podatnika
Jak rozliczyć otrzymany od kredytodawcy zwrot odszkodowania po rozliczeniu kredytu?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art.216 i art.14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (j.t. z 2005r. Dz.U. Nr 8 ,poz.60 z późn. zm.) w związku ze złożonym wnioskiem z dnia 24.08.2005r. przez Podatnika ( uzupełnionym w dniach 30.09.2005r. i 16.11.2005r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego rozstrzygając kwestię jak rozliczyć otrzymany od kredytodawcy zwrot odszkodowania po rozliczeniu kredytu - Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kozienicach postanawia uznać , iż stanowisko wnioskodawcy przedstawione w przedmiotowej sprawie jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika , że w styczniu 2004r. Podatnik dokonał na firmę zakupu samochodu marki Renault CLIO o wartości brutto 37.000zł. Samochód posiadał homologację samochodu ciężarowego i był środkiem trwałym w jego firmie. Ponieważ podatnik nie dysponował pełną kwotą pieniężną w/w zakup w wysokości 32.748,94zł sfinansował kredytem bankowym udzielonym przez Bank X. Podatnik posiadał ubezpieczenie AC na w/w pojazd. Kredyt został zabezpieczony cesją praw z polisy ubezpieczeniowej na rzecz kredytodawcy. W nocy z 29 na 30 czerwca 2005r. dokonano kradzieży w/w samochodu. W dniu 19 sierpnia 2005r. podatnik otrzymał pismo z Prokuratury Rejonowej o umorzeniu dochodzenia z powodu niewykrycia sprawcy przestępstwa. Ubezpieczyciel na podstawie decyzji z dnia 08.09.2005r. przekazał odszkodowanie w pełnej wysokości kredytodawcy. W dniu 14.09.2005r. bank kredytujący dokonał operacji tytułem „zwrot odszkodowania po spłacie kredytu „ na konto podatnika w wysokości 169,98zł .

Zdaniem strony, przesłana na konto kwota rozliczonego kredytu winna być zaksięgowana jako pozostałe przychody .

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kozienicach mając na uwadze przedstawiony przez wnioskodawcę stan faktyczny i stan prawny obowiązujący w dacie zaistnienia zdarzenia wyjaśnia , że Stosownie do treści art.14 ust.2 pkt 12 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( j.t. Dz.U. z 2000r. Nr 14 , poz.176 z późn. zm. ) za przychód z działalności gospodarczej uważa się otrzymane odszkodowania za szkody dotyczące składników majątku związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą. Przepis art.21 ust.1 pkt 4lit.a cyt. ustawy zwalnia od podatku dochodowego kwoty otrzymane z tytułu ubezpieczeń majątkowych i osobowych z wyjątkiem jednak odszkodowań za szkody dotyczące składników majątku związanych z prowadzoną działalność gospodarczą (…) , z których dochody opodatkowane są zgodnie z art.27 ust.1 lub art.30c ustawy.

Zatem jak wynika z przytoczonych wyżej przepisów, otrzymane przez podatnika z tego tytułu odszkodowanie w wysokości 169,98zł stanowić będzie w dniu jego uzyskania (np. wpływu na rachunek bankowy podatnika ) przychód z działalności gospodarczej.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia (art.14b§ 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa).

Na postanowienie niniejsze służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Kozienicach w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia (art.14a § 4 i art.236 § 2 pkt 1 ustawy Ordynacja podatkowa).

Zażalenie , zgodnie z art.222 w związku z art.239 ustawy Ordynacja podatkowa , powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj